Eesti sai juurde neli kutselist keeletoimetajat

Kutsekoda on kandnud kutseregistrisse neli uut kutselist keeletoimetajat, kes sooritasid 28. augustil Tartus kutseeksami. Kokku on nüüd Eestis üheksa kutselist keeletoimetajat, kellest kaheksa kuulub Eesti Keeletoimetajate Liitu.

2020. aasta kutseeksami sooritasid Killu Mei, Kärt Normann, Eva Saul ja Ann Siiman. „Eksamitegijaid oli vähem kui eelmisel korral, aga nende kutseoskuste tase oli ühtlasem,“ ütles kutsekomisjoni koordinaator Reili Argus.

Eksam koosnes kolmest osast: ühe teksti toimetamisest arvutiekraanil, teise teksti korrektuurist paberil ja sellele järgnenud vestlusest. Suulises osas saab kutse taotleja põhjendada eksamitöös tehtut ning seal selgub, kui hästi ta oskab analüüsida teksti kui tervikut ja kasutada infoallikaid.

„Ehkki valmistasime eksami ette hoolikalt, leidus töödes taas mõndagi niisugust, millega me ei olnud osanud hindamisvõtit koostades arvestada. Kutseeksamil osalejate oskuste taseme hindamine ei ole kerge töö ja otsus sünnib alati mitme hindaja hinnangu põhjal,“ lisas Argus.

„Kutseeksam oli minu jaoks suur katsumus ja ma õppisin seal enda kohta väga palju. Sain teada, milliseid on mu nõrgad küljed, ja ka seda, milles olen võrreldes ülikooli lõpetamisega arenenud,“ sõnas vastne kutseline keeletoimetaja Kärt Normann. „Eksamil tuli toimetada hoopis teist tüüpi teksti kui need, millega ma tavaliselt kokku puutun. Jõudsin paar päeva eksami tulemusi oodates järeldusele, et mu praegune töövaldkond ehk õppekirjanduse toimetamine Avita kirjastuses on mulle südamelähedane ja ma ei tahaks seda vahetada.“

Keeletoimetaja kutse andja on 2012. aastal loodud Eesti Keeletoimetajate Liit, kus on 156 liiget. Liidu eesmärk on ühtlustada kutseeksami korraldamise kaudu elukutse taset ja hoida mainet, sest kui teenuse tellija või tööandja kasutab kutselise keeletoimetaja abi, saab ta kaasa kvaliteedigarantii. Tulevikus võikski näiteks avalikus sektoris töötada ainult kutselised keeletoimetajad.

Kutse andmise korra alusel saab keeletoimetaja 6. taseme kutset taotleda iga eesti keele toimetaja, kellel on kõrgharidus või selle puudumisel vähemalt viieaastane töökogemus. Kutseeksami sooritajad kantakse kutseregistrisse ja neile väljastatakse kutsetunnistus kümneks aastaks.

Järgmine keeletoimetaja kutseeksam toimub 2021. aastal Tallinnas.

Kutseregister: https://www.kutseregister.ee/et/kutsed/avalik_kutsetunnistused/?

Keeletoimetaja kutse andmise kord: https://www.keeletoimetajateliit.ee/kutse-andmise-kord-2/

Keeletoimetaja kutsestandard: https://www.keeletoimetajateliit.ee/kutsestandard/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht