Avatakse Pallase tekstiiliosakonna näitus ULLMAGI

ULLMAGI

Pallase tekstiiliosakonna näitus Kaarmanni kaupluse vaateaknal

1.-30. september

Näitus ULLMAGI tutvustab vastutustundlikult loodud silmuskootud tooteid, kus traditsiooniline kohalik materjal – villane lõng – kohtub noorte disainerite lennukate ideedega. Näitus on jätk Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu pikaajalisele koostööle.

Väljapanek on loodud Kõrgema Kunstikool Pallas III kursuse silmuskudumise aine raamis valminud kudumikollektsioonide töödest. Projekt toetub varasematel aastatel Pallase tekstiiliosakonnas toimunud Eesti villa omadusi ja kasutust käsitlevale rakendusuuringule ning toimub koostöös Eesti erinevate villavabrikutega, kasutatud on nii kraaslõnga kui ka poolkammlõnga. Oma kudumikollektsioone tutvustavad Ülle Järv, Caroliina Ladva ja Renate Eensalu.

Ülle Järv. Woolofiilia

Kaimar Tauri Tamm / Pallas 2023

Ülle Järv. Woolofiilia

Ülle Järv

Ülle Järve kollektsioon “WooloFiilia” on valminud Muhu saarel kasvanud eesti maalamba villast Vaemla villavabrikus ning lleyni tallevillast Muru villavabrikus kedratud lõngast. Ainest kollektsiooni loomisel on saadud vajadusest ennast kaitsta meid ümbritseva müra eest, ihaledes samal ajal hella puudutuse järele. Kollektsiooni loomisel on kasutatud silmuskudumise ja autoritehnika kombinatsiooni, millega on saavutatud villastele kudumitele mitteomaseid struktuurseid vorme. Lisaks on toodete juures kasutatud intensiivseid toone, mis kokku moodustavad värske ja pisut pungiliku lähenemise, murdmaks üldlevinud maavillase kudumi “karupüksi-mentaliteeti”.

Caroliina Ladva kollektsioon „Sünkroonis“ on muinaslugu sellest, kuidas ekslev talleke metsast nõidusliku seene leidis. Suutmata kiusatusele vastu panna, sööb lambake seene ära. Seda, mis juhtub lambakesest edasi, jutustab juba kollektsioon. Kollektsioonis on kasutatud lleyni tallevillast Muru villavabrikus kedratud lõnga.

Renate Eensalu kollektsioon „Kuule tuul“ on inspireeritud tuulest. Tuul liigutab meid ümbritsevat, kuid liigutab ka meie mõtteid ja tundeid. Tuul kõigutab kleidiääri ja kudumite varrukaid. Kasvatab liivaterasid lennutades skulptuure ja mustreid, mis on inspireerivalt ebakorrapärased. Tuul õpetab märkama ja hindama detaile. Kollektsioonis on kasutatud Eesti maalamba villast Vaemla Villavabrikus kedratud lõnga.

Valminud tööd on kummardus eesti maavillasele lõngale.  Kollektsioonide eesmärk on väärtustada villa kui klassikalist kodumaist materjali kaasaegsel ja mõneti ehk ka ekstravagantsel viisil, rõhutades sellega villa kasutamise mitmekülgseid võimalusi. Autorid on otsinud erinevaid tehnilisi lahendusi, et murda kindlakskujunenud arvamusi villase materjali omadustest ning pakkuda uusi vaatenurki silmuskootud rõivaste disainis. Väljapaneku koostas Ülle Järv.

Kaarmanni kauplus asub Tallinnas, Vanaturu kael 8.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht