Palun aidake aidata!
Ukraina sõjapõgenikega Eestis ei seostu küll esimesena sõnad „kohanemine“ ega „ilu“. Kõik siia saabunud inimesed on eri taustaga. Kohe alguses leppisime ühe sõbraga kokku, et kutsume neid pigem ніженці ehk „õrnukesed“, mitte біженці ehk „põgenikud“. See teema on liiga tundlik nii rääkimiseks kui ka vaikimiseks.
Praeguseks oleme harjunud üheskoos elama ja tegutsema, nutmisest ja kaasatundmisest bussi tellimiseni. Ukraina Kultuurikeskuses oli meil kõigil esimesest päevast selge, kes mida teeb. Meid vapustas see, kui palju abi on tulnud. Veebruaris ja märtsis oli kirju nii palju, et ühe meeskonnaliikme ülesanne oli lihtsalt neile vastata. Keskuse värav oli kogu aeg lahti. Abipakkumised ulatusid n-ö seinast seina: keegi pakkus oma vaba aega, oma korterit või maja Türil, kontserti või eesti keele tunde. Anatoli Ljutjuki lapselaps ostis kogu oma saja euro eest ukraina võitlejatele konserve. Üks vanem proua küsis mult, kas on palju temaealisi ukraina naisi, kes tunnevad ennast üksinda – ta võib nendega jalutama minna. Minu valdkond oli tõlketöö, toetusüritused ja raamatud ukraina lastele. Kas ma olen teinud piisavalt palju? Mõni meie keskuse liikmetest sai alles nüüd kaks päeva puhata.
Aga veel on Narva vabatahtlikud – Jekaterina Romanova, Marina Koreškova, Allan Kaldoja, Aleksandr Fuks ja paljud teised, nagu Mariupoli Sõbrad ja Aleksandra Averjanova, nagu Polina Oskolskaja Tartust. Narvas on nüüdseks loodud sõjapõgenike infopunkt aadressil Vaksali 19. Aga Narva vajab abi. Narva vabatahtlikud kohtuvad Ukraina kodanikega esimesena, enne kui põgenikud jõuavad Tallinna või mujale Euroopasse viiva bussi peale. Mingit kohanemist siin ei ole, ainult liikuvad pildid päevast päeva ja inimeste vaev. Igaüks saab valida endale sobiva aitamisviisi – kas aidata otse või aidata aitajaid. Aitüma! Tänutunne on sõnast suurem, kuid siiski – aitäh teile!