Novelliauhind 2023

PILLE-RIIN LARM

2. märtsil kuulutati välja tänavused Friedebert Tuglase novelliauhinna laureaadid. Žürii tunnistas 2022. aasta jooksul ilmunud uudisjuttudest auhinna väärilisteks järgmised teosed:

Meelis Friedenthal, „Abracadabra“ (kogumik „Eesti nõid“),

Katrin Tegova, „Teraslind“ (Vikerkaar nr 12).

Žürii esimehe Leo Luksi sõnul tõusis Meelis Friedenthali novell „Abracadabra“ esile tänu oskuslikult komponeeritud mitmetasandilisusele. Süžee poolest on tegu hoogsa fantaasia­looga: „Loo veenvalt mõjuv keskkond on XVII sajandi Liivimaa ning pseudoajaloolistes seiklustes osalevad ka mitmed toona tähtsad isikud meie kultuuriloost.“ Seejuures on „Abracadabras“ maagiline õhustik õnnestunult ühendatud huumoriga, ilma et novell muutuks farsiks.

Katrin Tegova „Teraslindu“ iseloomustab Luks kui minimalistliku süžeega väga kontsentreeritud novelli: „Põgusa lennureisi vältel visandatakse punktiirjoonega peategelase elu, mis on olnud täis luhtumisi ja poolikuid suhteid. Siiski ei koosne novell pelgalt nukrutsevast sisekaemusest, vaid ka naise seksuaalsetest otsingutest: see tasand kruvib loos pinget ning loob ka klassikalisele novellile omase puändi.“

Novelliauhinna žüriisse kuulusid Holger Kaints, Igor Kotjuh, Mairi Laurik, Leo Luks ja Ave Taavet. Auhind anti välja 52. korda.

Novelliauhinna laureaadid Katrin Tegova …

 Sille Annuk / Eesti Meedia / Scanpix

… ja Meelis Friedenthal

Alar Madisson / Eesti Kirjandusmuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht