Toetusallkirjast üksi on vähe

REET VARBLANE

15. VIII alustas Eesti Kunstnike Liit tähtajatut meeldetuletuskampaaniat „Ravikindlustus kõigile!“, 31. VIII ühinesid sellega Eesti Arhitektide Liit, Eesti Balletiliit, Eesti Disainerite Liit, Eesti Esitajate Liit, Eesti Heliloojate Liit, Eesti Interpreetide Liit, Eesti Kinoliit, Eesti Kirjanike Liit, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liit, Eesti Lavastuskunstnike Liit, Eesti Maastikuarhitektide Liit, Eesti Näitlejate Liit, Eesti Sisearhitektide Liit, Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liit ja Eesti Teatriliit. Igati esinduslik loomeühenduste foorum.

Meeldetuletuskampaania ei ole jäänud pelgalt atraktiivselt kujundatud plakati (kampaania kujunduse autor disainer Margus Tamm) levitamiseks linnaruumis ja meedias, teavitustööd on usinasti tehtud ka erakondades. „Et valimisplatvormide jõulisematest seisukohtadest jõuab valim tulevasse koalitsioonilepingusse, on oluline Eestis tegutsevatele erakondadele taas meelde tuletada, kui hapras ja haavatavas olukorras on kogu Eesti taasiseseisvumise järgsel ajal olnud loovisikud, ning et olukord halveneb mitte päevade, vaid tundidega,“ on kunstnike liidu president Elin Kard veendunud ka praegu, peaaegu neli kuud pärast kampaania käivitamist. Erakondade poole pöördumisele kirjutas alla loominguliste liitude aktiivgrupp: kampaania algataja, kunstnike liidu president Elin Kard, teatriliidu esimees Gert Raudsep, kinoliidu tegevjuht Kadri Vaas ja vabakutseliste loovisikute huvikaitse ekspert, kunstitöötaja ja kuraator Airi Triisberg. Sama algatusrühm on kohtunud ka erakondade esindajatega: 12. X Isamaa riigikogu fraktsiooni, 20. X Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, 25. X Keskerakonna fraktsiooni (neist osales kohtumisel kõige rohkem inimesi), 9. XI Reformierakonna fraktsiooni esindajatega, erakonna Eesti 200 esimehe ja paari liikmega ning Noor Eesti 200 esindajaga. Ka siin on tegemist esindusliku foorumiga, kes pidas vajalikuks kohtuda loomeliitude esindajatega töises, mõneti ebamugavas õhkkonnas, mitte esietendusel, näituse avamisel või kunsti­meistrite autasustamisel. Toetust kampaaniale on avaldanud ka erakond Eestimaa Rohelised. Elin Kard on kohtunud kultuuriministri, tervise- ja tööministri ning nende nõunikega. „Mitmed kohtumised seisavad loodetavalt veel ees enne märtsikuiseid parlamendivalimisi ja muidugi ka pärast valimisi. Praeguseks on „Ravikindlustus kõigile!“ Sotsiaal­demokraatliku Erakonna valimiskampaania üks märksõnadest,“ on Kard optimistlik. Ka Keskerakond näikse seda tõsiselt võtvat, vähemalt valimiskampaanias.

Meeldetuletuskampaania tugevaim külg on selle sihitus kogu rahvale, mitte ainult loomeliitude liikmetele. Viimaste aegade uuringud osutavad üheselt töösuhete muutumisele – vabakutselisus ei ole ainult loominguliste liitude liikmete õnn ja õnnetus, vaid iseloomustab ka väga paljude teiste elualade esindajate tööelu ja -suhteid. 2018. aasta sotsiaalministeeriumi tellitud Praxise uuringu „Ravikindlustus valitutele või ravikaitse kõigile – kuidas täita lüngad Eesti ravikindlustuses?“ järgi oli vaid 86% tööealistel elanikel püsiv ravikindlustus, s.t ravikindlustuseta oli rohkem kui 100 000 tööealist elanikku. Uuringust on möödas neli aastat, olukord ei ole läinud paremaks, pigem hullemaks. Ravikindlustuseta elanike ravikulude katmine nõuab suurt summat, aga rohkem kui eelarve pingelisus – rahapuudus – on selle taga poliitiline tahe.

Timo Maran kirjutab 17. XI Postimehes tasaarengust, radikaalsest alternatiivist majanduskasvule orienteeritud ühiskonnamudelile. Priit-Kalev Parts eelistab parasmajanduse mõistet. Asi polegi niivõrd mõistes ja sellest tulenevates detailides, selge on see, et senine ühiskonna toimimissüsteem ei ole jätkusuutlik. Jason Hickeli, kellele ka Maran osutab, põhitees on, et mida võrdsem ühiskond, seda stabiilsem see ka on. Ühiskonna ümberkorraldamine sõltub ühisest poliitilist tahtest, iseäranis demokraatlikus riigis. Tervise- ja tööminister Peep Peterson pani ette maksusüsteemi redigeerimist, just nii, nagu see toimib Taanis.

Riigikogu valimisteni ei ole väga palju aega jäänud, valimisnimekirjad on kokku pandud, kuid platvormidega veel töötatakse. Kunstnike liidu algatatud kampaania ei lõpe nende valimistega. On selge, et mida ühtsem on kampaania platvorm, seda suurem ka õnnestumise võimalus. Kui vaadata aga loomeliitude veebisaite, siis kirjanike, arhitektide, maastikuarhitektide, disainerite, sisearhitektide, heliloojate, interpreetide, tantsukunsti ja tantsuhariduse ja näitlejate liidu ning kunstiteadlaste ja kuraatorite ühingu leheküljel ei ole tervisekindlusta­mise kampaaniast mingit märget. Toetusallkiri on poolehoiu märk, aga sellest ei aita. Raske on loota erakondade kaasatulekule, kui ise oleme ükskõiksed.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht