Auhind – Toimetajaauhinna pälvis Triin Kaalep

PILLE-RIIN LARM

sirp_2016_39_0021__art_r1

Euroopa keeltepäeval, 26. septembril kuulutati taas välja Edvin ja Lembe Hiedeli nimelise toimetajaauhinna võitja. Kandidaate oli seitse: Linda Targo, Maire Raadik, Katre Õim, Aili Künstler, Anu Saluäär, Triin Kaalep ja Kajar Pruul. Auhinna sai neist ajakirja Akadeemia keeletoimetaja Triin Kaalep.

Kaalep on Akadeemiat keeletoimetanud alates selle esimesest numbrist 1989. aastal. Lisaks on Kaalep toimetanud arvukalt teaduslikke, filosoofilisi ning ilukirjandusteoseid. Kaalepi esitasid toimetajaauhinna kandidaadiks Eesti Kirjanduse Selts ja ajakiri Akadeemia.

Uurisin laureaadilt tema tõekspidamiste kohta toimetajana. Triin Kaalep: „Olen liigutatud ja väga tänulik selle suure tunnustuse eest. On imeline, et vääristatakse toimetajate sageli märkamata jäävat tööd.

Siiski oleks väga raske sõnastada mingit n-ö toimetajakreedot. Tekste on ju nii erinevaid. Palju oleneb sellest, kas toimetada tuleb tõlget või algupärast teksti, ilu- või teaduskirjandust, kas on tegemist algajama või kogenuma kirjutajaga. Ka sellest, kas ma olen, nagu oma põhitööd tehes, parajasti keeletoimetaja – sest siis tegutsevad tekstiga veel ka sisutoimetajad – või (kõige)toimetaja. Ütleksin lausa, et iga tekst on erinev ja igaühe puhul tuleb eraldi otsustada ka sekkumise määr, kui malbe või jõhker parajasti olla, et aidata teksti sisul parimini mõjule pääseda …

Väga tähtis on koostöö autori/tõlki­jaga, probleemide arutamine.“

Eesti Kirjanike Liidu ja Eesti Keeletoimetajate Liidu loodud auhind anti välja teist korda. Žüriisse kuulusid tänavu Jan Kaus, Kaia Sisask, Egle Heinsar ja Katrin Kern. Toimetaja­auhinna eesmärk on esile tõsta ja väärtustada ennekõike ilukirjanduslike ja/või mõtteloo­alaste teoste toimetajate panust ja tööd. Eelmisel aastal pälvis selle Maiga Varik.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht