-
Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) 29. mail kl 18–20 toimuv helikoosolek tegeleb raadioga, uurides seda kui objekti, instrumenti ja mälu.
Helikoosolekute tavapärase võõrustaja Patric McGinleyga liitub kirjanik, kirjandus- ja muusikakriitik ning Eesti Kirjandusmuuseumi teadur Sven Vabar. Sven tutvustab raadioteemalisi arhiivisalvestisi ning arutleb nende tähtsuse üle tema elus.
Sveni Vabar:
Ma esitlen raadiohääli oma lapsepõlvest Elvas ajavahemikul umbes 1981–1984. Minu vanavanematel oli tohutu suur lampraadio Minija 2, mis oli toodetud 1962.…
-
Muuseumid kutsuvad osalema suvemängus „Otsi! Leia! Avasta!“, mis kestab terve suve – 18. maist 25. augustini. 50 muuseumi üle Eesti ootab külastajaid kaasa lööma mitmesugustes tegevustes ja võitma huvitavaid loosiauhindu.
Peaauhindadeks on nädalavahetus neljale Alatskivi lossis koos majutuse, õhtu- ja hommikusöögi, giidituuri ja savikoja külastusega ning kahepäevane taluromantikapakett Maria talus Pärnumaal majutuse, õhtusöögi, pikniku ja ratsutamise või hobusesõiduga.
Mänguga loodetakse saavutada, et külastajad teadvustaks senisest enam muuseumi kui toredat ajaveetmiskohta, jääks sinna…
-
Kes on vanausuline? Mis on suuliim? Kust tulid ja kuhu kadusid baltisakslased? Millest kõnelevad mustrid? Millised on minu juured ja kuidas need mind mõjutavad? Miks teistsuguste juurtega inimesed mõtlevad teistmoodi? Nendele ja paljudele teistele küsimustele leiame 10.–14. juunil 2013 üheskoos vastused linnalaagris „Kirju-mirju Eesti“.
Viiepäevases linnalaagris õpitakse praktilise tegevuse kaudu tundma Eesti kirevat vaimset ja materiaalset kultuuripärandit. Laagri ajal viivad väljasõidud osalejaid tutvuma siinsete omakultuuridega. Sõidetakse külla vanausulistele, setudele ja mulkidele,…
-
Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) näitusel „Korraks koju“ on esindatud valik 20. sajandi algupoolel muuseumi kogudesse kuulunud esemeid, sealhulgas teoseid tuntud eesti ja baltisaksa kunstnikelt.
20. sajandi algusaastatel kuulus Eesti Rahva Muuseumi prioriteetide hulka ka eesti kunsti kogumine ja selle tutvustamine – esimesed selleteemalised arutelud toimusid juba asutamiskoosolekul 1909. aastal. Rahalise kitsikuse tõttu, mis takistas kunsti ostmist, sai alguse tava kunstnike töid näitustel välja panna, mis jätkus ka…
-
Eesti Rahva Muuseum esitleb raamatut saja aasta taguse päevapiltide kogumisaktsiooni parimatest töödest
Eesti Rahva Muuseumil valmis Friedrich Kohtitsky „Päevapildiraamat”, mis tutvustab harrastusfotograafi ja koolimehe Friedrich Kohtitsky (Priidu Kohava) fotopärandit Eesti Rahva Muuseumis ja tema 1912. aasta päevaraamatut.
Kohtitsky osales 1912. aastal Eesti Rahva Muuseumi korraldatud kodumaa päevapiltide võistlusel, pälvides II auhinna (I auhinda välja ei antud). Ka päevaraamatu sünniloole andis tõuke muuseum, suunates ärksaid noori vanavara suurkogumisele. Päeviku lehekülgedelt kumab sajanditagune argielu…
-
25 aastat tagasi, 15. aprillil 1988 toimus ERMi näitusemajas Eesti muinsuskaitseklubide viienda kokkutuleku ehk Tartu muinsuskaitsepäevade raames rahva- ja esemerohke käsitööoksjon muuseumi toetuseks. Toonast oksjonit meenutame sarnase ettevõtmisega 19. aprillil kl 17 ERMi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu), kus oksjonihaamrit hoiab ka toonaste muinsuskaitsepäevade üks eestvedajaid muuseumi direktor Tõnis Lukas.
Heategevuslikul oksjonil lähevad haamri alla vaibakunstnik Anu Raua vaip, skulptor Endel Taniloo terrakotaskulptuur „Emalikkus“, klaasikunstnik Maie-Ann Rauna klaaslind ja vaas ning…
-
Eesti Rahva Muuseum tähistab koostöös MTÜ Fenno-Ugria Asutuse ja ersa kultuuriühinguga Sjatko neljapäeval, 18. aprillil kell 17 ERMi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) ersa keele päeva.
Hõimuõhtul on külas ersa rahvusliikumise liidrid Mordvamaalt, näha saab puuskulptuuride näitust ja filmi.
Õhtu algab ersa rituaalse palvusega. Ersade tänapäevast olukorda ja kultuuri tutvustavad rahvusliikumise liider, injazor Kšumantsjan Pirguž (Grigori Mussaljov), ansambli Toorama juht Andrei Romaškin ning skulptor Pjotr Rjabov. Andrei Romaškin ja Natalja Abrossimova esitavad…
-
Eesti Rahva Muuseum tähistab koos Eesti Muinsuskaitse Seltsi, EV 95 ja kultuuripärandi aasta meeskonnaga aprillis veerandsajandi täitumist Tartu 1988. aasta muinsuskaitsepäevade toimumisest. Kui 25 aasta eest oli üks muinsuskaitsepäevade paljudest nõudmistest Raadi vabastamine Nõukogude sõjaväest ja ERMi tagasikolimine Raadile, siis seekordsed muinsuskaitsepäevad lõpevad Eesti Rahva Muuseumi uue hoone nurgakivi panekuga Raadil.
Kogu 1988. aasta jooksul toimus kõikjal Eestis kümneid üritusi, mis tõid meid Eesti Vabariigi taastamisele lähemale. Tartu muinsuskaitsepäevadel oli sinimustvalge…
-
Eesti Rahva Muuseumi Postimuuseum avas Wiiralti 115. sünniaastapäeval, 20. märtsil Eesti kuulsaimale graafikule pühendatud näituse „Eduard Wiiralt 115“.
Looja eest räägib tema looming. Kunstnikuna oli Eduard Wiiralt nii tehniliselt kui ka temaatiliselt mitmekülgne: meisterlik erinevate graafikatehnikate kasutamisel, viljeles figuraalset kompositsiooni, portreed, loomade ja maastiku kujutamist, natüürmorti. Kunstniku loomingulise pärandi moodustavad ligi 4000 joonistust ja üle 400 estambi.
Avatav näitus koosneb tartlaste erakogudest pärinevatest Wiiraltiga seotud trükistest ning Wiiralti pisigraafikast. Eksponeeritud on nii…
-
Multidistsiplinaarne näitus „Nõukogude lillelapsed: 70ndate psühhedeelne underground“ dokumenteerib ja analüüsib mitteametlikku noortekultuuri ning esitleb alternatiivset Eesti mõttelugu, keskendudes hipiliikumise ilmingutele Nõukogude Eestis. Näitus on avatud Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) 15.3.–4.9.2013.
Hipiliikumine Nõukogude Eestis ei olnud selgepiiriline nähtus, vaid pigem ajastupõhine vool, plahvatuslik noortekultuur, milles väljenduv elutunnetus võis ühendada nii hulkurit kui akadeemikut. Nõukogude võimule piisas aga pelgalt hipilikust riietusstiilist, pikkadest juustest või liiga heast rokk-kontserdist, et näha…
-
Emakeelepäeval, 14. märtsil kuulutas Eesti Rahva Muuseumi Postimuuseum välja käsitsi kirjutatud ja vormistatud kirja konkursi sügisel 2013 avatava näituse „Uhke postipoiss sõitis …“ tarbeks. Konkursile saadetud kirjade abil soovime näitusel kajastada inimeste kogemusi seoses postside ja suhtlusega, ent ka näidata, kuidas näeb välja arvuti- ja mobiiliajastu inimeste käekiri.
Eelkõige hindame käekirjade iseloomu ja omapära, mitte tingimata kunstipärasust ja ilukirja. Oodatud on igas vanuses osalejate postsidega seotud kirja vormi pandud lood.
2013. aastal…
-
Eesti Rahva Muuseumi ja fotograaf Alar Madissoni fotonäitus „Meie siin maal“ pärandiaastal 2013 Tallinna Lennujaamas 20. veebruarist 31. detsembrini.
19. maist kuni 24. septembrini 2008 käisid Alar Madisson ja tulevase näituse muuseumipoolne kuraator Maris Rosenthal välitöödel Eestimaa kõigis maakondades eesmärgiga jäädvustada läbilõiget 21. sajandi alguse eestimaalastest. Viis kuud kestnud töö käigus pildistati peaaegu 500 eestimaalast nii linnadest kui küladest. Kogutud rikkalikust materjalist kasutati kolmandikku muuseumi juubeliaastal välinäitusel „Meie siin maal“ Raadil…
-
Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) esitletakse 20. veebruaril kell 17 järjekordset DVD-d sarjast „Eesti etnograafiline film“, mille sisuks on seekord hõimurahvast udmurte käsitlevad populaarteaduslikud filmid.
2011. aastal alustas ERM DVD-de sarja „Eesti etnograafiline film“ väljaandmist, mille eesmärgiks on eesti etnoloogide poolt varasematel aastatel valminud filmide kättesaadavaks tegemine laiemale huvilisteringile. Sarja esimese osana ilmus plaat „Kaks filmi eesti etnograafiast. Aleksei Peterson 80“.
Sarja äsja valminud teine osa keskendub udmurdi kultuurile.…
-
Eesti Rahva Muuseum näitusemajas toimub 31. jaanuaril kell 18 udmurdi kultuurile pühendatud hõimuõhtu ja tähistatakse udmurdi rahvuskirjaniku Kuzebai Gerdi 115. sünniaastapäeva.
MTÜ Fenno-Ugria Asutus korraldab juba mitmendat aasta koos Eestis tegutsevate soome-ugri seltsidega hõimuõhtute sarja, mille eesmärgiks on tutvustada soome-ugri rahvaid, nende muusikat ja rahvatantse.
Üles astuvad Baškortostanist Eestisse saabunud rahvalaulikud ja -tantsijad Aljona Timerhanova ja Alfira Kamaltdinova, kes on pärit Kaama jõe paremkaldal elavate udmurtide seast. Neiud tunnevad hästi Kaama-taguste udmurtide…
-
Eesti Rahva Muuseum ootab 8. veebruaril kl 12-15 toimuvale seminarile „Ruhnu eraldatud maailm – kultuur ja inimesed“. Seminar toimub ERMi näitusemaja loengusaalis (J. Kuperjanovi 9, Tartu).
Seminari eesmärk on pöörata tähelepanu Ruhnu elu eripärale ja näitusel „Ruhnu eraldatud maailm“ esile toodud märgiliste objektide lugudele.
Märt Kapsta „Ruhnu saare ajalugu“
Piret Õunapuu „Ruhnu Eesti Rahva Muuseumis“
Kristjan Bachman „Ühe kauni kapi lugu“
Taavi Pae „Eestlaste kohaidentiteedist läbi etnonüümide väikesaarte näitel“
Ehti Järv “Internet Ruhnus – vahend saare…
-
Eesti Rahva Muuseum esitleb raamatut meie lauluisa Friedrich Reinhold Kreutzwaldi Alutaguse rahvarõivaste kirjeldustest ja joonistest aastast 1842. Kreutzwaldi käsikiri valmis 170 aastat tagasi Õpetatud Eesti Seltsi algatusel, mis kutsus üles kirjeldama ja joonistama Eesti kihelkondade rahvarõivaid, olles üks esimesi terviklikke rahvarõivaste ülevaateid Eestis.
Raamatut trükiti 500 numereeritud ja signeeritud eksemplari. Muuseumipoes maksab raamat 15 eurot.
Esitlused toimuvad: 22.01 Iisaku Muuseumis kl 1322.01 Jõhvi Kultuuri- ja Huvikeskuses kl 1627.01 Simuna raamatukogus kl 1227.01…
-
25. jaanuaril toimub Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) uue konverentsisarja „MusKul{A}tuur“ teine konverents alapealkirjaga „Ajumaht“.
Muuseumihariduse valdkonnas räägitakse palju sellest, kuidas uusi sihtgruppe kaasata, milliseid tegevusi neile pakkuda ja kuidas nendega käituda. Ehkki praktilised oskused on äärmiselt olulised, peaksime kindlasti laiemalt küsima – kuhu muuseumid oma haridustegevustega tegelikult sihivad? Milline on ja võiks olla muuseumide kui mitteformaalsete harijate roll haridusmaastikul? Milline õppimine ja õpetamine muuseumis on edukas?
Kava 9.45 Registreerimine…
-
18. jaanuaril algusega kl 16 esitletakse Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) üheksandat Vanavara kogumisretkede väljaannet, milles saavad lõpuks sõna naised: Marie Heiberg, Marta Veiler ja Bertha Veske.
Rohkem kui saja vanavarakorjaja hulgas, kes Eesti Rahva Muuseumi esimese kümne aasta jooksul mööda maad käisid, olid valdavalt noored mehed. Ometi said ka mõned noored naised muuseumi üleskutsetest innustust ja asusid üksi või koos kaaslastega muuseumi heaks teele.
Raamat sisaldab kolme neiu…
-
Eesti Rahva Muuseum ja Tiigi Seltsimaja kutsuvad kõiki linlasi 21. detsembril kl 17:30 Raekoja platsile, et minna ühiselt retkele „1909 tulemeetrit ERMi“. Retke eesmärk on anda hoogu Eesti Rahva Muuseumi uue hoone ning Mälumeetrite projekti tutvustamiseks.
„Roosi tänava ümbersättimise eesmärk on linnasüdame ja Raadi vahelise distantsi mentaalne lühendamine Roosi tänava aktiviseerimise kaudu. Tegemist on koostööga Tartu linna ja Eesti Rahva Muuseumi vahel. Vahemaa näilisel kokkutõmbumisel nihkub muuseum linnale lähemale, muutudes sel …
-
2. novembril avatakse Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) Eesti Disainiauhinnad 2012 noore disaineri auhinna SÄSI ja graafilise disaini kategooria parimate tööde näitus.
Noore disaineri auhinna SÄSI nominendid on valitud alla 30-aastaste Eesti disainerite hulgast, kes on kandideerinud oma viimase kahe aasta projektidega. SÄSI eesmärgiks on tuua noor värske disainipõlvkond ettevõtjate, avalikkuse ja disainisõprade silme ette.
Graafilise disaini kategoorias on hinnatud aasta parimat firmagraafikat, trükiseid, pakendeid, illustratsioone ja fotosid, keskkonnadisaini…
-
Eesti Rahva Muuseumi uus rändnäitus Soome-ugri ja samojeedi rahvad oli hõimukuul avatud muuseumi näitusemajas, alates novembrist alustab näitus teekonda mööda Eestimaad. 1. novembril kl 16 tutvustab näitust Jõhvi Kontserdimajas teadur Indrek Jääts. Jõhvi jääb näitus kuni novembri lõpuni ja liigub siis edasi Ida- Virumaa koolidesse. 2012. aasta jooksul saavad vennasrahvaste elu-oluga tutvuda Toila Gümnaasiumi ja Kohtla- Järve Järve Gümnaasiumi lapsed. Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Seltsi ja Eesti Kultuurkapitali toel jõuab…
-
23. oktoobril kell 11 allkirjastasid Eesti Rahva Muuseum ja Tartu Kõrgem Kunstikool koostöölepingu järgnevaks viieks aastaks.
Uuendatud leppe kohaselt jätkatakse koostööd nii haridusvaldkonnas kui ka loome- ja arendustöös, toetatakse teineteise kogude ja andmebaaside vaba kasutust ning jagatakse vastastikku oma teaduslikku ja konserveerimisalast pädevust.
Eesti Rahva Muuseumil on hea meel jätkata koostöösidemeid kauaaegse partneriga!
-
TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala 8. lennu lõpetajate näitus „Väljalend“ avatud 14.9.-14.10.12 Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu).
Näituse eesmärk on tutvustada kogu rahvusliku tekstiili eriala ning näidata selle valdkondlikku mitmekesisust: meil tehakse nii autentseid muuseumikoopiaid, kui ka kaasaegsesse interjööri sobivaid rahvuslikke sisustustekstiile. Üle poole selleaastastest lõputöödest olid aga rõivakollektsioonid ning aksessuaarid naistele, lastele ja meestele. Nende seas oli nii tugevalt rahvakunsti mõjutustega esemeid, kui ka väga moodsaid,…
-
10.-22. septembril korraldab ERM välitööd Mari Eli Vabariiki. Viimati käidi ERMist Marimaal välitöid tegemas 1994. aastal. Praeguste välitööde eesmärgiks on koguda kaasaega kajastavat materjali muuseumikogude täiendamiseks ja soome-ugri püsinäituse ettevalmistamiseks.
Keskendutakse kaasaegse argielu ning traditsioonilise rahvakultuuri tänapäevaste kasutuskontekstide uurimisele ja jäädvustamisele.
Ekspeditsiooni koosseisu kuuluvad nii teadurid, kui ka fotograaf ja videooperaator.
Muuseumikogude kaudu saab välitöödel kogutav materjal hiljem kättesaadavaks kõigile huvitatuile.
ERMi välitöid Marimaale toetavad Hõimurahvaste Programm ja ETF’i grant nr 8335.
Lisainfo: ERMi teadur-kuraator…