-
Paul Manning, Semiotics of Drink and Drinking. Continuum, 2012. 245 lk.
Burgunder kuningatele, šampanja hertsoginnadele, klarett härrasmeestele. Prantsuse ütlus
Selgitades algajale asjahuvilisele, mis on märkide tähendusi, omavahelisi suhteid ja kasutust uuriv teadus nimega semiootika ning mida õigupoolest tähendab see, et me elame läbi ja lõhki märgilises maailmas, on tulus alustada kõige argisemate nähtuste nagu rõivastus, söömine, flirt, poodlemine jne märgilise resp. semiootilise olemuse avamisest.
Roland Barthes ja Umberto Eco, kaks semiootikut, kelle kuulsus…
-
Komistusi metafooridega. Koostanud Asta Õim, toimetanud Katre Õim. Kujundanud Sirje Ratso, Peeter Paasmäe fotod. Keelehooldekeskus, 2011. 59 lk.
Veel on trükisoe Keelehooldekeskuse kuues väljaanne, septembri lõpus ilmunud „Komistusi metafooridega”. Sarnaselt keskuse publitseeritud eelmise raamatuga, Helju Valsi artiklikogumikuga „Ei päevagi kirjareata”, on ka Asta Õimu koostatud metafooriraamatus tähelepanu keskmes tänapäeva eesti meediakeel. Nii Vals kui ka Õim – esimene on truuks jäänud oma lemmikžanrile, milleks on ajaleheartikli mõõtu satiirid, teine on valinud…
-
Helju Vals, Ei päevagi kirjareata. Toimetanud Egle Pullerits, kujundanud Sirje Ratso. Illustreerinud Urmas Nemvalts. Keelehooldekeskus, 2010. 66 lk.
2010. aasta lõpus ilmus Keelehooldekeskuse viienda väljaandena Helju Valsi „Ei päevagi kirjareata”. Loodetavasti tähistab Valsi eesti keele teemaliste ajaleheartiklite valikkogu ilmumine just nimelt Keelehooldekeskuse eestvedamisel legendaarse keelenaise leebunud suhtumist keskuse inimestesse ja tegevusse, sest veel paar aastat tagasi, natuke aega pärast keskuse loomist, heitis Vals Tartu Postimehes (6. II 2008) sellele ette…
-
Üldkeeleteaduse professori Renate Pajusalu eelmisel aastal ilmunud kõrgkooliõpik „Sõna ja tähendus” on autori kauaaegse uurimis- ja õpetamistöö kvintessents, mis väärib sügavat lugupidamist ja ohtralt kiidusõnu. Vilunud kokana keeleteaduse köögis on autor valmis keetnud supi, mis passib hästi teadmisnäljasele tudengile, aga millest, ma usun, ei ütle ära ka kogemustega keeleteadlanegurmaan.
-
Elav liha saab näljase daami laiba pärast raudset stoolat
netifoto
-
Aeg-ajalt kleebitakse ?väärtfilmi? silt teatud mõttes ebakonventsionaalsele või avangardistlikule filmile. Mida hälbivam peavoolust, mida vähem keskmise vaataja ootustele vastav, seda väärtfilmlikum.
Sõna muteerub ühiskonna intensiivses kasutuses, haakides enda külge järjest uusi allusioone ja semantilisi varjundeid. Liiga laia tähendusvälja korral muutub sõna haaramatuks nagu gargantualiku isuga olend, kelle inimene nii suureks on toitnud, et ei suuda oma nõrkade meeltega teda enam hoomata ega meenutada, milline see alguses oli. Paradoksaalsel kombel on säärane…