Kalli-Maia Holland 28. III 1939 – 26. IX 2021

Lahkunud on Kalli-Maia Holland, kolleegide ja tellijate seas armastatud ja hinnatud muinsuskaitsja, kes hoidis ja restaureeris Eesti kultuuripärandit üle poole sajandi. Oma töö eest pälvis ta mitmeti tunnustust, sh pärgas muinsuskaitseamet teda elutööpreemiaga ja ICOMOSi Eesti komitee valis ta oma auliikmeks.

Kalli-Maia Holland oli hariduselt elektrivõrkude ja -süsteemide insener, aga kuna ta oli 1970. aastast peale omandanud vabariikliku restaureerimisvalitsuse igapäevatöös hulgaliselt kogemusi, oli ta haare palju laiem. Ta mõistis kõiki mälestiste uurimisel ja korrastamisel vajalikke töid ning tal oli teadmisi, oskusi ja soovi neid jagada.

Kalli-Maia Hollandi restaureerimisfirma Vana Tallinn oli koos R-Projektiga esimene, kus julgeti 1988. aastal riiklikust süsteemist, toonasest RASist Eesti Ehitusmälestised, lahku lüüa ja hakata ise oma tegevust suunama. Just Vanast Tallinnast kujunes pärast kogu muinsuskaitsesüsteemi ümberkorraldamist 1990. aastate alul senise muinsuskaitse järjepidev edasikandja. Nagu omal ajal Kultuurimälestiste Riiklikus Projekteerimise Instituudis (KPRI), nii koolitati Kalli-Maia Hollandi eestvedamisel uut põlvkonda välja ka Vanas Tallinnas.

Inimesi oskas Kalli-Maia Holland hoida: tal oli oma roll selles, et KRPIs oli Nõukogude ajal üsna turvaline töötada toonastel dissidentidel. Ta tunnustas kolleege ja oskas toetada hea sõnaga kriitiliseks kippunud vaidlustes. Meie pärandit hoidis ta au sees, tegutsedes ennekõike Tallinna vanalinnas.

Vaikse ja leebe olemisega ning oma väljaütlemistes kindel Kalli-Maia Holland oli seeläbi ka väga autoriteetne. Ta ei olnud kinni rangetes põhimõtetes, vaid otsis pärandit väärtustavat lahendust. Tallinna vanalinnast leiab toredasti palju tema head muinsuskaitsja pilku ja puudutust.

ICOMOSi Eesti Komitee

OÜ Vana Tallinn

Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakond

Muinsuskaitseamet

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakond

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht