Arhitektuuri- ja disainigaleriis eksponeeritud suuremõõtmelised digiprindid moodustasid mõjuva pildimaailma raamatuist nagu Viivi Luige „Tubased lapsed” (2006), Kadri Hinrikuse „Miia ja Friida” (2008), Tiia Soasepa „Jõemehike” (2009) või Leelo Tungla „Seltsimees laps ja suured inimesed” (2008).
Näitusel „Vanad muinaslood” lastekirjanduse keskuses esinesid möödunud aasta algul vendade Grimmide juubeliaastal Eesti ja Moskva parimad raamatuillustraatorid. See näitus oli eripärane oma tõsises, isegi süngevõitu meeleolus. Oli ju saksa humanistide kogutud lugude näol tegemist tõsimeelse eheda folklooriga, mis saanud oma süvatoonid kolmekümneaastase sõja kogemustest. Urmas Viigi „Rapunzeli” illustratsioonid hämmastavad oma ülimalt esteetiliste konstruktiivsete vormidega, mis nagu ümbritseksid muinasjututegelasi. Aastasadade legende kataksid nagu tänapäevased korrastatud mõttestruktuurid, mis muudavad kogu rahvaliku fantaasia ning eheda õuduse ohutuks teaduseks ja loominguks.
Ka ungari ja eesti illustraatorite ühisnäitusel on Urmas Viigilt väljas János Lackfi muinasloo „Agnes ja muundujad” illustratsioonid. Reaalsus kohtub fantaasiaga kummalisel ja ohtlikul moel, mis võib lastevõõra täiskasvanu tõsiselt segadusse ajada. Kujutlusmaailm ja tegelikkus põimuvad aga parimates lasteraamatutes ja lapsepõlves üsna tihti. Küllap on tuhandete pisiolenditega veemaailm tuttav kõigile neile, kes kunagi lapsepõlves madalas tiigi- või jõevees soojal suvepäeval tunde vee-elu on jälginud, puruvanakesi purki kogunud või ogalikke uurinud. Viigi „Jõemehikese” illustratsioonidel on see maailm lausa füüsiliselt tajutav. Laps, kes ihkab kaluriks saada, paadisillal omaette õngitseb ning on endale kaaslaseks lõbusa Jõemehikese kujutlenud, on tüdruk.
Juta Kivimäe
Sürreaalsed unelmad
Harry Jürgensi eksliibrised ja kääbusraamatud Tallinna keskraamatukogus kuni 8. IV.
Harry Jürgens on rahvusvaheliselt tuntud Saksa raamatuillustraator ning paljude eksliibriste autor. Ta lõpetas ERKI 1976. aastal ja elab samast ajast vabakutselise kunstnikuna Leipzigis. Saksamaal on ta illustreerinud 80 raamatut, nende seas on ka luksuslikke, originaalgraafikas illustratsioonidega bibliofiilseid väljaandeid. Ta on teinud kujunduse Leipzigi miniraamatute kirjastuse arvukatele kääbusraamatutele, neid hindavad raamatuhuvilised üle maailma. Harry Jürgens on loonud ofortidena pool tuhat eksliibrist Euroopa ajaloo ja kultuuri teemadel. Need on formaadilt veidi suuremad peenekoelised figuraalsete lahendustega fantaasiarikkad minigraafikateosed. Mõjutatuna Wiiraltist ja Viini uusrealistidest, samuti saksa graafikaklassikast, ka Albín Brunovskýst, on kunstnik jõudnud isikupärase sürrealismivarjundiga käsitluslaadini. Tal on palju tellimusi mitmelt poolt Euroopast, viimasel ajal ka Hiinast.
Meil on Harry Jürgensi raamatugraafika olnud väljas 2000. aastal rahvusraamatukogu isikunäitusel, seal on tema kääbusraamatuid eksponeeritud hiljemgi.
Mart Lepp