Pealelend – Kairi Janson, Eesti Keele Instituudi koordineerijaterminoloog

AILI KÜNSTLER

29. aprillil tegi Eesti terminitöö juhtkomitee otsuse toetada 2020. aastal 31 terminikomisjoni. Kui palju laekus taotlusi?

Terminikomisjonide toetamise konkursile laekuski 31 taotlust eri valdkondade terminikomisjonidelt. Niisiis toetati kõiki taotlejaid, kelle leiab veebilehelt terminoloogia.ee.

Kas kõik panustavad ka Ekilexi terminibaasi?

Kuigi enamik baase on Ekilexis, ei tööta päris kõik veel seal. Praegu ongi Ekilexi ülemineku aeg: keskkond avati kasutajatele alles mullu sügisel. Loodame aga, et Ekilexi ja selle väljundisse Terminiveebi, mis valmib mõne aja pärast, koondub võimalikult palju terminibaase. Nii leiab edaspidi eri valdkondade terminid ühest kohast.

Uute projektide hulgas loodeti näha eriti neid, kus on keskmes energeetika ja kliima terminivara arendamine. Kas oli ka mõni sobiv taotleja?

Meie üleskutsele arendada päevakajaliste valdkondade terminivara vastas kaks taotlejat. Tegu on tänuväärse tööga ka seetõttu, et Euroopa Komisjoni energiavolinikuks sai ju eelmisel aastal eestlane.

Kus oleks hädasti terminiloomet turgutada vaja?

Pidevat tööd väärib iga tegevusala terminivara, kuna valdkonnad muutuvad ja ajaga peab kaasas käima ka oskuskeel. Võib eeldada, et eriti suur on terminivajadus kiirelt arenevates valdkondades, näiteks seoses tehisintellekti ja küberkaitse teemaga.

Toetusotsuste tegemisel on abiks tagasiside inimestelt, kes iga päev terminitega töötavad. Seekordse taotlusvooru fookus sai sätitud Euroopa Komisjoni Eesti esinduse teabe põhjal, et varsti suureneb energeetika ja kliima valdkonda puudutavate tõlgete maht. Seega oleks hea, kui ELi tõlkijail oleksid kasutada ka asjakohased eesti terminid.

Oli veel teinegi taotlusalus. Kas raha sai pigem terminoloogiaõppe või selle populariseerimise tarbeks?

Toetust said mõlemad, kuna need loovad viljaka pinnase eesti oskuskeele ja terminitöö ühtsete põhimõtete levikuks. Oodata on nii traditsiooniks saanud oskuskeelepäeva rahvusraamatukogus, õpitube ja seminare Tartus, Tallinnas ning Kohtla-Järvel kui ka eri valdkondade õppevara valmimist. Mitmel toetatul on plaanis nii õpe kui ka populariseerimine.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht