-
Olen töötanud kultuuriministeeriumi nõunikuna arhitektuuriala heaks peaaegu kolm aastat, disain on olnud minu vastutusalas pisut alla aasta. Uuest aastast annan teatepulga edasi järgmisele nõunikule. Lubage lõpetada see vägagi põnev töö veel ühe ilusa suure unistusega. Unistan riigist, kus on elukeskkond, mille pärast siin ollakse, siia jäädakse ja siia tullakse. Unistan riigist, kus hoomatakse elukeskkonna rolli iga inimese heaolus ja riigi edus. Unistan sellest, et aastal 2020 on enamikus Eesti ettevõtetest…
-
Suve hakul, jalakäimise kõrghooajal, kohtus Viru hotelli Valuutabaaris seltskond agaraid astujaid. Loodi Jalakäijate Ühing, koostöövõrgustik neile, kes soovivad oma tegevusega aidata kaasa jalakäijasõbraliku elu- ja liikumisruumi kavandamisele-teostamisele ning selleks vajalike tingimuste kujundamisele. Peagi luuakse ajaveeb www.jalgsi.ee, kus tutvustatakse maailma „parimaid samme”, Facebooki grupis „Jalakäijad” lahatakse kohalikke jalgsi liikumise võlusid ja valusid. Vestlusringis osalesid linnalaborant ja Londoni ülikoolikolledži (UCL) inimgeograafia doktorant Tauri Tuvikene ning Stockholmi keskkonnainstituudi Tallinna keskuse säästva transpordi ja…
-
Avamaks arhitektuuriala kui ettevõtluse tagamaid laiemale lugejaskonnale, ent andmaks ka ehk veidi mõtteainet arhitektkonnale ja miks mitte kõigile, kes tegelevad ettevõtlusega vähem või rohkem loovas vormis, tuletan esmalt meelde, et ettevõtlus sisaldab alati loovat alget, ükskõik, millist teenust või toodet ka ei loodaks, pakutaks, vahendataks, eriti kui räägime sellest, kuidas ja mitte nii väga, mida tehakse. Loomemajandus võiks ju olla siis loomingulisim osa ettevõtlusest, kus lisaks loovuse rakendamisele selles, mida…
-
7. – 30. juunini eksponeeritakse eesti arhitektide töid mainekas Bartletti arhitektuurikoolis Londonis (Bartlett School of Architecture, University College) rahvusvahelisel tulevikuarhitektuuri näitusel „Ehitamata maailma atlas” („Atlas of the Unbuilt World”). Näituse kuraator on rahvusvaheliselt tuntud arhitektuuriõppejõud ja kriitik Rob Gregory ning see on välja pandud Londoni arhitektuurifestivali raames. Festivali korraldab Briti Nõukogu Londonis.
Kõik riigid võisid esitada näitusele kuni kolm maketti objektidest, mis esindavad nende maa arhitektuuri huvitavamaid ilminguid ja mida hakatakse…
-
Sirbi peatoimetaja juhtkiri 8. juuni lehes räägib rahvaloenduse taustal põletavast probleemist, mis iseloomustab Eesti tänast riigikorraldust: elukeskkonna kujundamise ehk planeerimispoliitika visiooni aegumisest, täpsemalt selle lahknemisest reaalsest arengust. Senine nägemus, kahjuks ka tulevikku vaatav üleriigiline planeering „Eesti 2030+” baseerub rohkem maaelu toetamise loosungitel kui reaalsel visioonil tegeliku enamuse elukeskkonna ehk linnade arendamiseks. Eriti tabav on juhtkirja lõpp, kus autor tõdeb, et seni kuni iga riikliku poliitika tuumaks ei saa linnade ja…
-
Tallinna maja. Hoonetüübi areng ja säästev uuendamine. Koostanud Mark Sepp (ajalooline osa) ja Tallinna kultuuriväärtuste amet. Välja andnud Tallinna
Kultuuriväärtuste Amet, Tallinn 2008, II parandatud trükk 2010. 33 lk.
Lenderi maja. Hoonetüübi areng ja säästev uuendamine. Koostanud Anni Martin ja Tallinna kultuuriväärtuste amet. Välja andnud Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Tallinn 2009. 37 lk.
Funktsionalistlik maja. Eramu ja väike kortermaja. Koostanud Monika Eensalu ja Tallinna kultuuriväärtuste amet. Välja andnud Tallinna Kultuuriväärtuste Amet,…
-
Valve Pormeistri eramu Tallinnas Mooni tn 35, arhitekt Valve Pormeister, valminud 1962. aastal.
Kõik kodud, kus ma olen täiskasvanuna elanud, nagu meie pere praegune kodugi, on asunud Tallinna puit-linnaosades, sajandivanustes kortermajades. Kevaditi tabab mind aga ikka ja jälle veendumus, et me peaksime elama oma majas, loodusele lähemal. Kujutlen end astumas teetassiga õuele, tajumas kevadises päikeses oma hetke … Selle kujutluse lummuses sain eelmisel kevadel tõelise majaelamuse osaliseks. Nagu ikka eriliste…