Auhind – Friedebert Tuglase novelliauhind

PILLE-RIIN LARM

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Täna pärjatakse 47. korda Friedebert Tuglase novelliauhinna võitjad. Armin Kõomägi saab selle auhinna novelli „Goglomov“ eest (kogumikust „Minu erootika saladus“) ja Lilli Luuk novelli „Auk“ eest (Looming nr 2, 2017). Kandideerisid veel Aarne Biini „Ulg“ („Mõnikord juhtub mõndagi“), Ülar Ploomi „Külaline“ (Looming nr 5) ja Rannar Susi „Sõduri märkmik“ (Looming nr 7). Žüriisse kuulusid Kalju Kruusa, Made Luiga (žürii esimees), Rein Põder, Mari Saat ja Kri Marie Vaik.

Friedebert Tuglas

Eesti Kirjandusmuuseum

Missugune on eesti novelli üldpilt? Mis sai otsustavaks just Armin Kõomäe ja Lilli Luugi auhindamisel?

Made Luiga: Iga selline hindamine on ikkagi natuke nagu õnnemäng. Žüriid on õnneks aastati erinevad, see tagab teatava värskuse ja vahelduslikkuse. Juba pikemat aega on lühiproosa liikunud žanripiiridest välja, päris ehtsat tuglaslikku novelli ei ole lihtne leida ja ega seda peakski eesmärgiks seadma. Endiselt on raske jõuda tunnustuseni väga uuenduslikel teostel. Kahju, et mitmedki lühivormid ei kvalifitseerunud, õnneks on mõni neist jõudnud Tallinna ülikooli kirjandusauhinna kandidaadiks.

Lühiproosa tase on kõikuv ja sageli ei ole see midagi nii väga „lühi“, üsna palju oli jutustuse mõõtu tekste. Lühijutu-novelli kirjutamise traditsioon püsib suuresti selle sobivusel ajakirjaformaati, aga tundub, et osal autoritel lühivormisoont pole. Siiski on täiesti arvestatav hulk autoreid loomuldasa novellistid – jutumeistrid, loorääkijad. Armin Kõomägi on üks neist ja valituks osutunud pala „Goglomov“ on väga hea lugu – kiiksuga, soe, üllatuslik ja mõnus. Teine laureaat Lilli Luuk on kindlasti paljudele üllatus, kuid tema jutustus „Auk“ avaldas stiili ja temaatikaga enamikule žüriist muljet. Väike guugeldus näitab, et seda lugu on ka teised märganud.

Palju on räägitud sellest, et võidulood kaovad raamatutesse ning ajakirjanumbritesse ära, ja kurdetud novelliparemikku koondava kogumiku puudumise üle. Tänapäeval oleks sellele murele ju lihtne lahendus – kas või kõik auhinnatud lood ühes kohas koos netis nähtavaks ja loetavaks teha. Vaevalt et autoritel ja nende õigusjärgsetel sellele vastuväiteid oleks.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht