Fotomuuseumi dokumentaalfoto aasta näitus “Tiir ümber päikese. Kolodozera” Jekaterina Solovjovalt

17. detsembril kell 17 avatakse Fotomuuseumis Saksamaal Hamburgis elava vene dokumentaalfotograafi Jekaterina Solovjova näitus “Tiir ümber päikese. Kolodozero”, mis jutustab raju loo Tallinnast pärit punkpreestrist Arkadist. Fotograaf jälgis oma kaameraga tema elu ja tegemisi Karjalas Kolodozero külakeses aastatel 2009–2018, kuni Arkadi traagilise surmani.

 

Solovjova avab fotoloo tagamaid: “Kolodozero küla asub Arhangelski oblasti ja Karjala piiril Venemaal. Viisteist aastat tagasi võlusid need paigad kolme põhjamaal ringi uitavat, elu mõtet ja iseennast otsivat sõpra Moskvast. 2000. aastal koguti raha ja hakati 1977. aastal maha põlenud vana kiriku asemele ehitama uut. Leiti ka tulevane vaimulik: ordinatsiooni võttis vastu üks sõpradest, punapeast mässaja ja punkar Arkadi Šlõkov (1973–2018), kes lõpetas Moskva vaimuliku seminari aastal 2005.“

Fotomuuseumis esitatav dokumentaalne fotolugu on punkpreester Arkadist, kes kasvas üles Tallinnas ja elas seal Eesti taasiseseisvumiseni 1991. Ta tervitas soojalt Eesti iseseisvumist, käis meeleavaldustel, jäädvustades sündmusi oma kaameraga. Tollal pöördus nooruke Arkadi religiooni poole. Loo peategelase unikaalsed fotod üleminekuaja Eesti meeleoludest on esitatud näitusel eraldi seeriana. Arkadil oli osa ka selles, mida saab nimetada Tallinna boheemlikuks undergroundiks. Ta tundis Eesti punkmuusikuid, süvenes pungi filosoofiasse, säilitas selle hoiaku – seetõttu hakatigi teda usumehena pidama punkpreestriks.

 

Näituse kuraator Annika Haas: “Maailmaparandamine ei käi kunagi lihtsalt. Arkadi ja ta sõprade soov oli muuta külaelu, sellele uus elu sisse puhuda. Solovjova fotolugu näitab, kuidas Venemaa põhjapoolse sisemaa ükskõiksus osutus tugevamaks uustulnuka siiraist püüdlustest. Vaatamata tohutule hulgale preestri maja külastanud sõpradele kogu riigist ja välismaalt, oli Arkadi oma püüdlustega üksi. Kohalikud küll armastasid teda, palusid ja said abi, kuid kirikusse jõudsid harva.”

Preester Arkadi Šlõkov suri ootamatult kõigest 45-aastasena. Solovjova: “See lugu räägib Põhja-Venemaa külmusest ja soojusest ning mehest, kes tahtis tuua inimesteni valgust ja usku.”

Kogu fotoprojekt on pildistatud analoogkaameraga must-valgele negatiivfilmile. Näitusel on esitatud pimikus käsitsi hõbeželatiinmeetodil valminud originaalteosed.

FOTOGRAAFIST

Dokumentaalfotograaf Jekaterina Solovjova (s 1977) on sündinud Moskvas, lõpetanud seal ülikooli ajakirjanduse erialal, elab ja töötab alates 2006. aastast Saksamaal Hamburgis. Tema looming keskendub peamiselt endises Nõukogude Liidus elava maarahva elule, religioossete traditsioonide ja tavadega seotud inimestele. Solovjovalt on ilmunud kaks dokumentaalset fotoraamatut, neist “Tiir ümber päikese. Kolodozero” (2018) kuulub samanimelise näituse juurde. Tal on toimunud isikunäitused Saksamaal, Venemaal, Itaalias, ta on osalenud paljudel rahvusvahelistel grupinäitustel. Oma projektidega on kunstnik pälvinud mitmeid rahvusvahelisi auhindu.

Fotograafi koduleht: ekaterinasolovieva.com

Näituse kuraator on Annika Haas, kujundajad Anne Järvpõld ja Annika Haas.

Näitus on avatud 17.12.2021 – 26.06.2022

Rohkem infot Fotomuuseumi lehelt

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht