Kadrioru kunstimuuseumi veebituur kutsub külastama skulptuurikogu

Ludwig Schwanthaler. Medusa maskiga Athena. Koopia. Eesti Kunstimuuseum

Teisipäeval, 28. aprillil kell 20.00 toimub Kadrioru kunstimuuseumi skulptuurihoidlas veebituur „Antiigi kestev kuma“. Tuuril tutvustab maailma kuulsamaid antiikskulptuure, nende hinnalisi koopiaid ja mõju hilisemale kunstikultuurile kuraator Tiina-Mall Kreem.

Tuur on erakordne, kuna viib publiku Kadrioru lossi vestibüülis asuva Milose Venuse juurest muuseumihoidlasse ja otse skulptuuride vahele. „Kujud, mida näha saab, räägivad meile ilmekalt sellest, kuidas internetieelsel ajastul maailma kunstikultuuripärlid Pariisist ja Roomast, Londonist ja Münchenist 19. sajandil Eestisse jõudsid ning kuidas need siiani mõjutavad meie kunstielu – kelle jaoks rohkem, kelle jaoks vähem,“ kirjeldab Tiina-Mall Kreem. Kadriorus asuvate antiikskulptuuride koopiate taustaks näidatakse ka interjööre, kus uhked marmor- ja pronksteosed kunagi asusid. Samuti demonstreerib kuraator antiigi mõju klassitsistlikule kunstile ning koguni keskaegse pärandi mõtestamisele. Nimelt leidub Kadrioru kunstimuuseumi skulptuurikogus kaks Wolter von Plettenbergi büsti, mis kujutavad Eesti kuulsaimat Saksa ordumeistrit samamoodi, nagu antiikmeistrid kujutasid oma filosoofe.

Ludwig Schwanthaler. Medusa maskiga Athena. Koopia. Eesti Kunstimuuseum
Kadrioru kunstimuuseumi antiik- ja klassitsistlike sulptuuride koopiad on pärit ajast, mil Eestis hakkasid tekkima esimesed süstemaatilised kunstikollektsioonid. Kogus leiduvad valitsejate portreed annavad ilmekalt tunnistust selle kohta, milliseid valitsejaid on Eesti kunstikogujad imetlenud ja austanud, ning millistega on Eestis tulnud olude sunnil leppida. Lisaks leidub kogus suuremaid ja väiksemaid portree- ning figuraalskulptuure, mis kõik pärinevad väljaspool Eestit tegutsenud kujuritelt. Eesti kujurite looming kuulub teise, arvult palju suuremasse ja Kumu kunstimuuseumis asuvasse eesti skulptuurikogusse.

Vaata veebituuri siin.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht