In memoriam Mati Erelt 

12. III 1941 – 12. X 2024 

Tartu ülikooli emeriitprofessorit Mati Ereltit huvitas uurijana ennekõike eesti keele süntaks.

Birgit Püve

Manalateele on lahkunud eesti süntaksiuurimise grand old man, Tartu ülikooli emeriitprofessor Mati Erelt.  

Mati Erelt sündis ja kasvas Tallinnas. Ta lõpetas Tallinna XX keskkooli, õppis Tallinna Polütehnilises Instituudis, suundus aga peatselt Tartu ülikooli õppima eesti filoloogiat. Õpingute ajal liitus ta Huno Rätsepa generatiivse grammatika grupiga, mis tõi siinsesse keeleuurimisse rahvusvahelise keeleteaduse uued suunad. Erelti teadushuvi keskmes oli eesti keele süntaks ning sel teemal kaitses ta nii kandidaadi- kui ka doktoriväitekirja.  

Mati Erelti esimeseks töökohaks sai Keele ja Kirjanduse Instituut (KKI). Tema peatoimetamisel ja kaasautorsusel ilmus eesti keele ehituse kohta kapitaalne ülevaateteos, kaheosaline „Eesti keele grammatika“ ehk EKG (1993, 1995), mis pälvis 1995. aastal riigi teaduspreemia. EKG jaoks töötas Erelt välja eesti keelele hästi sobiva lausekirjeldusmudeli, mis on ajaproovile vastu pidanud ja seniajani kasutusel keelekirjeldustes ja õppetöös. KKIs töötamise ajal luges Erelt ka süntaksikursust Tallinna Pedagoogilises Instituudis (praeguse Tallinna ülikooli eelkäija). Aastatel 1991–1995 oli ta Helsingi ülikooli külalisprofessor ning sel ajal kujunes välja tema huvi eesti ja soome keele võrdlemise ning laiemalt keeletüpoloogia vastu. 
1995. aastal valiti ta Tartu ülikooli eesti keele professoriks. Mati Erelti juhtimisel viidi läbi mitmeid uuendusi, asutati töörühmi, alustati uusi uurimissuundi (funktsionaaltüpoloogiline ja korpusepõhine keeleuurimine, eesti vana kirjakeele uurimine jm), asuti õpetama eesti keele väljendusõpetust kõigis teaduskondades, asutati õppetooli toimetiste sari, hakati osalema Euroopa lingvistikakonverentsidel jms, s.o lülituti rahvusvahelisse teadussuhtlusse. Sellega pandi alus tugeva ja mitmekülgse uurimiskeskuse kujunemisele. Paljudest Erelti õpilastest on saanud Eesti teaduse ja keele-elu edasiviijad.

Pärast emeriteerumist 2006. aastal jätkas Mati Erelt tööd vanemteadurina, koostades taas kapitaalseid põhiteoseid. Ta on sarja „Eesti keele varamu“ kuuluva ülevaateteose „Eesti keele süntaks“ (2017) üks toimetajaid ja põhiline autor ning uue tänapäevase „Eesti grammatika“ (2023) üks põhiautoreid, ingliskeelse koguteose „Estonian language“ (2003, 2007) toimetaja ja üks autoreid. Erelti peamised uurimisvaldkonnad olid eesti kirjakeele grammatiline ehitus, keeletüpoloogia, eesti keele uurimise ajalugu ja keeleteaduse terminoloogia. Tema rohkem kui 200 publikatsiooni seas on monograafia „Eesti adjektiivisüntaks“, „Eesti keele käsiraamat“ (koos Tiiu Erelti ja Kristiina Rossiga), terminisõnastikke ja õppevahendeid. Huvi eesti keele uurimisloo vastu tõi Ereltite pere koduraamatukogu riiulitele väärtusliku kogu eelmiste sajandite grammatikakirjandust, mille nad annetasid „Eesti grammatika“ esitluse puhul Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudile. 

Mati Erelti tegevuse kõrgaeg sattus murrangulistesse aastatesse, mil ta tegutses aktiivselt ja mõjusalt uue iseseisvusaja ülikoolitöö, teaduse, keelepoliitika ja keele-elu kavandamisel ja korraldamisel. Ta oli Eesti keelenõukogu asutajaliige, kuulus teaduskompetentsi nõukogusse, riiklike teaduspreemiate komisjoni, F. J. Wiedemanni keeleauhinna komisjoni, mitmete riiklike programmide nõukogusse jne. Keelenõukogu liikmena (2001–2011) osales ta tegusalt eesti keele arengukavade koostamisel. 

Emakeele Seltsi esimehena aastatel 1997–2006 pani ta aluse seltsi kujunemisele suurimaks ja mõjukaimaks keeleorganisatsiooniks Eestis. Selts toodi välja 1990. aastate madalseisust, lisandusid uued tegevussuunad, asutati populaarne keeleajakiri Oma Keel, käivitati koostöö Eesti TA ning HTMiga. Emakeele Seltsi aastaraamatust sai Erelti peatoimetamisel (1999–2021) kõrgetasemeline teadusväljaanne. 2011. aastal valis Emakeele Selts Mati Erelti oma auliikmeks. 

Mati Ereltit on autasustatud Valgetähe IV klassi teenetemärgi, Wiedemanni keeleauhinna, Tartu ülikooli suure medali ja Eesti TA medaliga. 

Mati Erelt on jätnud eesti keeleteadusse sügava jälje. Jääme mälestama tarka, avara silmaringiga ja alati heatahtlikku kolleegi. 

 Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut 

Emakeele Selts 

Eesti Keele Instituut 

Mati Erelti ärasaatmine Tartu ülikooli aulas 20. oktoobril kell 12. 

Perekonna soovil palutakse lilli ja pärgi mitte tuua, võib aga teha annetuse Wiedemanni fondile

http://www.erkf.ee/annetajale, selgitusse lisada „allfond Wiedemanni fond“.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht