Niguliste muuseum tutvustab koostöös Rootsi Kuningliku Relvakambriga ükssarvikute imelist maailma

Niguliste muuseumis avaneb 7. septembril näitus „Ükssarvik võlumetsas“, kuhu kõik huvilised on oodatud avastama salapärase ükssarviku tähendust läbi ajaloo ning kohtuma nende imeliste olenditega 16.–21. sajandi esemetel ja kunstiteostel. Näitus toob Eestisse haruldased kuninglikud ükssarvikud Rootsi Kuninglikust Relvakambrist, kuid uudistada saab ka Eesti muuseumidest ja erakogudest pärit erilisi ükssarvikuid. Näituse on kureerinud Merike Kurisoo (Eesti Kunstimuuseum) ja Pia Bengtsson Melin (Rootsi Riiklikud Ajaloomuuseumid).

„Eesti kogudest pärit teosed esitlevad meile ükssarviku siinset kohalolu ja tähtsust varauusajast nüüdisajani. Ükssarvikuga kaasnevad alati maagia ja salapära ning teda ei olegi nii lihtne kinni püüda. Näituse ettevalmistuse käigus avanes Eesti kogude rikkalik maailm. Publikuni on toodud erakordselt põnevad 16.–17. sajandi teosed, mis esitlevad seda imelist olendit siinses aadli-, linna- ja kirikukultuuris,“ tutvustas näituse Eesti-poolne kuraator Merike Kurisoo.

Eesti silmapaistvatest teostest väärivad kindlasti nimetamist 16.–17. sajandi graafika, varauusaegsed teadustrükised Tartu Ülikooli raamatukogust, haruldane suuremõõtmeline Lüganuse kiriku altaritekstiil 17. sajandi lõpust ja suurejooneline Lambert de Hondti maal „Teekond Noa laeva“ (u 1650) Kadrioru kunstimuuseumi kogust. Lõviosa näitusel väljas olevatest Eesti kogude teostest pärinevad 16.‒17. sajandist ehk ajast, mil Eesti alasid valitsesid Rootsi kuningad.

Ükssarvikutest said Põhjamaades kuninglikud sümbolid varauusajal, 16.‒17. sajandil. Niguliste muuseumi näitusel on vaatajate ees Rootsi kuninga Gustav Vasa ükssarvikutega kaunistatud sadul 16. sajandi keskpaigast ja tema pojapoja kuningas Gustav II Adolfi uhkelt dekoreeritud rinnaturvis. Samuti näeb kuldset ükssarvikusarve, mis kaunistas ühte kaheksast hobusest Rootsi kuninga Karl XI täisealiseks saamise pidustuste rongkäigus. Varauusaegsed haruldased kuninglikud esemed avavad ükssarvikukujutiste sümboolset tähendust ja kasutust ajal, kui Rootsi kuningad valitsesid Eesti- ja Liivimaad. Rootsi Kuningliku Relvakambri haruldused reisivad kuningriigist välja harva ja neid näevad Eesti ajaloosõbrad esimest korda.

Näitus on ajendatud Rootsi Kuninglikus Relvakambris 2022. aasta oktoobrist kuni 2024. aasta aprillini toimunud perenäitusest „Ükssarvikud. Kui sina usud minusse, siis mina usun sinusse“, millega sooviti esile tuua, et ükssarvikutel on oma kindel koht ka kuninglikus kogus. „Rootsi Kuninglik Relvakamber ehk Livrustkammaren on Rootsi kuningliku ajaloo muuseum. Seetõttu võib olla veidi üllatav, et koostasime paar aastat tagasi näituse ükssarvikutest. Kuid ükssarvikuid on väga eriilmelisi alates ajaloolistest ja kuninglikest kuni kaasaegsete ja mängulisteni. Meil oli väga hea meel, kui Niguliste muuseum meie näituse vastu huvi tundis. Kuningliku Relvakambri esialgne väljapanek on Niguliste muuseumis saanud täiesti uue ilme. Kuigi suur osa Rootsi näitusel eksponeeritud esemeid on väljas ka Tallinnas, on siinne näitus saanud põnevaid täiendusi Eesti kogudest. See näitab taas, et ükssarvikud on populaarsed kõikjal ja aktuaalsed eri paigus üle maailma. Tallinna näitusel on Rootsi kuninglikud ükssarvikud kõrvuti Eesti ükssarvikutega. Ehk jätkavad meie ükssarvikud oma teekonda ka pärast Niguliste muuseumi külastamist?“ kirjeldas Rootsi Kuningliku Relvakambri direktor Malin Grundberg.

Ükssarvikuid ja nendega seotud lugusid saab väljapaneku kõrval avastada ka näituse mängulisel publikualal. Lisaks kaasneb näitusega hulk eriilmelisi üritusi, kus tutvustatakse ükssarvikute põnevat maailma aegade algusest kuni tänapäevani. Traditsioonilise ava- ja lõpuprogrammi kõrval toimuvad peredele mõeldud publikupäevad ja kuraatorituurid. Töötubades keskendutakse ükssarvikutele nii teaduse kui ka käsitöö vaatenurgast. Hilissügisel algavas loengusarjas käsitletakse teemasid alates varauusaegsetest Rootsi valitsejatest kuni fantaasiakirjanduseni. Näitusega kaasnevad haridusprogrammid ning gümnaasiumiõpilastele toimuvad süvendatud hariduspäevad. Täpsema info kõigi ürituste kohta leiab kodulehe sündmuste kalendrist, mida täiendatakse jooksvalt. Näitusega kaasnev kataloog ilmub lähiajal.

Ligi 50 teose ja eksponaadiga näitus Niguliste muuseumi Väikese kabeli kahel korrusel ja kooriruumis on avatud 6. aprillini 2025.

Näitus toimub koostöös:

Livrustkammaren (Rootsi Kuninglik Relvakamber)

Rootsi Riiklikud Ajaloomuuseumid

Kuraatorid: Pia Bengtsson Melin (Rootsi Riiklikud Ajaloomuuseumid), Merike Kurisoo (Eesti Kunstimuuseum)

Kujundaja: Mae Kivilo

Graafiline disain: Külli Kaats

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht