Eesti kaasaegne maalikunst: REALITEET JA IDEAAL Uue Kunsti Muuseumis

Veiko Klemmer

EESTI KAASAEGNE MAALIKUNST: REALITEET JA IDEAAL
Eesti Maalikunstnike Liidu 2019 a aastanäitus

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis 2. märts – 21.aprill
Avamine 2.märts kell 15.00

Eesti Maalikunstnike Liidu 2019 a aastanäitus Uue Kunsti Muuseumis toob sel kevadel muuseumi täis suureformaadilisi lõuendeid.
Näitus on kaugel poliitilisest osundamisest, aga metafooride tasandil on päev enne parteilist jõukatsumist, 2.märtsil kell 15.00 avatav näitus, nö neljal jalal keset elu ja lausa provotseerib vaatajat sotsiaalsele aktiivsusele – 3.märtsil kõik valima! Rait Rosina gaasitoru on poliitiline ja keskkondlik seisukohavõtt, poliitilise metafoorina võib tõlgendada ka Veiko Klemmeri punast tsunamit, hiiglaslikku veripunast vetevalli. Noorte kunstnike paueriga maalitud tööde (teosed autoritelt nagu Alvar Reisner, Saskia Järve, August Künnapu, Jane Tiidelepp, Martin Urb, Liisi Örd jpt.) kõrval on oma meisterlike teostega kohal ka vana kaardivägi – Jüri Arrak, Mari Roosvalt, Uno Roosvalt, Tiiu Pallo, Anne Parmasto, Lilian Mosolainen, Vano Allsalu, Andres Koort jpt.

Enn Tegova. Mälu

Elame kõik, nii kunstnikud, kui mittekunstnikud olukorras, kus ideaalid ja tegelikkus näivad justkui ristmikul olevat? Reaalsus on meie tajude ja kujunenud arusaamade konstruktsioon, mis instinktiivselt pürgib ideaali suunas. Kuidas koordineerida oma mõtteid ja leida ideaali kaasaegses turbulentses maailmas, kus eksisteeriv reaalsus on kõik muud kui julgustav, kus moraali ja eetika kriteeriumid teisenenud? Skulptor Louise Bourgeois on öelnud, et olla kunstnik, tuleb eksisteerida vaikuse maailmas. Kas maalikunstnikel on praegu luksust viibida oma sisemaailmas või on otsustav hetk kuuldavaks teha oma sõnum selle kohta, mis toimub?

Korraldajad julgustasid osalema eriti suureformaadiliste töödega, ja nii näemegi tartlasest vanameistrit Enn Tegovat näiliselt sukeldumas otsekui ideaalmaailma – tõenäoliselt Tartu Ülikooli antiikskulptuuride kogu põhjal maalitud valgete kipskujude panoptikum-hiigelpanoraam tuletab aga Tartu noortele maalijatele meelde, et seesama Alma Mater sulges mõned aastad tagasi julmalt ja veenvate põhjendusteta maalikunsti eriala ülikooli juures, lõhkudes taastekkinud traditsiooni ja hävitades koosluse, mille kvaliteet oli kunstimaailma siseringile hästi teada.

August Künnapu

Iga maalikunstniku töö(teose) taga on isiklikud ideaalid, ja/või nende purunemine, kompromissid või ka võidujoovastus uuele tasemele jõudmise pärast. Põhiolemuselt on aga maalikunstnikud idealistid – jätkates meediumiga, mis sajanditevanusele taagale vaatamata samastub nüüdis-kunstimaailmas igavese märtripositsiooniga. Elagu ideaalid!

Näituse töörühm: Tiiu Rebane, Mari Roosvalt, Marie Virta, Jaan Elken (tekstid, kujundus)
Näituse plakat/flaier: Jaan Elken jr

Uue Kunsti Muuseum
Esplanaadi 10, Pärnu
www.mona.ee
tel: 4430772

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht