HENDRIK TOOMPERE 17. VII 1946 – 13. X 2008

 

13. oktoobril lõppes Eesti Nuku- ja Noorsooteatri staažikaima näitleja, Nukuteatri hingeks ning alustalaks peetud Hendrik Toompere seeniori elutee. Hendrik Toompere sündis Pärnumaal talunike peres, õppis Pärnu I keskkoolis ning Tallinna Polütehnikumis automaatikat ja telemehaanikat. 1966. aastal lõpetas ta Ferdinand Veike juhendatud nukuteatri õppestuudio. 2001. aastal sai Hendrik Toompere seenior Eesti Vabariigi presidendilt Valgetähe V klassi ordeni.

Eesti Riiklikusse Nukuteatrisse läks Hendrik Toompere tööle 18. mail 1963. aastal. Selle aasta 14. septembril Nukuteatri 57. hooaja avamisel tähistas teatripere Hendrik Toompere 45. tööaasta täitumist tema ühes ning ainukeses koduteatris.

Hendrik Toompere oli suure andega nukunäitleja, kelle roll nukuteatri näo ja ajaloo kujunemises on märkimisväärne ja kaheldamatu. Tema eriline mänguline ja loov anne ning huumorisoon paistsid silma nii televisiooni lastesaadetes („Hunt Kriimsilm”, „Tipp ja Täpp”, „Kõige suurem sõber“, „Hei, pöialpoisid”) kui kõikides teatrilavastustes ning sellisena on ta olnud suur eeskuju noorematele näitlejatele. Hendrik Toomperet meenutatakse kui sooja südame ja kuldsete kätega eredat isiksust, kelle kaudu tunti Eesti nukuteatrit ka välismaa nukunäitlejate hulgas.

Hendrik Toompere esimeseks rolliks nukuteatris oli Siil-Tuletõrjuja Uno Leiese lastelavastuses „Buratino lendab Kuule”. Tema imeline anne ning professionaalsus nukukäsitsemisel tõusid aga iseäranis säravalt esile loomingulises koostöös nukuteatri kunagise juhi ja legendaarse lavastaja Rein Aguriga. Sellest perioodist on kaasaegsetel alatiseks meeles tipprollid lavastustest „Gulliver ja Gulliver” (1979 ja 1987), „Väike Illimar” (1975 ja 1990), „Pessi ja Illuusia” (1982), „Suveöö unenägu” (1985 ja 1994) ning „Romeo ja Julia” (1984). Alates 1981. aastast tegutses Hendrik Toompere nukuteatris ka lavastajana, tuues publiku ette lastelavastused „Kukkur kahe krossiga” (1981), „Tänavatund” (1983), „Ninatark muna” (1996), „Udumäe kuningas“ (1992), „Luiged, mu vennad” (1997) jmt. Nooremad põlvkonnad mäletavad Hendrik Toompere rolle lavastustest „Nukitsamees”,  „Timbu-Limbu ja lumemöldrid” ning „Muinasjutumees”. Viimaseks lavastuseks, kus legendaarne nukunäitleja kaasa tegi, jäi „Lepatriinude jõulud” aastal 2006.

Hendrik Toomperele kuulub mitme põlvkonna laste, teatrisõprade ja kolleegide tänu ning austus!

Ärasaatmine 20. oktoobril kell 13 Eesti Nuku- ja Noorsooteatri suures saalis.

 

Kultuuriministeerium

Eesti Teatriliit

Eesti Näitlejate Liit

Ülemaailmse nukuteatrite ühenduse UNIMA Eesti keskus

Eesti Nuku- ja Noorsooteater

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht