Noorte osalusnäitus “Tõttamise tagajärjed. Näitus kiirmoe kahjulikest mõjudest” ERMis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Foto Anu Ansu

Tõttamise tagajärjed ERMis

Foto Anu Ansu

ERM ootab homsest külastajaid noorte osalusnäitusele “Tõttamise tagajärjed. Näitus kiirmoe kahjulikest mõjudest”

Tartu Jaan Poska Gümnaasium ja Eesti Rahva Muuseum toovad külastajate ette kiirmoetsükli, mille läbib keskmine T-särk. Näitus räägib keskkonnast, kiirmoest ning selle mõjust maailmale ja inimestele. Näitusele pääseb tasuta ja see on ERMi osalussaalis avatud homsest, 5.maist kuni 30. maini.

“Me elame heaoluühiskonnas ja odavad riided on osa sellisest elust, kuid kui tihti me mõtleme, kes need riided tegi? Või mis on meie heaolu tegelik hind ja kes seda maksab? Kas meil on võim üldse midagi muuta? Ma usun, et see näitus vastab neile ja teistelegi küsimustele,” kommenteerib näituse sündi töögrupi liige Saskia Kolberg.

Näitus algab tooraine tootmisest põllul ja liigub edasi õmblusvabrikusse. Sealt edasi viib näitus külastaja poodi ja läbi proovikabiini keskmise kiirmoe tarbija koju. Kodust liiguvad riided paremal juhul taaskasutuskeskuste lattu. Külastaja teekond jätkub kolmanda maailma riikide turul, mille taga on ka prügila, kus üleliigne kaup põletatakse. Näituse installatsioonidelt leiab infot iga kiirmoetsükli osa mõjust. Näituse lõpus on pakutud välja lahendusi kiirmoe mõju vähendamiseks, mille seast leiab igaüks midagi endale jõukohast.

Eesti Rahva Muuseumi osalussaal pakub kord aastas kooliõpilastele põneva võimaluse proovida kuraatori ametit ning panna kokku näitus noortele endale olulisel teemal. ERMi näituste juht Kristjan Raba: “Muuseum kui ühiskonna peegel toimib eriti hästi läbi selliste aktiivsete noorte endi poolt teostatud osalussaali näituste. Ringmajandus, kiirmoe teema ja lahenduste otsimine praeguses teravas keskkonna-arutelus on aktuaalne. See on väga äge, et noored ise panustavad ja mõtlevad kaasa. Nemad ju otsustavad me tuleviku. Ka selle, kuidas me globaalsete prügimägede vahel ellu jääme.”

Näituse idee on saanud inspiratsiooni dokumentaalfilmidest „The True Cost“ ja „Moest väljas“.

Kuraator: Ere Kama

Töögrupp: Eliise Raudmets, Astrid Uus, Kaisa Meentalo, Kristin Tõnisson, Mette-Marit Poltan, Ronja Jõgi, Saskia Kolberg, Martin Kont

Produtsent: Kristjan Raba

Teostus: Arvi Tragel, Tiit Sibul, Lauri Tamm, Henry Timmusk (TÜ), Ahto Palmre

Täname : MTÜ Uuskasutuskeskus, juhendajad Mari Roostik, Liina Sauk, Tartu Jaan Poska Gümnaasium, Reet Aus, Jaak Kilmi, Kristiina Martin, Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja Madis Kanarbik

Eesti Rahva Muuseum on avatud alates 5. maist kolmapäevast pühapäevani kell 10-18.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht