Teaduste Akadeemia ja Eesti Kultuuri Koja konverents hakkab uurima inimest piiril

  1. aasta Eesti Kultuuri Koja konverents “Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates” uurib ja kirjeldab piire inimeses ning ühiskonnas.  Seekordne konverents 19. novembril toimub koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga ja leiab aset akadeemia saalis aadressil Kohtu tänav 6, Tallinnas.

Elame turbulentsel ning rohkete muutuste  ajastul, millega tuleb toime tulla. Tehnoloogiline areng, globaalne majandus, planeedi ressursside vähenemine ja nende järjest ebavõrdsem jagunemine on viinud inimese iseenda ja keskkonna  piiride aina teravama tunnetamiseni. Konverentsil oleme seadnud eesmärgiks mõningaid neist piiridest lähemalt uurida ning  kirjeldada neid kunstide ja eri teadusvaldkondade vaates.

Esimeses teemaplokis arutleme, millised piirid seavad meile loodusseadused ja ökoloogilised süsteemid. “Füüsikaseadused kirjeldavad piire, mida ei saa keegi põhimõtteliselt ületada,” kirjeldab bioloog ja semiootik Kalevi Kull. “Ökoloogilised piirid on seotud ökosüsteemide energiakasutusega, neid piire saab rikkuda. Energia ülemäärane lisamine ökosüsteemidesse – nagu inimesed on seda viimasel sajandil teinud – muudab möödapääsmatult aineringeid, seeläbi elutingimusi (sealhulgas kliimat), ja tagajärjena vähendab elurikkust. Teisisõnu – odav energia on ohtlik.” Millised on neid piire arvestavad uued majandamisviisid ja ühiskondliku olemise vormid?

Teises teemaplokis jõuame tehislike ja tehnoloogiliste piiride kirjeldamiseni. Me teame, et tehnoloogiate arenedes avardunud piirid seavad inimesele nii ohte kui võimalusi. Kuidas teha nii, et tehnoloogiate areng inimest ei kahjustaks?

Kolmandas teemaplokis käsitleme kultuuris, ühiskonnas ja inimeses endas tajutavaid kriise, kus inimene on proovile pandud äärmuslikul moel ning tavapärastest toimetulekumehhanismidest edasi elamiseks ei piisa. “Kriisiolukorras inimene seisab piiril. Mis on enne piiri ja mis on piiri taga?” küsib sotsiaaltervishoiu professor, Merike Sisask, kes juhib aruteluringi sotsiaal- ja humanitaarteaduslikus võtmes.

Ettekannetega esinevad Tarmo Soomere, Dirk Helbing (Šveits) ja Jaan Ross. Arutelusid juhivad  Kalevi Kull, Jüri Engelbrecht ja Merike Sisask. Paneelides osalevad Jaan Aru, Aveliina Helm, Mihhail Lotman, Helen Sooväli-Sepping, Laur Järv, Jaan Undusk, Tarmo Uustalu, Tiiu Kuurme, Madis Arukask, Märt Läänemets, Egge Kulbok-Lattik, Hardo Pajula.

Konverentsi lõpetab Eesti Kultuuri Tegu 2020 auhinnatseremoonia.

Aastakonverentsi ülekande partner on Postimees.

 

Eesti Kultuuri Koda loodi 2011. aastal eesmärgiga ühendada juriidilisi ja eraisikuid, kelle soov on Eesti kultuuri sisemise jõu ja ühiskondliku kõnekuse hoidmine. Koja aastakonverentsid keskenduvad ühiskondlikult aktuaalsetele ning Eesti avalikkust kõnetavatele teemadele.  

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht