Pealelend – Danilo Petta ja Öznur Pınar Çer, Itaalia ning Türgi arhitektuuri- ja disainistuudio Mask Architects esindajad

KERTTU RAIE

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Disainiöö“ festivali konverentsil tutvustasite kaht disainilahendust. Üks on tehispalmide oaas ja teine meditsiiniseade COVID-19 patsientide olukorra leevendamiseks. Kuidas need kaks täiesti erinevat lahendust sündisid ja mis neid ühendab?

Meid huvitab harmooniline ja jätku­suutlik suhe inimese ja looduse, inimese ja keskkonna ning indiviidi ja ühiskonna vahel. Tänapäeva linnade kitsaskohad on laia haardega ja mitmetahulised. Disain suudab sotsiaalprobleeme lahendada ja suhteid parandada loovalt.

Me soovime, et meie looming oleks justkui kommunikatsiooniraamistik, millele ehitatakse linlikud ökosüsteemid, kus põimuvad tehislik ja looduskeskkond.

Kirjeldatud visiooni illustreerib hästi Dubai projekt „The Oasys”: palmidest inspireeritud vormidega linnaoaas, kus nn palmilehtede all on kraanid, mis pihustavad uduvihma, lehtede peal asuvad päikesepaneelid.

Struktuur tervikuna on mõeldud linnade keskkonnatingimuste parandamiseks. See kaitseb kuumuse, UV-kiirguse, müra, tuule ja liivatormi eest. Tehispalmide ümber istutatud puud vähendavad helireostust ja püüavad kinni tuule. See kõik loob inimsõbralikuma väliruumi.

Tehnoloogia abil leitakse kiired lahendused globaalprobleemidele ja looduskatastroofidele. COVID-19 kriisi tõttu haigla intensiivravi osakonna ülerahvastatuse leevendamiseks töötasime välja lahenduse „Breathe-Just“. See on ohutust kirurgilisest silikoonist valmistatud ja 3D-prinditud seade, mis suurendab kopsuventilaatorite võimekust ning aitab hapniku patsiendini viia otse sisse-väljahingamiskanalist. Nii saab üht kopsuventilaatorit kasutada mitme patsiendi hingamisraskuste leeven­damiseks.

Disainerid peavad pidevalt tegelema uurimistööga, sest mõnikord tuleb kõige parem lahendus ja idee hoopis teisest valdkonnast. Näiteks „Breathe-Justi“ lahenduse leidsime lihtsast targa kodu juhtimise tulekahjusignalisatsioonist.

Arhitektidena on meie esimene samm mis tahes probleemi lahendamisel selle põhjuse väljaselgitamine. Seepärast peame kõigepealt mõistma näiteks globaalse soojenemise põhjusi, et saaksime lahenduste otsimisega edasi minna. Ühiskond peab mõistma, et tohutu hulga probleemide lahendamiseks peavad kõik koos töötama. Lõppkokkuvõttes taanduvad kõik disaini­probleemid üheks suureks mõisteks: disain kogu eluks.

Dubai projekt „The Oasys”

Mask Architects

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht