Harv päikesevarjutus

Nii palju – ja vähimagi irooniata – kui viimasel paaril nädalal, ei ole naiste õigustest vist Eesti meedias kirjutatudki. Süüdimõistva otsuseta jäänud 12aastase tüdruku vägistamisega ähvardamine riivas vahest igaühe õiglustunnet ning sundis küsima, mil määral suudab meie politsei- ja kohtusüsteem ohvreid kaitsta või neid üldse ära tunda (loe: tõsiselt võtta).
Vägistamine ja lähisuhtevägivalla toimepanijate karistamata jätmine on siiski äärmuslikud näited, kuid kahjuks on meediaväljaanded iga päev täis pealtnäha süütuid, aga siiski diskrimineerivaid artikleid.
Uudis, et ERRi venekeelse telekanali peatoimetajaks saab Darja Saar, kes näiteks 2013. aastal valiti BPW Estonia Noored poolt aasta nooreks ettevõtjaks, jõudis avalikkuse ette 13. märtsi südapäeval. Tööpäeva lõpuks saime meedia vahendusel uue peatoimetaja kohta teada vaid seda, et enam kui seitse aastat tagasi oli ta suhtes 1990ndate allilma­tegelasega.
Seda, et mitu korda tunnustuse pälvinud Viktoria Ladõnskaja siiski pääses pärast häälte ülelugemist riigikokku – ja et taasiseseisvumise järel ei ole varem nii palju naisi meie esinduskogusse valitud – tähistati samal päeval, 13. ja reedel, uudisega Ladõnskaja lähisuhte lõppemisest.
Eks teiste magamistuppa ole ikka huvitav piiluda, aga mingil põhjusel paistavad meedia lukuaugust rohkem naiste buduaarid. Ei teagi, kas peaks nüüd kutsuma üles rohkem ka meeste eraelust kirjutama, õigemini, sellest rääkima …
Seda nagu ka ei taha.
Küll aga võib soovitada vaadata täna osalist päikesevarjutust – nähtust, mida esineb vaid kaks kuni viis korda aastas. Astronoom Helle Jaaniste kirjutab Fortes: „Ka Kuu jääb Maa varju (või poolvarju) ainult kaks kuni viis korda aastas. Miks siis see tundub tavalisemana päikesevarjutusest?“ (Delfi 15. III)
Võimalik, et sama kehtib ka eetiliselt kaheldavate artiklite hulga kohta, mida vastavalt meeste ja naiste kohta avaldatakse – arvuliselt ei olegi naisi diskrimineerivaid artikleid rohkem, kuid nende osakaal kõigist naissoost avaliku elu tegelaste kohta kirjutatust on siiski selgelt suurem kui meeste puhul.
Päikesevarjutust vaadates saab silmi abivahendiga kaitsta, aga kallutatud meedia eest pole lihtsalt pääsu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht