Tartu ülikool, Eesti Kirjanike Liit ja Eesti Kirjandusmuuseum tähistavad Jaan Kaplinski 80. sünnipäeva konverentsi, veebinäituse ja luulekavaga

22. jaanuaril 2021, Jaan Kaplinski 80. sünnipäeval tähistavad Tartu Ülikooli eesti kirjanduse rahvusprofessuur, Eesti Kirjandusmuuseum ja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond kirjaniku sünnipäeva konverentsiga “Luuletused on elanud maakeral juba eotseenist saadik. Jaan Kaplinski 80”.

Konverents toimub MS Teams keskkonnas. Liitumise link Join Microsoft Teams Meeting
Teesid: https://www.kirmus.ee/et/teesid

22. jaanuaril algusega kell 11 toimub MS Teams keskkonnas kirjanik Jaan Kaplinski 80. sünnipäevale pühendatud konverents „Luuletused on elanud maakeral juba eotseenist saadik“.

Konverentsi avavad kultuuriministeeriumi, Tartu linna, kirjanike liidu ja kirjandusmuuseumi esindajate tervitussõnad ning Jaan Kaplinskile pühendatud virtuaalnäituse esitlemine. Ettekannetega esinevad kirjandusteadlased Thomas Salumets, Arne Merilai, Tiina Kirss, Leena Kurvet-Käosaar, Mart Velsker, Ene-Reet Soovik, Märt Väljataga, Sirel Heinloo ja Joosep Susi.

Kaplinski ökoloogilisest mõtlemisest kõneleb ajaloolane Marek Tamm, kajasõnadest eesti ja hiina keeles keeleteadlased Jingyi Gao ja Karl Pajusalu. Marju Lauristini ja Sirje Kiini ettekanded on pühendatud meenutustele kaugemast ja lähemast minevikust.

Kaplinski monograafia autor, eesti päritolu Kanada kirjandusteadlane Thomas Salumets on oma raamatus „Kujuneda sunnita“ (2014, ee 2016) nimetanud Jaan Kaplinskit elavaks klassikuks, kes on „üks parimatest nii oma ametivendade kui teiste maade lugejate silmis“.

Konverents püüab peakorraldaja professor Arne Merilai sõnul pakkuda uusi sissevaateid kirjaniku loomingusse ja mõttemaailma. „Kirjanik Jaan Kaplinski on suur eesti luuletaja, esseist ja mõtleja. Teda on tõlgitud paljudesse keeltesse ning tema looduslik maailmavaade on mõjutanud meid ja maailma.“

Kaasaja eesti luule ei ole mõeldav ilma Kaplinski luuleta. Nii võib Joosep Susi sõnutsi näha mitmete nooremate autorite (nagu Hasso Krull, Kivisildnik, fs, Jürgen Rooste, Sveta Grigorjeva või Tõnis Vilu) poeetikas selgelt kaplinskilikke jooni.

Konverentsile järgneb mälestuse osa ja Tartu Luuleteatri ja üliõpilaste kirjandusringi „Ellips“ luulekava „Kaplinski tagasiminek“. Luulet esitavad Aare Pilv, Arne Merilai, Helo Kaplinski, Kersti
Unt, Kerstin Vestel, Lisanna Lajal, Marja Unt, Saara Lotta Linno, Siim Lill, Sirel Heinloo, Toomas Leppik. Video tagavad Janno Simm ja Kris Moor.

Lemmit Kaplinskilt on sõnavõtt „Isale“ ning konverentsi muusikakujunduse eest hoolitseb Märt-Matis Lill.

Konverentsi korraldavad Tartu Ülikooli eesti kirjanduse rahvusprofessuur, Eesti Kirjandusmuuseum ja Eesti Kirjanike Liit.

Konverentsi kava, teesid ja liitumise link:
https://www.kirmus.ee/et/luuletused-elanud-maakeral-juba-eotseenist-saadik-jaan-kaplinski-80

Korraldajad paluvad juubilarile tervituskaarte ja lillekimpe saata Eesti Kirjandusmuuseumi valvelauda hiljemalt 22. jaanuari hommikuks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht