Klähvib, ei pure – Muusikaelu känguks alkoholita

MART NIINESTE

Istusime sõbraga levikas ja arutasime maailma asju. Jõudsime järeldusele, et alkoholiprobleem on peamine, mille noor inimene pungilt saab. Meiegi vestlust õlitas nullkraadine Baltika. Kergematest kesva- ja marjamärgadest ning tummisemastki tuliveest on aga meil läbi imbunud kogu muusika. Vahet pole, mitu püramiidi on vaataja silmades – füüsikaseadused kehtivad, lihtsalt margid muutuvad.

Kärevee kaubamärgi saab alati nii mugavalt just muusika külge haakida. Määratle-kaardista tarbijad ja tegijad, loo asjale nende järgi nägu, paku raha avaliku tänu vastu ning las minna. Alkoholi müüakse elustiilitootena. Muidugi mõista tuleb raha vastu võtta, kui peaaegu niisama pakutakse. Olgem ausad: nii mõnigi sündmus känguks või kõngeks, kui teda õlle- või viinarahaga ei turgutataks. Ma ei nori, vaid proovin tõde väljendada kantseliidivabas vormis. Praegu on meie muusikamaailm maailma parim pohmelliretsept ja kõik toimib.

Alguses olid Hartwalli Gin ja Koff ning Saku Rock. Esimest ehk longerot näeme 2 Quick Starti albumi esikaanel ja vanadel suvetuurivideotel taustaplaguna laval. Soomlastel oli raha ja soov turule tulla. Longerost on tänaseks saanud üks ossikultuuri klišeesid, Koff on aga pildilt kadunud. Igal maal on oma kuulikindla nooruse õlu. Meil sai selleks Rock, millele algul taheti nimeks panna hoopis Disko. Ma ei hakka siinkohal sõna „rock“ tähendusvälja maardlaid läbi kaevama, et lihtsuse geniaalsus esile tuua. Olen isegi korraldajana Sakku sõitnud, et tuua õhtuks sponsoritelt kolm tasuta kasti õlut, mis mõeldud esinejatele tagaruumirüüpeks. Õlut nimega Disko ei kujutaks ma Gin’i kõrval ette.

Olen mõelnud, et kui miski toetaja­tulivee enda nimega ristida, siis on küll viinakurat liiale läinud. Ma ei pea silmas kõrtse ja klubisid, mille nimes on sõna „rock“, vaid konjakitootja-nimelist uusaastakontserti Estonias. Selle kannab üle ka rahvusring­hääling. Me räägime riigi esindusorkestrist firmapeol. Pole paha. Tehke järele või makske kinni. Konjakita poleks midagi.

Üldiselt jookseb kääritatud jookide seas n-ö proletaarse ja elitaarse piir õlle ja veini vahelt, erandiks võib pidada marjaveine. Aetud tulivete toiduahelas minnakse ülemklassi üle kohe pärast viina. Ütle, mida sa jood, ja ma ütlen, millist muusikat sa eelistad. Või siiski mitte, sest kultuurne inimene võtab saunas leili-ambient’i kuulamise kõrvale ikka õlle, mitte konjaki.

Ma tean, kuidas kõlab silmini purjus bänd, kuid ma ei ole kuulnud samasuguses joobes orkestrit. Ehk ongi nii parem. Kujutage end ette Estonia kõrgemapoolsel laval, jalge ees purjus, tõuklev ja, käed püsti, kaasa elav mass. Mõni hoiab käes pooleliitrist õhukesest plastist õlletopsi, kust loksub alatasa maha. Osa paneb oma topsid lava servale, keegi ajab veel ühe ümber. Kell on üks öösel, keegi on fuajee nurka oksendanud, sina aga katsud laval sellest kõigest üle olla ja loodad, et mõni oma jooki kogemata su kingade peale ei kalla. Parem tõesti libistagu see publik konjakit ja istugu paigal.

Alkohol määrab ka meie klubi­kontsertide hilised algusajad. Mida kauem inimesed joovad, seda kasulikum majale – seda enam, et tullakse hilinemisega. Baar peab oma käibe siiski kätte saama. Varem saabunud vähene, kuid tasa tihenev publik teeb aega parajaks juues. Pillimehedki libistavad oma kunkus väikese sortsu, et öösel laval reipam olla. Siis astubki bänd lavale. Rahvas on liiga purjus, et asjast selget sotti saada. Tulid kohale, ostsid pileti, napsutasid aja parajaks, kuid kauaoodatud elamus tuigub lörri. Aga kui ei joodaks nii palju, siis poleks peagi klubi ega ka kontserti.

Aga mis oleks, kui alkoholiaktsiisi jaotataks loomeinimestele kuidagi lihtsamalt? Esitad näiteks poes või pubis ametiliidu pileti või kultuuriministeeriumi tõendi ning su alkoholiostust arvestatakse aktsiis maha ja antakse see sulle kassas sularahana peo peale. Igasugused komisjonid ja paks veri jääks ära – nagu rüüpad, nõnda riigilt saad. Tahad rohkem? Tee suitsu ja käi kasiinos. Tänu sujuvalt kujunevale ja süvenevale alkoholismile ei lõppe see rahavoog kunagi. Või oleks ikka parem jääda praeguse süsteemi juurde?

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht