Audiovisuaalse pärandi uurimine
Septembris alustas ametlikult tööd uus ja innovaatiline Erasmus Munduse ühine magistriõppekava FilmMemory, mida Tallinna Ülikooli Balti Filmi, Meedia ja Kunstide instituut (TLÜ BFM) õpetab koos kolme teise partnerülikooliga Belgiast, Portugalist ja Iirimaalt. Õppekava keskendub audiovisuaalse pärandi uurimisele, säilitamisele ja uuskasutamisele. Õppekava esimesed rahvusvahelised tudengid alustasid oma õpinguid, mis viib nad kahe aasta jooksul nelja Euroopa riigi kõrgkoolidesse.
FilmMemory tegeleb audiovisuaalse pärandi säilitamise, restaureerimise, analüüsimise ja uuskasutusega tänapäeva muutuvate ekraanikultuuride kontekstis. Õppekava annab tudengitele ainulaadse võimaluse omandada kriitilisi ja praktilisi oskusi filmi säilitamise, arhiivihalduse ning ekraanimeedia tulevikusuundade valdkonnas. Programm hõlmab nii ajaloolisi filmilindiarhiive kui ka tänapäevaseid digitaalseid meediavorme ja -vahendeid, pakkudes lahendusi digikultuuri väljakutsetele ja võimalustele.
Seda uuenduslikku magistriõppekava viivad läbi neli juhtivat Euroopa filmivaldkonna kõrgkooli: LUCA Kunstiakadeemia (Brüssel, Belgia), Lusófona Ülikool (Lissabon, Portugal), IADT (Dublin, Iirimaa) ja TLÜ BFM (Tallinn, Eesti). Programmi raames liiguvad tudengid õppeaasta jooksul erinevate kõrgkoolide vahel, omandades kogemusi ja teadmisi Euroopa filmi- ja ekraanikultuuridest.
FilmMemory eripära on selle interdistsiplinaarne lähenemisviis, mis tugineb kõigi partnerasutuste tugevustele. BFM, mis on arenenud rahvusvaheliselt tunnustatud keskuseks kultuuriandmete analüüsi alal, pakub õppekava raames kursusi, mis keskenduvad filmiandmete analüüsi oskustele. Sellised teadmised on hädavajalikud neile, kes soovivad töötada tuleviku digiteeritud filmipärandiga.
BFMi raames kureerivad kursust filmiandmete analüüsi teadur Vejune Zemaityte ja meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus.