Kunstnik Uno Roosvalt 80. juubelinäituse avamine Kuusalu rahvamajas

Kuusalu rahvamajas toimub 20.augustil algusega kell 13 Eesti 30.taasiseseisvumispäeva kontsert-aktuse raames kunstnik Uno Roosvalt 80. juubelisünnipäeva näituse avamine. Kontserdil astuvad üles Klassikatähed 2020. Kõigile on kaetud kohvilaud.

Näitus kannab pealkirja „Mõttelend“
/maalid ja joonistused/

Näitus jääb avatuks 20.08 – 20.09 2021
Kuusalu Rahvamajas
E ja N kell 11-17
või eelneval kokkuleppel tel: 53 338 379 Ulvi Rand
Keskväljak 10, Kuusalu alevik, Harjumaa

Mõttelend
Vahest on kasulik vaadata oma loomingut nagu linnulennult pilvepiirilt otsides pidepunkti lapsepõlvest. Motiivide valik ja omapoolsed
rõhutused määravad loomingu karakteri.
/ Uno Roosvalt /

UNO ROOSVALT
Sündinud Tallinnas 22. augustil 1941. aastal. Kunstihariduse omandas 1956–1962 Tartu Kunstikoolis ja 1963–1969 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis maali erialal. 1974–1976 Üleliidulise Kunstnike Liidu stipendiaat. Näitustel alustas esinemist 1968. aastast. Eesti Kunstiakadeemia dotsent 1989–2011. 1985–1995 EKA maali kateedri juhataja. Alates 1975 Eesti Kunstnike Liidu liige. 2010. aastast EKL auliige.

Arvukad esinemised näitustel on toonud kaasa väga mitmeid kunstipreemiaid, viimastel aastatel. Maalijate Liidu preemia 2000; Konrad Mäe preemia 2011. 2018 Erik Haameri nimelise kunstiauhinna laureaat; 2019 Kristjan Raua preemia.

Kunstikogud: Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Eesti Kunstifond, Tallinna linna kunstikogu, Lohja linnavalitsus, Viinistu Kunstimuusium.
Erakogud: Eesti, Soome, Inglismaa, Ameerika, Saksamaa, Rootsi, Gruusia jne.

Rannamaastik on olnud Roosvalti loomingu pealiin juba õpingute ajast. Motiive ammutab ta karmist ja kargest põhjamaisest loodusest, valides Eesti saarte ja rannikute kõrval reisisihtideks ka kaugemaid paiku nagu Holland, Norra, Ojamaa, Rootsi, Taani, Iirimaa, Island, Pransusmaa, Itaalia, Hispaania. Sobiv aines leitud, võtab Roosvalt maastiku lahti, analüüsib seda lugematuid kavandeid joonistades ning paneb kokku uueks kujundiks. Eriti südamelähedaseks on Roosvaltile kujunenud kale maastik kodumaises Kihnus, kus ta on nõnda ammune külaline, et kunstnikku võõrustab saarel juba kolmas põlvkond. Seda Roosvalti loomingu märkkujundit saadavad ühelt poolt kaunilt valguse käes helklevad klaasist võrgupoid, teiselt rohmakad köitest punutud vendrid, mis tänaseks kuuluvad esiisade esemelise pärandi hulka, omal ajal aga hoidsid kaldale köidetud paate üksteise vastu põrkumast. Nii ühinevad Uno Roosvalti loomingus detailitäpsus ja monumentaalsus, (rahvus)romantika ja igavikulisus.
Mõistagi on nende aastate jooksul mõneti teisenenud kunstniku väljendusviis, ent määravaks on ikkagi jäänud kujundiselgus, tõsine, karge ja pühendunud suhe kujutatavasse. Alates 1990. aastaist, mil maailm avardus, on ta oma loomingusse liitnud inspireerivaid muljeid ja elamusi ka teistelt Lääne- ja Põhjamere rannikumaadelt, hilisemas loomingus Itaalia ja Prantsusmaa.

Näitus avatakse koostöös Veljo Tormise Kultuuriseltsi, Kuusalu valla ja Eesti Kunstnike Liiduga.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht