Pealelend – Andra Orn, kaasaegse kunsti keskkonna Noar juht

REET VARBLANE

Kolmapäeval, 15. XI anti Riias Läti kunstimuuseumis pidulikult kätte tänavune Baltimaade noore kunstniku auhind. Rahvusvaheline žüriiMilja Liimatainen (EMMA, Soome), Kaspars Vanags (LMoCAF/ABLV Fond, Läti), Aušra Trakšelytė (Vilniuse kunstiakadeemia), Helena Demakova (LMoCAF/ /Boriss ja Inara Teterevi fond, Läti), Andris Vītoliņš (Läti kunstiakadeemia), Keiu Krikmann (Eesti kunstiakadeemia) ja Andra Orn (kunstikeskkond Noar, Tallinna kunstinädal – valis tänavuseks võitjaks noore läti kunstniku Katrīna Čemme.

Kuidas tänavune võistlus läks? Kas žürii otsus oli üksmeelne?

Eelmisel aastal valis rahvusvaheline žürii väga üksmeelselt võitjaks Juhan Soometsa, sellel aastal ei olnud valik nii kerge. Põhimõtteliselt oli kaks favoriiti ja siinkohal läks žürii arvamus lahku, mõlemad on väga head kunstnikud, kuid küllaltki erinevad. Hinnati noorte kunstnike teoste originaalsust, tehnilist teostust ja rahvusvahelist läbilöögivõimet.

Pärast favoriitide portfooliotega tutvumist ning kunstiakadeemiate lõputööde näituse külastamist langes lõpuks valik läti kunstniku Katrīna Čemme kasuks. Tema lõputööde näitus „What Is Lost Is Lost Forever“ ehk „Mis on kadunud, on igavesti läinud“ oli väljas Läti kaasaegse kunsti keskuses kim? 20. V – 9. VII. Žürii hinnangus jäid kõlama professionaalsus ja rafineeritud esteetika.

Baltimaade noore kunstniku au­hinna võistlusel võisid osaleda kõik Eesti, Läti ja Leedu kunstiakadeemia vabade kunstide tänavused lõpetajad, aga kunstiakadeemiad olid teinud ka ise eelvaliku, et kindlustada parimate osavõtt. Kokku osales 79 noort kunstnikku: 21 Eestist, 31 Lätist ja 27 Leedust. Noorte kunstnike teosed on vaadata veebikeskkonnas http://balticyoungartistaward.eu. Ühtlasi toimus ka publikuhääletus, millest võttis osa 2746 hääletajat, publiku lemmikuks osutus leedu noor tekstiilikunstnik Laura Motiejūnaitė.

Publiku lemmikule oli ette nähtud 500 euro suurune auhind, üldvõitja pälvis rahalise preemia 2000 eurot ja võimaluse osaleda 2018. aastal „Art­Vilniuse“ kunstimessil, Tallinna kunsti­nädalal (Tallinn Art Week) ning võimaluse isikunäituse korraldamiseks kas Läti kunstimuuseumis või mõnes teises mainekas paigas, see veel selgub.

Millised on teie edasised plaanid seoses selle preemiaga?

Koostöös Baltimaade kunstinstitutsioonidega soovime 2020. aastal anda välja raamatu Baltimaade noorest kunstist ja korraldada ka rändnäituse.

Käivad ka läbirääkimised Helsingi kunstiülikooliga (Uniarts Helsinki), kel on huvi võistlusel kaasa lüüa ning kujundada see auhind Balti- ja Põhjamaade noorte kunstniku auhinnaks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht