Viimaseid päevi saab vaadata Adamson-Ericu 110. sünniaastapäevale pühendatud juubelinäitust

Evelina Vedom

Pühapäeva, 4. novembrini saab Adamson-Ericu muuseumis vaadata näitust „Adamson-Eric ja tema kaasaegsed. Mina peegeldused ajas”. Adamson-Ericu loomingu kõrval on suuremas mahus eksponeeritud selliste kunstnike tööd nagu Eduard Wiiralt, Paul Burman, Henn Roode, Enn Põldroos, Jüri Kask jt. Eesti 20. sajandi tunnustatud kunstnike autoportreid esitleva mahuka näitusega tähistatakse 110 aasta möödumist Adamson-Ericu sünnist Tartus, 18. augustil 1902. aastal.

„Adamson-Ericu 110. sünniaastapäeva kulminatsiooniks kujunenud autoportreede näitus on olnud nädal-nädalalt üha enam publikut köitev,” ütles näituse kuraator ja Adamson-Ericu muuseumi direktor Ülle Kruus. „Eesti kultuurilembene publik naudib kunstnike minapiltide kaudu esile tõusvat muutuste peegeldust poliitiliste ja kunstiliste aspektide teisenemise keeristes 20. sajandil.”

Näitus „Adamson-Eric ja tema kaasaegsed. Mina peegeldused ajas” vaatleb süvendatult 20. sajandi eesti kunstnike minapilte. Kahel korrusel on enam kui 100 autoportreed ligi 50 kunstnikult, kes kujundasid ühiselt 20. sajandi modernismi Eesti kunstiajaloos. Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni pärleid on täiendatud üksikute erakogudest pärinevate Adamson-Ericu sõprade, kolleegide ja ka õpilaste töödega.

„Näitusele on Adamson-Ericu teoste kõrvale kaasatud nende inimeste loomingut, kellega tal oli võimalus kunsti olemuse ja suundumuste üle mõtteid vahetada. Eduard Wiiralt, Juhan Muks, Karin Luts ja mitmed teised olid ka Pariisis Adamson-Ericu kolleegid ja õpingukaaslased erinevates vabaakadeemiates,” lisas Kruus.

Erich Karl Hugo Adamson ehk Adamson-Eric (1902–1968) oli silmapaistev kultuuritegelane ja loominguline isiksus eesti kunstis. Eelkõige pühendus ta maalimisele, aga tegeles ka peaaegu kõigi tarbekunstiharudega. Adamson-Ericu isikupärast maali- ja tarbekunstiloomingut iseloomustab elegants, peen värvivalik ja kohatine vaimukus. Tema loomingus peegeldub eesti kujutava ja tarbekunsti areng enam kui 40 aasta vältel.

Väljapaneku on kujundanud Mari Kurismaa, graafilise kujunduse tegi Inga Heamägi.

Eesti Kunstimuuseum tänab Lions Club Tallinn Hansat koostöö eest.

Näitus „Adamson-Eric ja tema kaasaegsed. Mina peegeldused ajas” on avatud Adamson-Ericu muuseumis 4. novembrini 2012.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht