Jätkusuutlikud ideed Eesti lammaste villa kasutamiseks

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ja Pallase tekstiiliosakonna tootekonkurss pakub põnevaid disainilahendusi

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Foto Kairi Lentsius_Pallas 2021

Kolletsiooni loomine Silmuskudumine. Juhendajad Kairi Lentsius ja Maarja Tamjärv.

Foto Kairi Lentsius_Pallas 2021

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit ja Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakond korraldasid juba teist korda põneva tootekonkursi, mille tulemusel kolmanda kursuse tudengid pakkusid välja uudseid ideid Eesti maalammaste villa kasutamiseks disainilahenduste loomisel. Ideede esialgne arendamine toimus Kairi Lentsiuse ja Maarja Tamjärve juhendamisel silmuskudumise õppeaines, lõplikud lahendused pakkusid välja konkursil osalenud üliõpilased. Konkursi tingimustest tulenevalt kasutasid osalejad toodete valmistamisel Pallase villa rakendusuuringu tulemuste põhjal välja valitud Eesti (maa)lamba lõngu. Valmis tootele lisaks esitlesid osalejad kolme toote kavandit, mis tutvustasid toote võimalikke variatsioone. Konkursi tulemusena valmisid aksessuaaride prototüübid, mis toovad esile omamaise villase lõnga parimad omadused ning millest esimesed hakkavad peatselt laiendama Käsitööliidu esinduspoe tootevalikut.

 Konkursi žürii koosseisus Liivi Soova (ERKL), Liina Veskimägi-Iliste (ERKL), Aet Ollisaar (Pallase tekstiiliosakonna professor), Kairi Lentsius (Pallase moedisaini lektor, disainer), Kadi Pajupuu (Pallase tekstiiliosakonna professor) ja Liina Kool (Pallase villa rakendusuuringu juht) tutvus põhjalikult esitatud materjalidega ning kuulas ära autorite tutvustused. Konkursil osales seitse üliõpilast, konkursi žürii võttis esitatud toodete hindamisel arvesse idee originaalsust, funktsionaalsust, toodetavust, materjali valikut ja info esitamise selgust.

Žürii valis edasiseks arendamiseks välja kaks toodet, mille autorid pälvisid mõlemad võrdse stipendiumi 1000€ ja mis katab toodete väljaarendamise, esimese tooteseeria tootmise ja müügile toomise kulud. Tooted on mõeldud müümiseks Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu Kaarmanni kaupluses. Stipendium makstakse autoritele välja kahes osas, 50% stipendiaadi väljavalimisel millele lisandub 50% töö üleandmisel ERKL-ile. Lisaks anti välja üks eripreemia.

Foto Marju Roos, Pallas 2021


Andrea-Martha Teesaar. ERKL konkurss_kollektsiooni loomine. Silmuskudumine, juhendajad Kairi Lentsius, Maarja Tamjärv.

Foto Marju Roos, Pallas 2021

Andrea-Martha Teesaare müts “Tindik” on inspiratsiooni saanud tänavamoes populaarsest bucket mütsist. Autori soov oli luua traditsioonilisest materjalist kaasaegne peakate, mis oleks atraktiivne ka noortele. “Tindik” on valmistatud naturaalsest villasest lõngast ning on heaks isolatsiooniks nii sooja kui ka külma vastu.

Žürii tõi esile, et müts „Tindik“ on väga kaasaegne ja eristub kõigist konkursile pakutud tooteprototüüpidest, toode on äge ja trendidega kooskõlas.

Lisette Laanoja kaelussall „VISU“ on sobiv nii külmemaks suveõhtuks kui krõbedamaks talvepäevaks, andes sooja oma villase materjaliga ning on samas hingav tänu erinevatele kihtidele. “VISU” kihilisus teeb toote mänglevaks, annab võimaluse kihte omavahel põimida ja luua seeläbi erinevaid vorme. Toode on lihtsasti üle pea tõmmatav ning mõnusalt kerge ja õhuline, kuid samas kaitse külma eest.

Žürii märkis ära, et toode on sümpaatne vormi värskuse ja uudsuse poolest, kandjale väga mõnus ja pehme, hästi valitud materjal toetab disaini ning kutsub toodet kandma.

Eripreemia pälvis Arabella Lippur, kelle muhu maalamba villast vest on tehtud silmas pidades tänapäevalikku sportlikku stiili, kuid lisaks sellele on vestis säilinud ka naiselikkus. Vest on eriline oma uudsete proportsioonide ja taskute poolest. Rõivaese on mitmekülgne ja seda saab kasutada ka aksessuaarina. Eripreemia võimaldab jätkata tootearendust koostöös ERKLiga ning leida koostööpartner vestide väikeseeria tootmiseks.

 Välja valitud tooted jõuavad kauplusse müügile suve alguses ning konkursile esitatud toodetest ja esimesest katsepartiist korraldatakse septembris 2021 väljapanek Kaarmanni kaupluse aknal.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht