Tiina Puhkan “Valges varjus” Hop galeriis

Foto: Tauno SirelTiina Puhkan

VALGES VARJUS

16/12/2021– 12/01/2022

Alates neljapäevast, 16. detsembrist saab HOP galeriis vaadata tekstiilikunstnik Tiina Puhkani näitust VALGES VARJUS.

 Avataval näitusel „Valges varjus“ on eksponeeritud kuus vastloodud gobelääni, lisaks juba varem loodud piltvaip Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogust, teos mis sobitub antud näituse konteksti – võti vaibal avab piltlikult värava kunstniku varjatud tagaaeda.

Tiina Puhkani loomingus on fookus gobeläänide kavandamisel ja kudumise tööprotsessil. Piltvaibad valmivad väga aeglaselt lõngu poole millimeetri haaval lõimede sisse põimides. Tegu on tuhandeid aastaid vana tekstiilikunsti tehnikaga. Puhkan on pühendunud selle vana traditsiooni hoidmisele ja jätkamisele, lisades omaltpoolt just niipalju uut nagu seda dikteerib tänane maailm ja avab end läbi tema kunstnikupositsiooni.

Mulle on oluline, et minu ja sündiva loometöö vahel ei ole ühtegi masinat. Meeldib teha asju, mis võtavad aega. Gobelääni kudumine on väga meditatiivne ja samas intensiivne tegevus. Lõngadega maalimise aeglane kulg võimaldab sisse kududa alateadvusest kerkivaid kihte ja emotsionaalseid kõrghetki. Oma vaibaloominguga otsin endas tasakaalu ja rõõmu tunnet. Püüan leida läbi süvenemise helget kergust ja varju, kui maailm oma raskema külje ligi surub. Mulle meeldib aeg ajalt astuda kõrvale, mitte minna kiirustamisega kaasa. Selline varjusolek on vajalik, et püüda mõista olukordi ja inimesi. Varjus on hea jõudu koguda selleks, et vajadusel astuda esile ja võidelda. Selles varjus ei ole pime, ammugi mitte igav. See on vari, kus pealtäha argised asjad saavad oma tõelise ilu ja tähenduse.

/Tiina Puhkan/

Tiina Puhkan (1965) elab ja töötab Tallinnas Meriväljal. On õppinud Eesti Kunstiakadeemias tekstiili erialal (1985 – 1990) ja töötanud samas kateedrijuhataja abina, ettevalmistuskursuste juhendajana ning hetkel töötab tekstiiliajaloo ja gobelääni õppejõuna. Ta on esinenud alates 1991 aastast näitustel gobeläänide, siidimaalide, tikandite, autoritehnikas tekstiilidega ja kureerinud tekstiilikunsti näituseid. Ta on kavandanud ja teostanud kirikutekstiile Tallinna Kaarli kirikule, Tallinna Jaani kirikule ja Harju-Risti kirikule. Ta on olnud Aasta tekstiilikunstnik aastatel 2002 ja 2004.

Näitusi HOP galeriis toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Liviko AS.

 

Hobusepea 2, 10133 Tallinn

N–T 11.00–18.00

hopgalerii.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht