Ülle Saatmäe isikunäitust „Rippuvad aiad“

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Alates reedest, 6. novembrist saab Hop galeriis vaadata tekstiilikunstnik Ülle Saatmäe isikunäitust „Rippuvad aiad“.

Avataval näitusel eksponeerib Ülle Saatmäe taimetrükis siidkangaid ja fotosid. Väljapaneku keskmeks on vihje looduse olulisusele läbi taimede otsese puudutuse tekstiilile.Taimede aastaringne tärkamise ja hääbumise ringkäik on jäädvustatud siidile kontakttrükis kuumas ja niiskes keskkonnas. Kunstnik ei kasuta sünteetililisi värvaineid, vaid taimed ise on jätnud oma jäljed. Saatmäe arendab oma loomingus edasi tehnikat, kus tulemus rõhutab taimepigmentide varjatud mitmekesisust. Kangad on näitusel dialoogis fotodega, mis on kunstniku pikaaegse praktika tulemus selles valdkonnas.

Kõik, mis on kunagi alanud, lõpeb millalgi.Seitsme Maailmaime hulka arvatud Babüloni “Rippuvad aiad” rajas legendi kohaselt kunungas Nebukadnetsar, leevendamaks oma abikaasa Amira koduigatsust. Selle ehituse käigus kulutati palju vet ja vaeva. See võis ju olla uhke ja vägev, aga see polnud ime. Ime on hoopis see aed, mis veel kestab koos meiega sellel planeedil. Pool miljardit aastat tagasi hakkas arenema taimeriik planeedil, mille ajaloos inimene ilmus alles hiljuti. Hingame õhku, mille oluline komponent, hapnik, vabaneb fotosünteesil. Taimed suudavad vormida päikesevalgusest, veest ja süsihappegaasist eluks vajalikku. See on müstiline protsess, millest sõltub ülejäänud ökosüsteemi käekäik. Fotosünteesis osalevad klorofüll ja teised taimepigmendid. Elujõus taimede rohelisus on roheline lainepikkus, mis ei neeldu klorofüllis, vaid peegeldub tagasi meie silmapõhjadesse. See rahustab – annab signaali, et hapnikku tuleb juurde ja kõik on korras. Kuid kas oleme head aednikud?

/Ü. Saatmäe/

Ülle Saatmäe on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tekstiilikunsti eriala 1994 (BA), Tallinna Ülikooli kunstiõpetuse eriala 1991 (MA) ning Räpina Sovhoostehnikumi aiandusagronoomia eriala 1985. On osalenud näitustel aastast 1998, nii Eestis kui välismaal.

Näitusi Hop galeriis toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Liviko AS.

Seoses COVID-19 leviku kasvuga Eestis jätab Hop galerii aasta lõpuni ära kõik näituste avamised.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht