Ants Leemets 23. VI 1950 – 23. XI 2019

Eesti muuseumivaldkond on ilma jäänud suurest tegijast: meie seast on lahkunud Ants Leemets.

Muuseumiinimestele ei ole Ants Leemets endine poliitik või ettevõtja, vaid muuseumijuht ning innukas piiride nihutaja ja katsetaja muuseumivaldkonnas. 17 aastat tagasi asus ta juhtima Eesti kõige esimest riigi ja kohalike omavalitsuste koostöös sündinud muuseumisihtasutust Virumaa Muuseumid. Selle alla kuulusid Rakvere linnus ja näitusemaja, Palmse mõis, kunstnik Richard Sagritsa Kalame talu Karepal ning Altja võrgukuurid ja kõrts. Teistmoodi olek nõudis teistmoodi tegutsemist ja lahendusi ning Antsule see sobis.

Ants Leemets sai Virumaa Muuseumide juhiks ajal, mil algasid suuremad muutused Eesti muuseumides, aga Virumaa Muuseumid ja Ants oli esimene. Ja esimene talle meeldis olla! Võistlushimu ja uute asjade proovimine saatis teda kõigis tegemistes. Ants Leemets hakkas kohe rõhutama muuseumide tähtsust ühiskonnas, kus pärandihoidjatel on suur ning kohati veel kasutamata potentsiaal nii turismis kui ka paikkonna majanduselu elavdamisel. Mäluasutuste töö tulemus ei pidanud tema arvates väljenduma pelgalt sõnades või arvudes, vaid külastajate huvis ja majanduslikult kasulikes otsustes. Esinedes võrdles ta alati muuseume, soovis tervet valdkonda mõjutada ja suunata, kombata piire, teha teisiti ja paremini. Seejuures ei jätnud ta kunagi rõhutamata muuseumide olulisust – need olid Antsu südameasi.

Ants oli viimased kolm aastat ka sihtasutuse Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum nõukogu liige.Tema roll oli muuseumi arengus väga oluline. Tema julgustamise, nõu ja suure kogemuse varal tegi spordiajaloo talletamine ja eksponeerimine suure arenguhüppe.

Ants oli käivitaja, nügija ja innustaja. Ta mõtles suurelt. Nüüdseks juba traditsiooniks saanud Eesti muuseumide auhinnagala, milleta muuseumielu raske ette kujutada, oli just tema idee. „Miks muuseumidel ei võiks olla oma Oscari-galat“?“ küsis ta üle kümne aasta tagasi muuseuminõukogus, mille liige ta aastaid oli. Ja nüüd see ongi olemas ning jääb Eesti muuseume kümnendeiks saatma, neid liitma ja kannustama. Ants Leemets tegi muuseumiajalugu.

Avaldame sügavat kaastunnet Ants Leemetsa perele, kõigile lähedastele, sõpradele ja kolleegidele.

Eesti Muuseumiühing

SA Virumaa Muuseumid

SA Eesti Spordi- ja Olümpia-muuseum

Eesti Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu

Eesti Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht