2021-47 (3869)

Helde andja vakast vara ei lõpe

Helde andja vakast vara ei lõpe

Euroopa Liidus netomaksjaks saamine ei tohiks Eestis põhjustada üldrahvalikku psühhotraumat.

Otsides maagilist sõna
Betti Alveri kirjandusauhinna laureaat Aliis Aalmann.
Gabriela Urm

Otsides maagilist sõna

Aliis Aalmann: „On see tuul inspiratsiooni pehmetes tiibades või hoopis trots, aga sõnad toidavad mind.“

Paradoksaalne liberalismikriitika

Liberaale süüdistatakse selles, et nad ei paku välja utoopiaid, teiselt poolt olevat nad aga liiga radikaalsed. Näib, et midagi on siin valesti.

Liberalismil on mitmeid juuri ja eri suunas harusid, seda nii poliitilises mõtlemises kui ka praktilises poliitikas. Siiski võib öelda, et liberalismi seisukohalt on olnud olulised individuaalsed…
Feministlik vaade majandusele
Glamuuritöö ühismeedias on paljudele naistele saanud tõhusaks sissetulekuallikaks. USA suunamudija Kylie Jenner.
flickr

Feministlik vaade majandusele

Maskuliinsetest väärtustest lähtuv majandussüsteem alahindab tunnete, inimsuhete ja empaatia mõju majandusele ning ülehindab tehnoloogia osatähtsust.

Kes kirjutas?

Kas öösel (mil müra häirib magajaid) võib muru niita? Või eirata telefonikõnet, teades, et tegemist on tähtsa ja kiireloomulise küsimusega? Röövida panka, olles tõesti vaene? Anda lubadus aidata hädasolevat sõpra, aga jätta lubadus täitmata? Minna matusele pidžaamas?
Need on vaid vähesed moraalsed dilemmad, millega on oma pead vaevanud inimesed, kes otsivad…

Loodus hävib hääletult

Käimas on kuues väljasuremislaine. Hinnanguliselt on väljasuremisohus miljon looma- ja taimeliiki ehk iga kaheksas liik ja praegune liikide väljasuremistempo ületab looduslikku fooni tuhandekordselt. Ei kõla hästi, on vist kõik nõus. Aga mis teha, see on ju selline paratamatu värk, ütleb osa. Teised mainivad, et eks neid liike on ju ennegi…

Uus teater – Teater

Uue teatri puhul küsitakse vahel, mida teeb see teatri mõistega. Kas ta pelgalt uuendab meie arusaamist teatrist või asendab selle millegi täiesti teisega, mida on isegi raske teatrina ära tunda? Kas uus teater on huvitav liik teatrimetsas või harvester, mis lõikab maha seni olnu ja pakub asemele hoopis plastmassist klotsid?
Sellele…
Ungarlaste suur nelik ja Robert Capa
André Kertész. Népligeti tsirkuse ees, Budapest, 1920.
Pressifoto

Ungarlaste suur nelik ja Robert Capa

Juhan Kuusi dokfoto keskus on teinud midagi peaaegu võimatut: on antud imeline ülevaade viie suure fotograafi loomingust ja toodud sealjuures esile nende tähtsus fotograafiaajaloos.

Radikaalsest jalakäidavusest
Aeg radikaalselt jalakäidavaks kujundatud Eesti linnaks on täiesti küps.
Raul Mee/Mollusk Media/Scanpix Baltics

Radikaalsest jalakäidavusest

Linnaruumiliseks arenguhüppe tegemiseks peab linnatänavad andma jalakäijatele – radikaalselt ja läbivalt.

Olulised asjad. Võimu asjad
Silvio Berlusconi ja Muammar Gaddafi Ciampino lennuväljal, Gaddafi disainitud mundrile kinnitatud prossi ehk foto maksumuseks kujunes läbirääkimiste lõpuks viis miljardit dollarit.
Repro raamatust „On and Off: Jewelry in the Wider Cultural Field“. 

Olulised asjad. Võimu asjad

Seekord on vaatluse all üpris väikesed, kuid kaalukad asjad – ehted. Kontsentreeritud olekus on neil eriilmelisi otstarbeid: rituaalseid, mälu hoidvaid, sidemeid loovaid, identiteeti vormivaid. Kuid need võivad olla ka jõuesemed. Paul Luhteina 1936. aastal kujundatud Eesti presidendi ametikett on endiselt võõrastes kätes. 17. VII 1940 nähti ketti viimast korda Konstantin…
Parandamisega parema maailma poole
Kristi (46aastane pearaamatupidaja) õpetab oma lastele, et rõivaid saab parandada ja nõelub nende sokke talviti pea iga päev kirjumaks.
Tenno Teidearu

Parandamisega parema maailma poole

Parandamisel on emotsionaalne tähendus, mistõttu ei tähenda see üksnes materiaalse maailma säilitamist, vaid ka tundemaailma parandamist ja sidemete alalhoidmist.

Aia ajalugu
Riho Kirss
Riho Kirss

Aia ajalugu

Tallinna botaanikaaia rajamise ideest kulus teostamiseni ligi sajand, botaanikaaed asutati 1. detsembril 1961.

Hudson ei asenda Emajõe kaldaid
Kalev Kudu 1985. aastal Visnapuuna Valhalla luuleteatri lavastuses.
Arhiiv

Hudson ei asenda Emajõe kaldaid

Kalev Kudu toob nullteatri uuslavastuses publiku ette kummalises vaimses seisundis Henrik Visnapuu, kes vaatab tagasi oma elule.

Uues maakeeles

Uues maakeeles

Aliis Aalmanni raamatus on rütm ja süntaks, traditsioon ja uuenduslikkus niivõrd kummalises vastastikmõjus, et loovad stereoskoopilise pildi.

Meie ühine mina
Autoriõhtu ellukutsuja ja staar Age Juurikas ütles Liisa Hõbepapli juhitud vestlusel, et teda paelub Toivo Tulevi muusikas ilu.
Mare Raidma

Meie ühine mina

Toivo Tulevi loomingus on pidevalt uut, mida avastada, sest tema muusika mõte ilmneb voolus ja kulgemises, siht- ja lähtepunktitus (ajata) liikumises.

Ühendkuningriik või kahendkuningriik? 
Mart Kuldkepp
Erakogu

Ühendkuningriik või kahendkuningriik? 

Londonist Eesti meediat jälgides jääb silma kolm Suurbritanniaga seotud teemaringi, mida kajastatakse teistest sagedamini: esiteks kuninglik perekond, teiseks Brexit ja kolmandaks julgeolekuküsimused, mille sekka kuulub Briti vägede viibimine Eestis. Mingis mõttes on kõik kolm omavahel seotud. 
Kuninglikku perekonda räsivad skandaalid (nii prints Andrew’ kui ka Harry ja Meghani oma), samuti tuntakse viimasel ajal kõrgendatud huvi 95aastase kuninganna tervise vastu ning spekuleeritakse selle üle, milliseid poliitilisi raputusi võiks kaasa tuua tema siit ilmast lahkumine. Seesugune probleemipüstitus näitab, et Suurbritannia pole päris tavapärane XXI sajandi lääneriik, vaid sellele on omased teatavad eelmodernsed jooned. Ajaloost…
Hoole-eetika üleminekuaja arhitektuuris
Kohtla-Järve tööveteranide pansionaat, perspektiivjoonis. Arhitekt Maire Annus.
Eesti Arhitektuurimuuseum

Hoole-eetika üleminekuaja arhitektuuris

Hool on poliitiline küsimus: valikud, mille ja kelle eest hoolitseda, kuidas seda teha, kes hoolitseb, peegeldavad võimu ja otsuseid.

Lugu inimestest, kes pidid ise endaga hakkama saama
Tammy Faye (Jessica Chastain) üritab end küll pärast skandaali häbist puhtaks laulda, aga abikaasa Jim Bakkerit (Andrew Garfield) ootab kohtutee.
Kaader filmist „Tammy Faye silmad“

Lugu inimestest, kes pidid ise endaga hakkama saama

Vaatluse all on kolm Pimedate Ööde filmifestivali filmi, kus inimesed võitlevad neid ümbritsevate asjaoludega, ent ei pruugi jääda võitjaks.

Puu-uurija
Heldur Sander Hiiumaa Suuremõisa pargis ühe vanema ja suurema euroopa nuluga, millel on vanust 120 aasta ringis.
Kristiina Hellström

Puu-uurija

Heldur Sandri peamised uurimisvaldkonnad on linnahaljastuse ja maakasutuse ajalugu, mõisaparkide dendrofloora ja dendroloogilised kollektsioonid, üksikpuud ja haljastusega seotud ajaloolised isikud.

Kunstibiennaal Helsingi uue merendusstrateegia teenistuses
Alicja Kwade. Big Be-Hide. Installatsioon, 2019.
Pressifoto/Maija Toivanen/HAM/Helsinki Biennial 2021

Kunstibiennaal Helsingi uue merendusstrateegia teenistuses

Helsingi kunstibiennaali kuraator Pirkko Siitari: „70% biennaalil eksponeeritud töödest olid tellimustööd. Kõik biennaali teosed arvestasid Vallisaari keskkonna ja loodushoiu põhimõtetega.“

Kauaoodatud kaunikene
Regulaarselt tegutsev keelpillikvartett on koosseis, mille kohal on siinsel kultuuripõllul laiutanud tühimik. Nüüd on selle koha täitnud kvartett M4GNET.
Gunnar Laak

Kauaoodatud kaunikene

Suurt huvi ja vajadust kvartetimuusika vastu tõendasid rahvast täis saal ning teoste järel kõlanud tormilised aplausid, mis ei tahtnud kuidagi lõppeda.

Vaba inimese valikud kaasatundmise kriisi sajandil
„Suvitusromaani“ peategelane on kirjanik Ervin (Elar Vahter), kes suvel turismitalus puhates kirjutab romaani.
Kalev Lilleorg

Vaba inimese valikud kaasatundmise kriisi sajandil

Aare Toikka lavastustes põrkub sureliku inimlapse õnneotsing ja armastuselootus ühiskondliku (poliitilise) mänguvälja küüniliste mängureeglitega.

„Ohverduste sügis“ – lihtsalt müstiline

„Ohverduste sügis“ – lihtsalt müstiline

Katariina Libe debüütromaanis lisandub tuttavatele tõsistele teemadele, nagu perekond, argielu raskused, kiusamine ja reetmine, muinasjutuline kihistus.

Empaatiaharjutused
Soome kunstnik Tuula Närhinen on installatsioonis „Putukad ja meie“ („Hyönteiset ja me“, 2019) kogunud kokku konnad ja putukad ning korraldanud neile inimväärsed matused.
Kai Kaljo

Empaatiaharjutused

Näitus on terviklik ja hästi kujundatud, nii et esitatuga tekib lausa füüsiline kokkukuuluvustunne, olgu need või matusetalituseta surnud sääsed.

Keelesõel tööle! ehk Eesti keel võõrkeelena
Kui paljudele tuleks õpetada eesti keelt lasteaias, põhikoolis, gümnaasiumis, ülikoolis? Esimesed sammud …
Krister Kivi

Keelesõel tööle! ehk Eesti keel võõrkeelena

Riigikogu eesti keele õppe probleemkomisjonis istuti ja räägiti, ilma et oleks eristatud, mida nüüdses Eesti Vabariigis saab muuta ja mida ei saa.

Pihtimuslikke noppeid muljete müriaadist
Bass Saba Bitarašvili jäi kõrva meeldiva pehme tämbri ja suure hääleulatusega.
Rene Jakobson

Pihtimuslikke noppeid muljete müriaadist

„Müriaadfesti“ avaõhtul meenutati kevadel meie hulgast lahkunud Ester Mägit, kel paari kuu pärast oleks kätte jõudnud kahe nulliga lõppev aukartustäratav iga.

Lugu pimedate vanemate nägijast lapsest

Lugu pimedate vanemate nägijast lapsest

Rasa Bugavičute-Pēce raamatu „Poiss, kes nägi pimeduses“ peategelasel on tulnud lapsest saadik olla täiskasvanu rollis, sest tema vanemad vajavad päevast päeva abi.

Gennadi Muravin 14. V 1931 – 8. XI 2021

Hingedeaeg viis endaga kaasa eesti kirjanduse sõbra, teeneka tõlkija Gennadi Muravini, kes tähistas maikuus oma 90. sünnipäeva. Pandeemiaolud ja terviseseisund ei lubanud tal kahjuks selleks puhuks Helsingist Tallinna sõita, kuigi just siinses vanalinnas ja Kirjanike Majas tundis Gennadi ennast kõige kodusemalt …
Gennadi Muravin sündis 14. mail 1931. aastal Venemaal Belgorodis. Ta isa skulptor Lev…
Sirp