Adamson-Ericu muuseum avab varju jäänud andeka kunstniku näituse

Adamson-Ericu muuseumis saab alates 3. detsembrist vaadata näitust „Valve Janov. Algusest avangardi 1942–1965“, mis pakub avastamiseks ligi 100 erinevas tehnikas teost hinnatud Tartu kunstniku Valve Janovi varasest loomeperioodist.

Adamson-Ericu muuseum on juba veerand sajandit tõstnud esile 20. sajandil tegutsenud naiskunstnike vähem tuntud loomingut. Tänavu on fookuses Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis õppinud Valve Janovi (1921–2003) varane looming, tema Teise maailmasõja aegsetest esimestest tähelepanuväärsetest katsetustest kuni 1960. aastate alguse teosteni, mis kuuluvad eesti kunsti avangardiklassikasse. Näitusel on väljas ka hulgaliselt teoseid, mida Tallinnas varem näha pole saanud.

Valve Janovist, kes oli Ado Vabbe, Elmar Kitse ja Johannes Võerahansu õpilane, kujunes 1960. aasta rühmitise – Eesti esimese sõjajärgse mitteametliku kunstirühmituse – keskseid liikmeid. Tema kodust Tartus Karlova linnaosas sai selle peamine kohtumispaik. Rühmitis moodustus pärast 1956. aastat ning selle tuumikusse kuulusid veel Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Ülo Sooster, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Heldur Viires. Nime sai rühmitis 1960. aasta tsenseerimata näituse järgi Tartu 8. Keskkoolis, mis jäigi selle liikmete ainsaks avalikuks ühisesinemiseks. Nende tegevus mängis olulist osa kunstnike vastupanuvõitluses, hoides totalitaarse süsteemi ja sotsialistliku realismi kiuste esteetilisi väärtusi. Tartu rühmitisest, mille liikmete looming uuendas otsustavalt eesti kunsti keelt ja väljendusvahendeid abstraktsionismi ja sürrealismi erinevate võimalustega, sai Tallinna rühmituse ANK ’64 eelkäija.

Valve Janov. Lüüdi Haapsalu rannas. 1957. Erakogu

Adamson-Ericu muuseumis saab alates 3. detsembrist vaadata näitust „Valve Janov. Algusest avangardi 1942–1965“, mis pakub avastamiseks ligi 100 erinevas tehnikas teost hinnatud Tartu kunstniku Valve Janovi varasest loomeperioodist. Adamson-Ericu muuseum on juba veerand sajandit tõstnud esile 20. sajandil tegutsenud naiskunstnike vähem tuntud loomingut. Tänavu on fookuses Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis õppinud Valve Janovi (1921–2003) varane looming, tema Teise maailmasõja aegsetest esimestest tähelepanuväärsetest katsetustest kuni 1960. aastate alguse teosteni, mis kuuluvad eesti kunsti avangardiklassikasse. Näitusel on väljas ka hulgaliselt teoseid, mida Tallinnas varem näha pole saanud. Valve Janovist, kes oli Ado Vabbe, Elmar Kitse ja Johannes Võerahansu õpilane, kujunes 1960. aasta rühmitise – Eesti esimese sõjajärgse mitteametliku kunstirühmituse – keskseid liikmeid. Tema kodust Tartus Karlova linnaosas sai selle peamine kohtumispaik. Rühmitis moodustus pärast 1956. aastat ning selle tuumikusse kuulusid veel Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Ülo Sooster, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Heldur Viires. Nime sai rühmitis 1960. aasta tsenseerimata näituse järgi Tartu 8. Keskkoolis, mis jäigi selle liikmete ainsaks avalikuks ühisesinemiseks. Nende tegevus mängis olulist osa kunstnike vastupanuvõitluses, hoides totalitaarse süsteemi ja sotsialistliku realismi kiuste esteetilisi väärtusi. Tartu rühmitisest, mille liikmete looming uuendas otsustavalt eesti kunsti keelt ja väljendusvahendeid abstraktsionismi ja sürrealismi erinevate võimalustega, sai Tallinna rühmituse ANK ’64 eelkäija. [caption id="" align="alignleft" width="560"] Valve Janov. Lüüdi Haapsalu rannas. 1957. Erakogu[/caption] Näitusel eksponeeritud Valve Janovi varane looming pärineb nii muuseumide kogudest kui ka erakollektsioonidest. Väljapanekut täiendab valik tema õpingukaaslaste loodud teoseid, peamiselt vähetuntud portreed Janovist. Valve Janovi teoseid leidub Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide kogus ning Rutgersi Ülikooli Zimmerli Kunstimuuseumis USA-s (Norton ja Nancy Dodge’i Nõukogude Liidu nonkonformistliku kunsti kollektsioon), samuti kümnetes erakogudes Eestis, Norras, Saksamaal, Soomes, Venemaal ja Austraalias. Eesti Kunstimuuseumi ja Kunstiühingu Pallas koostöös sündinud näitus „Valve Janov. Algusest avangardi 1942–1965“ ning seda saatvad haridus- ja publikuprogrammid ootavad huvilisi 27. märtsini 2022. aastal. Kuraatorid: Ülle Kruus ja Enn Lillemets Näituse kujundus ja graafiline disain: Inga Heamägi Haridusprogrammide kuraator: Annika Teras  

Näitusel eksponeeritud Valve Janovi varane looming pärineb nii muuseumide kogudest kui ka erakollektsioonidest. Väljapanekut täiendab valik tema õpingukaaslaste loodud teoseid, peamiselt vähetuntud portreed Janovist.

Valve Janovi teoseid leidub Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Haapsalu ja Läänemaa Muuseumide kogus ning Rutgersi Ülikooli Zimmerli Kunstimuuseumis USA-s (Norton ja Nancy Dodge’i Nõukogude Liidu nonkonformistliku kunsti kollektsioon), samuti kümnetes erakogudes Eestis, Norras, Saksamaal, Soomes, Venemaal ja Austraalias.

Eesti Kunstimuuseumi ja Kunstiühingu Pallas koostöös sündinud näitus „Valve Janov. Algusest avangardi 1942–1965“ ning seda saatvad haridus- ja publikuprogrammid ootavad huvilisi 27. märtsini 2022. aastal.

Kuraatorid: Ülle Kruus ja Enn Lillemets

Näituse kujundus ja graafiline disain: Inga Heamägi

Haridusprogrammide kuraator: Annika Teras

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht