Eesti Kirjandusmuuseum kogub infot inimeste tervisekäitumise kohta koroonakriisi ajal

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivi kogumismoodulis Kratt on kuni 31. augustini avatud lühike küsimustik „Tervise hoidmine koroonakriisi ajal“, milles päritakse nii tervisehädadega toimetulemise kui ka vaimse tervise hoidmise kohta karantiini tingimustes.
Eesti Rahvaluule Arhiivi teadur Ave Goršič tõdeb, et inimeste elu on seoses koroonakriisiga läbi teinud mitte ainult majanduslikke, vaid ka kultuurilisi muutusi, sh on muutunud tervisekultuur. Rahvaluuleteadlasena teab ta, et juba vanarahvas pidas tervist inimese kõige tähtsamaks varaks. „Just seetõttu ootame ka praegu augusti lõpuni kaastöid inimeste kriisiaegsest kogemusest enda või oma lähedaste tervise eest hoolitsemisel,“ selgitab ta.
„Kroonviiruse saabumine ei puudutanud ainult neid, kes viiruse tõttu koju karantiini või koguni haiglasse sattusid, vaid ka neid, kellel pandeemia võttis võimaluse muude haiguste pärast tavapäraselt arstil käia. Paljude vaevuste puhul otsiti abi telefoni teel, e-apteegist ja püüti hakkama saada koduste vahenditega.“
Koostatud küsitlusega soovib rahvaluulearhiiv koguda infot selle kohta, milliseid kogemusi need kevadkuud on meile andnud, millised olid tervisehädad ja lahendused, kellelt ja kuidas saadi abi, mis inimesi kõige rohkem kartma või muretsema pani ning kuidas saadi toit lauale, millised olid olemasolevad või puuduvad kriisivarud (majapidamisvahendid, toit ja ravimid) ellujäämiseks. Samuti on oluline pöörata tähelepanu sellele, kuidas on kriis muutnud igaühe tervisekäitumist ja sellealast suhtlust ning kuidas on kriisiolukorras tuldud toime lähedaste kaotusega.
Goršiči sõnul saab Kratt moodulisse sisestada ka vabas vormis muljeid või ka lugusid selle kohta, miks selline pandeemia üldse tekkis. Oodatakse lugusid nii enda kui lähedaste tervisest, aga ka selliseid, mida on kuuldud teistelt, loetud sotsiaalmeediast, kodu- või välismeediast, ehk isegi välismaal elavatelt tuttavatelt-sugulastelt – palume (soovi korral anonüümselt) märkida ka lugude allikad.
Kaastöid oodatakse kogumismoodulisse Kratt, e-posti aadressil kratt@folklore.ee või käsikirjaliselt Eesti Kirjandusmuuseumis, Vanemuise 42, Tartu, 51003 (märksõna „Tervis“) kuni 31. augustini 2020.
Küsimustiku „Tervise hoidmine koroonakriisi ajal“ leiab: http://kratt.folklore.ee/ctrl/et/Kysitluskavad/andmed/22
Senikogutud koroonafolkloorist saab ülevaate Ave Goršiči videoloengust: https://youtu.be/6vnR3dPLDf4
Suve lõpuni koguvad Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuurilooline Arhiiv ja Ühendus Eesti Elulood ka päevikuid ja mälestusi koroonakriisist. Täpsemalt selle kohta loe: https://www.kirmus.ee/et/uudised/ootame-eriolukorra-paevikud-ja-malestusi-eriolukorrast-0

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht