EPICIRQ showcase toob lavale Balti nüüdistsirkuse paremiku

 

2. kuni 3. oktoobrini toimub Tallinnas Sakala 3 teatrimajas EPICIRQ showcase ehk Balti profitsirkuse esitlusfestival, tuues lavale Baltikumi tsirkuse paremiku.

Baltimaades on visalt pead tõstmas nüüdistsirkus – traditsioonilisest tsirkusest tantsu ja teatri mõjutustusel välja kasvanud multidistsiplinaarne etenduskunstivorm. Aasta-aastalt võtab siinne kogukond pikkade sammudega järele Põhjamaade eeskujudele ning on suviselt ringi tuuritamiselt naastes valmis ka kohalikule publikule oma loomingut jagama.

Kolmandat korda toimuva EPCIRQi programmi on valitud 7 lavastust, programm on eriilmeline ja pakub vaatamist nii täiskasvanutele kui ka lastele, nii melanhoolikutele, naeru igatsejatele kui ka puhta kunsti nautlejatele. Oma siiski veel väikse Baltimaise kogukonna on mitmed artistid pööranud võimaluseks teha veel enam rahvusvahelist koostööd – sel korral on koos kohalike artistidega võimalik laval näha ka tegijaid Soomest, Rootsist, USA-st ning Mehhikost.

Eelarvamuse, et tsirkus endas esmalt loomi ning odavat komöödiat kaasab, võib nüüdistsirkuse lavastuste puhul maha raputada. Sellegipoolest on säilinud tsirkusele omane inimvõimete piiril tippimine, liikumine, mis publikut artistiga ühes rütmis hingama paneb. Tsirkuse tehniline pool on tihti üksnes peenelt lavastusest läbipõimitud vahend, täiendav tööriist ja keel loo jutustamisel. Olgu siis tegemist naerutava komöödia, kauni abstraktkunsti või hinge puudutava narratiiviga – külmaks ei jäta nüüdistsirkus kedagi.

Sel korral võivad naeru, mängulisuse ja perele sobiva programmi otsijad avastada Kanta Company lustliku “Riided ja meie” ning Sylvain Pomme’i “OuLaLa”, kehade piire kompab Taigi Cirkas tükis “Selle punktini”, absurdi ning eeposlikku eestimaist komöödiat pakub Big Wolf Company “Kolm õde”, rohkelt puudutust ja ilu loovad Anna Krazy “Seotud” ning Aleksey Smolovi “O’l that”. Ühelt festivalilt ei puudu ka korralik pidu, 2. oktoobril täitub Sakala 3 maja artistidega maal ja laes, Kristjan Rohioja lubab jalgu villi tõmbavat muusikat ning igaühel on võimalik tsirkuse meeletusest ja vabadusest osa saada.

Nagu viitab nimetus showcase, toob EPICIRQ lisaks tavapublikule Eestisse rohkelt festivalikorraldajaid ja etenduspaikade kuraatoreid nii Baltikumist kui ka kaugemalt, soov lihtne ja selge – lavastuste eksport ja rohke etendamine.

Et mitte olla piiratud saali mahutavusest ja reisivõimalustest, jõuab EPICIRQ seekord huvilisteni ka videopildis. Kõik etendused on vaadeldavad küberkeskkonnas 9. kuni 12. oktoobrini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht