2021-33 (3855)

Väikese töö suur pidu

Võistlus iseseisvuse leiutaja tiitli pärast ei rauge viimse veterani langemiseni.

Erinevalt Eesti presidendist ei ole mina Afganistani saatuse ja tuleviku asjus kunagi „illusioonis elanud“. Oli algusest peale selge, et Eesti ja tema liitlaste väike seiklus mägedes ei saa võiduga lõppeda, kui kohalikud hõimud arvavad teisiti. Kuigi endiste impeeriumide…
Kuidas vabaneda luupainajast?
Peeter Laurits, Andrus Laansalu, Margus Ott ja Hasso Krull ning Rein Raud.

Kuidas vabaneda luupainajast?

Tagasi tuleb lükata valitsevate skeemide kosmoloogiline taust ning hävitada usk mürgistesse, sööbivatesse „väärtustesse“, nagu progress, areng ja majanduskasv.

Kolmikkohtumine Peipsi ääres
Selle loo autor tehisintellekti „Võlupeeglis“ Alar Tuule silmade-pintsli läbi. 
Jaak Kikas

Kolmikkohtumine Peipsi ääres

Voronja galerii näitust võib pidada teadlaste vaateks kunstile, muidugi ühes konkreetses teadust ja tehnoloogiat peegeldavas aspektis.

Leho Rubis teadvust tabamas
Leho Rubis. Railausuja. Õli lõuendil, 2019.

Leho Rubis teadvust tabamas

Leho Rubis ei ole puhta vuugi budistlik kunstnik ega esita ennast sellena ka ise. Ta on eurooplane, kes on leidnud budistlikust kunstist aine, mis teda huvitab.

Lamemaalase kiri peretohtrile

Ühtevalu kuuleme, kuis pandeemiaga kõik muutub. Paljude töö- ja elu­korraldus on saanud uue aluse. Vaktsiini­sõdades langevad kauaaegsed tervishoiuametnikud. Meditsiinisüsteemi kohta, mille kaanetüdrukuks on saanud üks toredake, ent siiski veidi edev ja agressiivne perearst, esitatakse aga vähe küsimusi.
Kas pole aga just see vald oma paindumatuse ja kroonilise kättesaamatusega eeskoda šahtile, kust…

Aeglase ja kalli elu igatsus

„Ma ei taha kohe. Ma tahan nüüd ja kohe,“ teatab iseteadlik pesamuna aeg-ajalt irooniliselt, sest teadagi, mida see lastevanemate „kohe“ tähendab. Õnneks tahab ta kõigest, et keegi temaga tegeleks ehk tähelepanu ja armastust. Selle soovi täitmise ökoloogiline jalajälg on minimaalne.
Täiskasvanute soovid on veidi teistsugused (isegi kui nende taga on seesama…
Samal ajal Hiiumaal …
Alo Mattiiseni sonaadi tšellole ja klaverile esitasid Johannes Välja ja Johan Randvere. Nende interpretatsioon oli vanema põlvkonna esitustega võrreldes täiesti teistsugune – ning ka nii täiesti aktsepteeritav.
Kristel Üksvärav

Samal ajal Hiiumaal …

Kümneaastase tegevuse juures avaldab sügavat muljet festivali keskendumine eesti muusikale ja selle suurkujudele, kusjuures mitte üksikteoste, vaid kompaktsete läbikomponeeritud kavadega.

Järeltöötlus nõuab haamrilööki

„Riigikogu direktoris“ on elustatud küll Eesti iseseisvuse taastamiseni viinud sündmused Ülo Nugise isiku kaudu, aga filmina on teos jäänud pooltooreks.

Dokumentaalfilm „Riigikogu direktor“ (Ekspress Media, Eesti 2020, 75 min). Režissöör Toomas Lepp, stsenarist Hannes Rumm, operaator Indrek Mänd, monteerija Margus Vetik.
Kadrioru väliskunstimuuseumis on parasjagu võimalik kohtuda portreekunsti…
Balletigala kui postdramaatiline tantsulavastus
Sergei Upkin (Lode Devosi „Täitke mu klaas!“) võlus mitte üksnes täpsete, lihvitud liigutustega, vaid ka sellega, kuidas see oivaline kehavaldamine oli sisu teenistuses.
Rünno Lahesoo

Balletigala kui postdramaatiline tantsulavastus

Suveöö balletigala on Tallinnas korraldatava rahvusvahelise balletisuvekooli pidulik lõpp, kus osalejatel on harukordne võimalus õpitut ja oskusi näidata suurel väärikal laval.

Soome-ugri animism kultuurievolutsionistliku teooria allikana

Evolutsionistide arust ei teinud soomeugrilased vahet kodul ja metsal, loomadel ja inimestel ega elul ja surmal.

Soome-ugri animism köitis XIX sajandi teaduskorüfeede tähelepanu ja oli üks kultuurievolutsionistliku teooria ehituskive. Evolutsionistide jaoks esindasid soomeugrilased Põhja-Aasia rahvaste arusaamasid, aga võrreldi ka soomeugrilaste endi arenguastmeid. Uurali rahvaste usundi kohta saadi andmeid mitmesugustest allikatest,…
Ootuse ootamine
Imre Õunapuu Estragon on melanhoolne ja sõltuv, Tarmo Tagametsa Vladimir kahtlevalt optimistlik.
Helen Solovjev

Ootuse ootamine

Võru keel toob Godot’ loo rohkem maa peale: ei kangastu tühi black box või kajav modernkunstimuuseum, pigem jääb natuke külameeste pohmahommiku mulje.

Vabadus uskuda, võimalus korrigeerida
Maia Tammjärv
Foto Kadri Hütt

Vabadus uskuda, võimalus korrigeerida

20. augustil on eriti kohane kõnelda vabadusest. Eriti minu isikul, kes ma olen sündinud 20. augustil (niisiis palju õnne mulle tänagi!). Sellega seoses meenub kohe ka üks lugu. Kui olin saanud nii (vähemalt, aga ilmselt täpselt) viieaastaseks, tekitas minus selsamal kuupäeval mõningaid küsimusi asjaolu, et ühtäkki olid minu sünnipäeval kõik…
Lugege seda raamatut kaks korda
Ungari kirjanik ja tõlkija György Dragomán. Eesti keeles on ilmunud ka Dragománi „Valge kuningas“ Reet Klettenbergi tõlkes.
Facebook

Lugege seda raamatut kaks korda

György Dragománi „Tuleriit“ on noore naise kujunemislugu, mille taustal näeme sõda, holokausti, kommunistliku režiimi langemist ja vabaduse vaevalist tulekut.

Silva Eher 19. II 1954 – 9. VIII 2021

Lahkunud on Eesti Kunstike Liidu liige, maalikunstnik Silva Eher.
Silva Eher sündis 19. veebruaril 1954. aastal Tallinnas. Aastatel 1972–1977 töötas ta Eesti Telefilmi joonisfilmigrupis kunstnik-kopeerijana. 1977. aastal alustas Eher õpinguid Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis maali erialal, mille lõpetas 1983. aastal maalikunstnik-pedagoogina. Näitustel osalemist alustas Silva Eher 1982. aastast.
Aastatel 1983–1984 töötas Eher Tallinnfilmi…
Teateid tegelikkusest ehk Eesti rämpsfilmide tõus
Filmi „Õiglus 2“ lavastaja Toomas Aria (keskel) ja üks osatäitja Juhan Rodrik (vasakul) filmi vabaõhu-esilinastusel.
Ann Kaer

Teateid tegelikkusest ehk Eesti rämpsfilmide tõus

Haapsalu õudusfilmide festivalil linastus ka kaks Eesti Z-kategooria filmi, millega püüeldakse ehk hoopis millegi muu kui kvaliteedi poole.

Ene-Mai Luur 12. XI 1942 – 6. VIII 2021

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, keraamik ja portselanimaalija Ene-Mai Luur.
Ene-Mai Luur (neiupõlvenimega Vares), sündis Viljandis 1942. aastal. Tema isa Helmut Vares töötas Viljandi lina­vabrikus elektrikuna ja ema Maria Vares oli eesti keele õpetaja. Ene-Mai Luuri abikaasa August Luur oli tuntud ajakirjanik ja kirjastuse Kunst peatoimetaja ning direktor. 1964. aastal…
Kui veidrad nad siis ikkagi on?
Animaator, karikaturist ja isikupärane jutukirjanik Ave Taavet.
Erakogu

Kui veidrad nad siis ikkagi on?

Novellikonkursi „Minu veider armastuslugu“ parimates töödes ei kaldu armastus ja veidrus korraga ilmnema.

Kuidas arhitektuurimuuseum Rotermanni soolalattu sai
Rotermanni soolaladu enne ehk aastal 1994 ja kohe pärast rekonstrueerimist 1996. aastal.
Ivar Vilde / Ajaloomuuseum ja Peeter Säre / Arhitektuurimuuseum

Kuidas arhitektuurimuuseum Rotermanni soolalattu sai

Eesti arhitektuurimuuseum sai tänavu 30aastaseks ning Rotermanni soolalattu kolimisest möödus 25 aastat. Seega on tagasivaatamiseks igati põhjust.

Tõnu Tamm 22. XI 1942 – 14. VIII 2021

Tõnu Tamm lõpetas 1961. aastal Tartu I keskkooli ja 1965. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri. Aastatel 1965–1976 töötas ta Tallinna Riiklikus Noorsooteatris näitlejana, 1977–1992 Draamateatris (1977–1988 näitejuhina) ja 1994–1998 Nuku­teatris näitlejana ning 1999–2010 Estonias näitejuhina.
Otsekohe meenub Tõnu Tamme rollidest Väikevend. Eks see olene ka meenutaja vanusest, aga lüürilise hingega Väikevend,…
Sirp