ETDM alates 13. maist taas avatud!

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumil on hea meel teatada, et avame muuseumi taas 13. mail, tagades vajalike kohandustega muuseumikeskkonnas külastajate ja töötajate tervise ning turvalisuse.

Meil on võimalus tulla vastu publiku ootustele ja pikendada näituste toimumisaegu.
Näha saab juba eriolukorra eel avatud menukat näitust Kreenholmi tekstiilidisainist, mis jääb avatuks 26. juulini, ning vahetult eriolukorra eel valminud, kuid oludest tingituna avamata jäänud näitust ornamendist Baltikumi modernistlikus disainis, mis on avatud 14. juunini.

Näitusel “Mustrid: Kreenholmi tekstiilidisain 1963–2005” tutvustatakse lähemalt Kreenholmi manufaktuuri tekstiilitoodangut ja seda kujundanud kunstnikke. Kreenholmi kangaid mäletatakse täna sageli kui üht määratlematut mahtu lillelist sitsi, millest tehti kitleid. Meil on soov ja võimalus näidata, et on veel palju muud.
Kreenholmi manufaktuuris toodetud kangad on olnud Eesti elu loomulik osa aastakümneid ja mõjutanud mitme põlvkonna igapäevaelu. Seni on olnud vähe teada seal töötanud ja ajastuspetsiifiliselt anonüümseks jäänud, ent tugevalt siinse argiümbruse ilmet kujundanud tekstiilidisaineritest. Suuremal osal eestlastest on olnud kokkupuude Kreenholmi kangastega rõivaste, voodipesu, rätikute või laudlinade kujul. Näituse eesmärk on vabriku keskse väljundi, tekstiilitoodangu, sellega seotud tingimuste, võimaluste ja protsesside ning seda kujundanud kunstnike lähem tutvustamine. Kreenholmi on nähtusena oma kunagise totaalsuse ja paratamatu hääbumisega kõnetanud mitmeid kaasaegseid kunstnikke, kelle teoseid on kaasatud.

Galeriis avatud näitusel “Ornament ja Balti modernistlik disain, 1955-1985” keskendutakse ornamendi variatsioonidele Balti disainis. Kui modernismiga seostuvad esmapilgul puhtad värvid ja jooned, siis tegelik disainiajalugu on palju kirevam ja nüansirohkem. Erinevates regionaalsetes lugudes leiab modernismi variatsioone, mis võivad harjumuspärasest kõrvale kalduda või ka sellele vastu rääkida. Eksponeeritud on esemeid kolmest Balti riigist, ehetest keraamikani.

Tartu Kunstimuuseumis on avatud ETDMi näitus “Autoriehte anatoomia. Eesti ehtekunst 1953–2019”, kus autoriehe on esile tõstetud kui kunstniku isikupärane eneseväljen¬duse vahend, mis väärtustab inimest kõige erinevamatel viisidel, pakkudes talle jätkuvalt uusi visioone ja konteksti, ning tugineb eksperimentaalsusele nii oma ideedes, materjalides kui ka oskustes. Eksponeeritud on üle 300 teose 86 autorilt.

Eesti tarbekunsti püsiekspositsioon jääb esialgu suletuks.

Kuni 17. maini on valik meie raamatutest soodushindadega.

Muuseumi õuealal on võimalik sobival kaugusel teistest külastajatest nautida värsket õhku vaikses vanalinnas.

Olete oodatud!

________________________________________
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Lai 17, Tallinn
üldtelefon: 627 4600, kassa: 627 4611
info@etdm.ee
Avatud: K–P 11–18
www.facebook.com/TarbekunstiDisainimuuseum
www.instagram.com/disainimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht