24. oktoobril avati Kogo galeriis näitus „Sanatoorne atmosfäär“

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

“Sanatoorne atmosfäär” on Belgia kunstniku Bruno Goosse isikunäitus, mis toimub Kogo galeriis koostöös Tartu Ülikooli humanitaar- ja kultuuriteaduste valdkonna romanistika professori Sara Bédard-Goulet’ga. Näitus põhineb tema teadustööl, mis uurib kunstide elumuutvat potentsiaali.

Näituse “Sanatoorne atmosfäär” keskmes on sanatooriumid, dekonstrueeritud lamamistoolid ja hallitusseened. “Rohkem kui muutumatut kohta, mis toetab aja peatumist lõputu ravikuuri ajal, mõistetakse sanatooriumit näitusel kui liikumise kiirendit, osakeste vahetit”, sõnab Bruno Goosse. Näitus puudutab nii tervishoiupoliitika ja meditsiini, kui ka disaini ja arhitektuuri ajalugu, aga ka praegust olukorda ja suhtumist. See räägib ambivalentsest suhtest kaitsva eraldatuse ja avatuse, kasulikkuse ning kahjulikkuse vahel. Kuidas on kujunenud nii, et lääneeurooplasele tähistab sõna “sanatoorium” surma ja haigust, aga meile siin seostub see pigem tervislikkuse ning heaoluga?

Bruno Goosse on kunstnik ja õppejõud Brüsseli Kaunite Kunstide Akadeemias. Oma töödes kasutab ta dokumente, lugusid ja fakte, mida kombineerib ja liigendab selleks, et pakkuda välja teatud ajalooperioodide poeetiline, humoorikas ja poliitiline ülelugemine.

Sara Bédard-Goulet on ASTRA romanistika professor Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledžis. Ta tegeleb kaasaegse prantsusekeelse kirjanduse uurimisega ning juhib kunstide kogemist ja mõju käsitlevat projekti koostöös Damien Beyrouthyga Aix-Marseille Ülikoolist ja Frédéric Vinot’iga Côte d’Azuri Ülikoolist. Projekti raames toimuvad lisaks Kogo galerii näitusele ka konverents ning doktorikool Tartu Ülikoolis (19.-21.11.2020) ning näitused Tartu Kunstimajas (19.11.-13.12.2020) ja Tartu Ülikooli Jakobi 2 hoones (21.11.-16.02.2020).

Kogo galerii on kaasaegse kunsti galerii Tartus, Aparaaditehases. Galerii programmi on selle asutamisest 2018. a kevadel kureerinud Liina Raus, tundes iseäranis huvi sõltumatu, kunstniku isiklikust kogemusest ning sellest kantud huvist sündiva kunstiloomingu vastu, mis ärgitab mõtlema ja arutlema kaasajas oluliste teemade, kultuuri ning ajaloo üle.

Näitusest lähemalt: https://www.kogogallery.ee/ee/naitused/sanatoorne-atmosfaar/

Näituse kuraatorid: Sara Bédard-Goule ja Liina Raus.
Näituse graafiline disain : Aleksandra Samulenkova.

Näitust toetavad : Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Wallonie-Bruxelles International, Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkond, Pühaste pruulikoda ja Punch Drinks.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht