Milline on õige keha? Aga vale keha? ERMis avaneb näitus keha kultuurilistest tähendustest Eestis

Laupäeval, 18. märtsil avatakse Eesti Rahva Muuseumis pikalt ette valmistatud näitus „Õige keha, vale keha?“. Näitus, mis ootas avamist juba 2020. aastal, aga lükati koroonaleviku tõttu edasi, on nüüd efektsem ja suurejoonelisem kui algselt plaanitud.

Näitus „Õige keha, vale keha?“ uurib kehaga seotud normide muutumist Eestis ning näitab mitmekesiseid ja vahel ka vastuolulisi kehakogemusi nii rahva kui üksikisiku tasandi. Näitus heidab valgust teemadele ja probleemidele nagu keha erinevates eluetappides, toit ja tervis, ilu ja sündsus, rahvuskeha, kannatus ja tehnoloogiline keha.

Milline keha on ilus? Missugune on sünnis? Mis toidud on kehale head ja millised ohtlikud? Millistel eluetappidel on keha haavatav ja kuidas teda kaitsta? Kuidas asendada ja täiustada keha? Kuidas mõista valu? Kuidas saada supervõimed? Näitus ei paku vastuseid, vaid ärgitab külastajaid antud küsimuste üle mõtlema. Kui näitus toob külastajas esile emotsioonid või mälestused, siis palutakse neist ka ERMile teada anda: https://www.erm.ee/et/muljed.

Näituse juhtkuraator Kristel Rattus: „Näituse tegemisse olid lisaks ERMi teaduritele ja kuraatoritele kaasatud teadlased ülikoolidest nii Tartus, Tallinnas kui Helsingis. Välja on pandud üle 600 eseme nii ERMi enda kui teiste muuseumide ja arhiivide kogudest. See on tõeline koos loodud näitus.“

Näitusega kaasnevad haridusprogrammid ja kuraatorituurid. Näitusega seotud kahepäevane konverents toimub ERMis märtsikuu lõpus.

Näitus „Õige keha, vale keha?“ on avatud ERMis 18.03.2023–28.01.2024.

Näituse loomise meeskond:

Kuraatorid: Kristel Rattus, Anu Järs, Anu Kannike, Ellen Värv, Karin Leivategija, Katrin Alekand, Maido Selgmäe, Reet Piiri, Tenno Teidearu, Terje Anepaio (Eesti Rahva Muuseum); Ingrid Ruudi (Eesti Kunstiakadeemia); Inna Jürjo (Tallinna Ülikool); Liis Ehrminger (Eesti Punane Rist); Marge Konsa, Oskar Poll (Tartu Ülikool); Toomas Gross (Helsingi Ülikool)Konsultandid: Ken Kalling, Rebeka Põldsam (Tartu Ülikool); Uku VahurKujunduskontseptsioon: Ivar Põllu, Kristiina Põllu (Tartu Uus Teater)Kujundus: Ivar PõlluErilahendused: VelvetFotolavastus „Iga päev. Kuskil. Keegi.“: Liina SiibMaskid: Silja TruusTätoveeringud: Allan Tuul, Bibi-Ann Kahk, Dmitri Volgirev, Karmely Sõrmus, Kätlin Malm, Torsten Malm

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht