Eesti ja Soome analoogfotograafia tänapäev Fotomuuseumis

  1. mai – 4. september 2022

Kadri Otsiver (EST)

Fotomuuseum avab koostöös Soome Pimeruumi Assotsiatsiooni (SPA) ja Soome Instituudiga 26. mail Tallinnas Jaani seegi galeriis Eesti-Soome analoogfotograafia ühisnäituse. Sellega algab ühtlasi Fotomuuseumi uus teema-aasta, mis on seekord pühendatud analoogfotograafiale.

Digitaalne maailmakord pole saavutanud täit võimu analoogi üle, ka mitte fotograafias. Pigem on näha analoogfotograafia taaselustumist ja noorema põlvkonna soovi katsetada oma käega vanu fototehnikaid.

Eesti-Soome analoogfotograafia näituse eesmärk on tuua nähtavale, et vanad tehnoloogilised fotomeetodid pole välja surnud ja neid kasutatakse edukalt kaasaegses fotograafias visuaalse eneseväljenduse praktikana. Näitusel on analoogtehnikatest esindatud broomõlitrükk, tsüanotüüpia, polaroidfotograafia, pinhole; samuti suureformaadilise plaatkaameraga jäädvustatud negatiividest (24 x 30 cm) ilmutatud mustvalged fotod, mis lõppfaasis käsitsi koloreeritud; klassikalised hõbeželatiinprindid, värvilised fotogrammid, kitsas- ja keskformaat värvifilmile jäädvustused ja neist loodud kromogeensed prindid, lisaks üks analoogtehnikat ja moodsat 3D digitehnikat ühendav projekt.

Teemadena varieeruvad väljapanekul mälu ja aeg, keskkonnas toimuvad muutused ja sisekaemuslikud kogemused.

Rahvusvahelisel grupinäitusel osalevad Eesti ja Soome fotokunstnikud valiti mõlemas riigis korraldatud avatud kutsungi teel. Open call’ile saatis konkursiprojektid 57 fotograafi Eestist ja 30 autorit Soomest. Rahvusvaheline žürii, mille töös osalesid Katri Lassila (SPA president), Natalia Kopkina (SPA tegevjuht), Elina Heikka (Soome Fotokunstimuuseumi direktor), Hannamari Shakya (fotokunstnik, kuraator ja kirjanik), Marge Monko (EKA fotoosakonna juhataja) Andrij Bojarov (visuaalkunstnik, kuraator ja teadur) ning Annika Haas (Fotomuuseumi kuraator), valis näitusele 13 kunstniku tööd: nendeks on Karoliina Partanen, Kristian Jalava, Ida Taavitsainen, Juho Vesanen, Mikael Siirilä, Kadri Otsiver, Madis Katz, Toomas Kalve, Tarmo Rätsep, Theo Efros, Liis Ring, Maxim Mjödov ja Aiki Järviste. Tegu on kunstnikega, kes kasutavad nüüdisaegsete fototeoste loomisel analoogprotsesse.

Ida Taavitsainen „Lovisa silmad“ (FIN).

Näituse oluline eesmärk on pakkuda sama ala praktiseerijaile Soomes ja Eestis võimalust luua omavahelisi kontakte ja jõuda loominguga rahvusvahelisele tasandile. Näitus liigub sügisel edasi Soome, esitlusele Soome Pimeruumi Assotsiatsiooni galeriis.

Fotomuuseumi analoogfoto teema-aasta näitab, tutvustab ja uurib analoogfotograafia eritehnikaid ja nende kasutamist tänapäevases kontekstis. Fotomuuseumi kogudest moodustavad suurema osa just analoogfotograafial põhinevad museaalid.

Analoogfotograafia teema-aastaga kaasneb Fotomuuseumis mahukas publikuprogramm loengusarjade, meistriklasside ja töötubadega, käivitub Fotomuuseumi fototäika, toimuvad kunstnikuvestlused ja kuraatorituurid. Näitus jääb avatuks kuni 4. septembrini 2022.

Näituse kuraator on Fotomuuseumi giid-kuraator Annika Haas.

Fotomuuseum tänab:
Soome Instituut Eestis, Soome Pimeruumi Assotsiatsioon (Finnish Darkroom Association), Soome Fotokunstimuuseum.

Analoogfoto teema-aasta haridusprogrammi toetab Eesti Kultuurkapital.

Info leiab ka muuseumi kodulehelt.

 

 

 

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht