Kommentaar – Juuksepalsam hingele

TAMBET KAUGEMA

Eesti teatri auhindade žüriide liikmed on andnud indiaanlase ausõna, et enne õiget aega nende suust laureaatide nimesid ei kuule. Isegi aeglasel tulel keetmisest pole abi, vaikivad kui haud. Seepärast pole ma isegi üritanud valuvõtteid tarvitades neilt seda kõike teada saada, vaid pugesin Igor Mangi kombel hoopis puuõõnde. Seda lootuses, et avanenud tšakrad löövad pildi selgeks ja võitjate nimed ilmuvad mu vaimusilma. Ent paraku ei aidanud seegi, mistõttu jäi vaid üle pöörduda numbrite maagilise maailma ja tõenäosusteooria poole.

Lihtne rehkendus, mille käigus lugesin hoolikalt kokku, mitu korda on ühte või teist teatrit, rühmitust, etenduskunstide keskust või produktsioonifirmat nominentide nimekirjas mainitud, näitas ruttu kätte, et põhjapanevaid järeldusi sellest teha ei saa. Üks põhjusi paistab olevat sõnalavastuste ning muusika- ja balletilavastuste seas valitsev ebaühtlane konkurents. Eestis on teatavasti vaid kaks suuremat ooperi- ja balletiteatrit, kus esietenduvate lavastuste hulk ei ole pealegi kuigi suur, mistõttu ollakse olu­korras, kus iga vähegi kabedam uuslavastus jõuab ka nominatsioonini ja seda tihtipeale mitmes kategoorias. Seepärast pole üllatav rahvusooperi Estonia ja tema rüpes tegutseva Eesti Rahvusballeti sage nimekirjas esinemine – selle põhjal saab vaid järeldada, et võrreldes Vanemuisega on Estonial olnud seekord tugevam aasta. Küll aga oli kvantiteedi kompamisest kasu selles mõttes, et hakkas silma Ekspeditsiooni ja Von Krahli teatri tehtu – olgu koos või teistega – äramärkimiste rohkus. Julgen oletada, et päris ilma auhinnata nad teatripäevapeolt koju ei lähe, küsimus on vaid, millises kategoorias nende hingele palsamit valatakse.

Äramärkimist leidnud lavastuste nimekirjast vaatab kuidagi kutsuvalt vastu Ugala teatri „Arst“, millega Taago Tubin kandideerib lavastajaauhinnale, Garmen Tabor professor Ruth Wolffi rolliga naispeaosatäitja ja Terje Pennie Charlie rolliga naiskõrvalosatäitja auhinnale. Kui keegi tahaks „Arsti“ asjus kihla vedada (kaotaja esitab järgmisel aastal EKRE tõrvikurongkäigul Village People’i loo „YMCA“), siis mina teen panuse professor Wolffile. Aga nagu õigele selgeltnägijale kohane, jään muus osas oma ennustuses hämaraks.

Eesti teatri auhindade nominendid 2022. aasta loomingu või pikaajalise silmapaistva töö eest

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht