Evald Okase muuseum avab suvehooaja

Laupäeval, 29.mail, kell 12.00-18.00 on taas suvehooajaks avatud Evald Okase muuseum Haapsalus.

XIX hooaega alustatakse 3 uue näitusega. Muuseumi teise korruse näitusesaalides on ekspositsioon Evald Okase loomingust (maalid, joonistused, graafika) ning esimesel korrusel näitus “Murdumised”. Selle näituse autorid on Maija Helasvuo, Mika Karhu, Simo Ripatti, Nina Räty ja Ilkka Sariola. Nurgagaleriis saab vaadata näitust “Kooskõla”, kus on väljas ehtekunstnik Ülle Kõutsi taiesed ja pööningusaalis on Anne Parmasto maaliväljapanek „Kevadnäitust“

Näituse “Murdumised” kohta räägivad autorid ise:

Millal märkame murdumisi monoliidis? Inimkonna ajaloos võime avastada erineva kestusega ajaaknaid. Maalikunst või ka näiteks jahindus, mis mõnikord väidetakse olevat surnud, paistavad ometigi olevat oluline ja kindel osa inimkonna kogemusest ja kestma jäämisest. Teisest küljest moodustab Soome enneolematu jõukuse loonud metsatööstus täna vaid paar protsenti tööhõivest. Võimalik, et tulevikus, kui kliimamuutused on meie elukeskkonda tugevasti muutnud, on targem metsa kasvatada ja säästa, kui raiuda ja massiliselt kasutada. Seega võib igavikulisena tunduv väga kiiresti mureneda ja teiseneda. Ajaaknad muutuvad arvatavast palju lühemaks ning püsima jäävad nähtused, mida pidasime lõplikeks. Millal ja mille järgi märkame murdumisi oma monoliidis? Neid küsimusi käsitlevad oma teostes vabalt viis soome kunstnikku. Ilkka Sariola teeb seda oma pliiatsijoonistustes inimestest, usust ja ühiskonnast. Niina Räty käsitleb oma maaliseerias üksildust ja tõrjutust. Mika Karhu süüvib oma videoinstallatsioonis ajaloo valupunktidesse ja tušijoonistustes Soome punaste laste karmi saatusesse aastal 1918. Tema oma skulptuurid küsivad: „Kuhu kõik kadusid?“Inimesed põlvkondade jadas muretsevad, kannatavad ja armastavad.

Näituse kuraator on Maija Helasvuo

Näitus jääb avatuks kuni 11.juulini.

 

Näituse “Kooskõla”, kohta ütleb Ülle Kõuts, et KOOSKÕLA ehk harmoonia püüd on terviku otsimine elus, looduses, muusikas, kunstis. Kooskõla on kokkusobivus ideede ja materjalis loodu vahel, mis seob tervikuks kunstiteose üksikosad, tekitab tasakaalu valitud materjalide ja tehnilise teostuse vahel.

EHE on väärisese, mis on enamasti loodud täiendama kostüümi ja rõhutama kandja isikupära, suundudes laia maailma, elades seal oma elu. Selles jääb avalduma ehtelooja mõttemaailm kuid iga kandja lisab ehtele vaid temale omast energiat.

Näitusel eksponeerituna satub ehe külastaja silme all dialoogi näituse ruumi ja – kujundusega. KOOSKÕLA selles hetkes on ühtekuuluvuse otsimine kunstiteose ja teda ümbritseva vahel.

Kunstniku valitud tehnikal on romantiline nimetus „Marriage of Metals“ kus pinnamustrid tekivad eri metallide , hõbeda ja uushõbeda või hõbeda ja vase kokkujootmisel. Näitusel esitletud ehted on valminud 2020 – 2021 aastal ja on mõtteline järg autori eelnenud näituseloomingule.

Graafiline disain Liina Lõõbas Näituse kujundus Üla Koppel

Näitus jääb avatuks kuni 11.juulini.

Anne Parmasto maaliväljapanekut „Kevadnäitus“ tõdeb kunstnik, et abstraktne maal on alasti kunst; olles selle maailma ja meetodid omaks võtnud, avaneb maailm, millesse mahub suurem maailm ja mille mänguruum ei oma piire.

(III korruse pööningusaal)

Näitus jääb avatuks kuni 11.juulini.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht