Ootamatute muutujate sekkumine
Ansambli Vox Clamantis kontsert „You and I“ 30. IX Niguliste kirikus. Kavas gregooriuse laul, John Dunstable, Gilles Binchois, Arvo Pärt ning Jakob, Nathan, Eliann ja Helena Tulve.
Iga Vox Clamantise kontsert on siinsele publikule oodatud, aga ka ootuspärane sündmus. Eestis pigem harva toimuvatel kontsertidel laulab iseloomuliku kõlatunnetusega vokaalansambel ikka ja jälle oma südamele meelepärast ja vaimselt hingestatud muusikat, mille esituse siirus ja puhtus võimaldab kuulajail laskuda meditatiivsele tasandile ning alistuda oma ilumeelele. Ka pärast kahtekümmet aastat on Vox Clamantise enesekindlus kõikumatu ja kartmatus katsetada, olla pidevalt loomingulistel otsingutel ning tunnetada süvitsi erinevat muusikalist ampluaad peenetundeline ja maitsekas.
Miski ei reetnud, et ansambli Vox Clamantise kunstiline juht ja dirigent Jaan-Eik Tulve tähistas seekordsel kontserdiõhtul muusika, muusikute ja pere keskel oma juubelisünnipäeva. Ilma mingisuguse tseremoniaalsuseta kulges hämaras Niguliste muuseumis-kontserdisaalis kõik justkui harjumuspäraselt. Ja kuigi suur hulk kirikusse tulnutest püüdis paberisse pakitud lillekimbud ja kingikotid võimalikult tasakesi pingi alla poetada, liikus tuttavakõlaline gregooriuse laul nagu ikka ootuspäraselt publiku selja tagant mööda kirikulöövi ette altari poole – seekord aga üllatavaks saatjaks pehmelt kumisev elektroonika.
Vennad Jakob ja Nathan Tulve olid gregooriuse antifonide ümber loonud atmosfäärilise kõlamaailma, mille iseloom jäi pigem tagasihoidlikuks ja pretensioonituks. Kohati kasvasid taustast välja üksikud minimalistlikud helipilved, mis mõnel juhul olid laulufraasiga osavalt ajastatud, teinekord matsid aga (kahetsusväärselt?) inimhääled enda alla, muutes gregooriuse laulu saalisviibinuile vaid aimatavaks.
Mulle meenus Sven Grünbergi 1981. aastal ilmunud album „Hingus“, kus osava tundlikkusega loodud lõputa näivatest kosmilistest kooskõladest ilmutab end aeg-ajalt mingi võõras tonaalsus, mille pinnalt kõrguvad üksikhelid muutuvad ebamaiseks ja pingestavad kuulajat. Millegi etteaimamatu kohalolust ning vana ja uue kokkupõrkest jäi Nigulistes toimunud kontserdil natuke puudu. Kiriku võlvidealune on mõistagi keeruline ruum ning sinna kõlarite paigutamine on raske ülesanne. Tagantjärele võib ju kontserdikülastaja ka iseennast süüdistada, et ei istunud paar pingirida ettepoole ning pisut vasakule või paremale, et saada teistsugune kuulamiskogemus.
Saali tagaosas istuja meelest saavutas parema balansi Eliann Tulve loodud elektrooniline helimaastik gregoriaani tractus’e „Domine, exaudi“ taustaks. Teadlikult või tahtmatult sai kordamööda laulva kahe tegelase kõrval elektroonikast keegi kolmas. Üllatavalt osavalt ja loomulikult põimis see ebamaine võõras end kokku Mikk Dede eksimatu ja tundliku hääletämbriga.
Nii puhta kui ka elektroonikaga illustreeritud gregooriuse meloodia kõrval mõjusid ootamatult värskena inglase John Dunstable’i kaks renessansihõngulist laulu. Esimene neist, „Quam pulchra es“ („Kui ilus sa oled“), oli kontserdiõhtul täpselt õigele hetkele ajastatud. Kolme eksimatu meeshääle ühtesulanud kaja kandis kogu võlvide ulatuses ning lõi helgema meeleolu.
Ajale juba vastu pidanud muusika vahel kõlas Eesti esiettekandes Helena Tulve teos „You and I“ („Sina ja mina“). Sufi müstiku Rumi üheaegselt armastusväärne ja saladuslik tekst käivitas muusikasse panduna sügavama eksistentsiaalse tasandi. Sellest kasvav äng ei olnud sugugi hirmuäratav, vaid kummalisel kombel isegi nauditav, sest muusika mitmeplaanilisus ja tehniline keerukus ei lasknud seda lavalolijatel kuigi mugava kergusega esitada. Lauljate pingutus ning intensiivsetele fraasidele järgnenud vabastav hingamine pani märkama ja imetlema inimhääle jõuetust ja haavatavust. Ootamatute muutujate sekkumine oli sel õhtul kõige korrapärase, oodatu ja ootuspärase foonil kuidagi eriliselt eluline ja liigutav.♥