VASTAB Monika Kopti

VASTAB Monika Kopti

Rändevoogude kasvust on saanud üks 21. sajandi suuremaid probleeme. Euroopa Liidus võeti Prantsusmaa eesistumise ajal vastu Euroopa sisserände- ja varjupaigapakt. Uusimmigrantidele suunatud tegevus tundub olevat viimasel ajal Eestiski aktiveerunud. Mida kujutab endast Eesti esimene uusimmigrantide kohanemisprogramm?

Monika Kopti, Integratsiooni Sihtasutuse kommunikatsioonijuht: 

Integratsiooni Sihtasutuse eestvedamisel valmistab Tallinna ülikool ette Eesti esimest uusimmigrantide ehk kolmandate riikide kodanike kohanemisprogrammi nende paremaks lõimimiseks Eesti ühiskonnaga. Kohanemisprogramm on mõeldud kasutamiseks nii avalikus kui erasektoris. EL liikmesriikides on kohanemisprogrammi põhikomponendid keeleõpe, erialane täiendamine või ümberõpe ning kodanikuõpetus. 

Ka Eestis väljatöötatavas kohanemisprogrammis pakutakse riiki sisseelamiseks esmavajalikku tugiteenust, korraldatakse baaskoolitusi, keelekoolitusi ja toimub ettevalmistus tööle rakendumiseks. Näiteks sisaldab selline tugiteenus abi teabeotsingutel, eluaseme leidmisel, tervishoiu- ja sotsiaalteenuste saamisel, haridus- ja kutseõppeteenuste saamisel ning argipäevategevuses nagu panga-, ostu- jm toimingutes.

Programmi väljatöötamine algas aprillis ja  kestab kuni novembrini 2009. Seejärel valmib kohanemisprogrammi käsiraamat, mille tutvustamiseks korraldatakse Eesti eri piirkondades neli infopäeva. Kohanemisprogrammi kaasatakse täiskasvanud uusimmigrandid kohe pärast uuele kodumaale saabumist, et nad omandaksid ühiskonnas toimetulekuks vajalikud uued oskused ja teadmised. Eesti esimene kohanemisprogramm töötatakse  välja Euroopa Kolmandate Riikide Kodanike Integreerimise Fondi ja Kultuuriministeeriumi rahalisel toel selle aasta lõpuks. Euroopa Liidu liikmesriikides on kohanemisprogramme rakendatud 1990. aastate algusest. Kohanemisprogrammid kestavad keskmiselt 1–3 aastat, neid rakendatakse sageli tihedas koostöös kohalike omavalitsustega, sõlmides näiteks vastavad lepingud omavalitsusega konkreetsetele uusimmigrantidele suunatud koolituste ja muu tegevuse rahastamiseks ning korraldamiseks.

Integratsiooni teemal vt Integratsiooni Sihtasutuse kodulehte http://www.meis.ee

Sirp