Eike Epliku näitus “Biomass – kummitus nurgas” Kogo galeriis 13.– 30. maini

13. maist – 30. maini on Kogo galeriis avatud Eike Epliku isikunäitus “Biomass – kummitus nurgas”, mida saadab Mehis Heinsaare tekst “Elusamus” (2020).

Näituse keskmes on imeline ja ärvardav loodus parafraasina Aleksandr Pavlovitš Muranovi ja Mehis Heinsaare teostele*. Kummitus nurgas on jõuetu, kuid näitab siiski hambaid. Näitusesaalis valitseb imeline harmoonia. Heinsaare tekst annab võimaluse mõtiskleda pingest ja tasakaalu leidmisest praktilise ning uitava, hajusa, fantaasiaid äratava meeleolu vahel.

Eike Epliku meetoditeks on improvisatsioon ja katsetused erinevate materjalidega, mis viib kunstniku uute põnevate vormide, variatsioonide ja seosteni. Seekord loob ta kogu galeriiruumi hõlmava installatsiooni, mis koosneb eri materjalidest (savi, portselan, metall, leidmaterjal, pudu) tehtud objektidest. Tartu kultuuriväljal on kunst ja kirjandus olnud aastaid tihedalt põimunud ja seeläbi sünnitanud nii omapäraseid loojaid kui ka põnevaid koostöid. See ajendas Kogo galeriid tegema kunstnikule ettepanekut kaasata näitusele ka üks eesti kirjanik või luuletaja. Nii valiski Eike Eplik näituse partneriks Mehis Heinsaare. Mõlemad loojad on julged ja isepäised, kummagi looming sünnib tugevast sidemest keskkonna ja loodusega, samuti iseolemisest. Nende teosed on rikkalikud, fantaasiaküllased ja seotud alateadvusega. Kumbki looja ei ole küll otseselt sotsiaalne või poliitiline, kuid allhoovustes on neid teemasid paratamatult tunda. Kasutades looduse motiive, loovad mõlemad jutustusi, mis on ülistus paljususele ja elurikkusele.

Näitus sai valmis vahetult enne eriolukorra kehtestamist ja on suletud uste taga avamist oodanud juba pea kaks kuud. Karantiini ajal tegi Kogo galerii postitusi näitusest Kogo galerii Instagramis ning veebiajakiri Echo Gone Wrong avaldas Šelda Puķīte intervjuu Eike Eplikuga.

Näituse fotograaf: Marje Eelma; graafiline disain: Aleksandra Samulenkova ja Silver Sikk. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapitali ja Tartu linn.

* A. Muranovi “Ebatavaline ja ähvardav loodus”, Eesti Raamat, 1981; Mehis Heinsaar “Ebatavaline ja ähvardav loodus”, Menu Kirjastus, 2010

KOGO GALERII
Kastani 42, 50410 Tartu
www.kogogallery.ee

Avatud:
K-R, 13:00 – 19:00
L, 13:00 – 18:00
või kokkuleppel

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht