Imavere asula

ANNIKA VALKNA

Imavere on XXI sajandi maalise tööstusasula ilmekas näide. Imavere tööstusettevõtetel on olemas kõik moodsa tööstuse tunnused: protsessid on automatiseeritud, teadmistepõhised töökohad on kõrge profiiliga ning palgatase konkurentsivõimeline. Tehastes kasutatakse keerukaid tulevikutehnoloogiaid.

Tänapäevased tehased ja tänapäevane külaarhitektuur võiksid kaasa tuua maaelu metamorfoosi, nii et see ei seostuks poriste teede, vaesuse, varastamise, alkoholismi ja elu lootusetusega*, vaid konkurentsivõimelise palga, karjäärivõimaluse ning atraktiivse ja ihaldusväärse looduslähedase elukeskkonnaga.

Siinkohal kirjeldan peremudeleid, mille järgi võiks kavandada kõrge kvaliteediga elupindu, et meelitada Imaverre elanikke juurde. Seesugust elamispinda praegu alevis saadaval ei ole.

• Anna on Tartu ülikooli keemiatudeng, kes on Imavere biotehnoloogia katse­tehases semestripikkusel õppepraktikal. Iga päev Tartust Imaverre sõitmine pole praktiline ning ajutise elupinnana on ta Imaveres leidnud stuudio tüüpi üürikorteri. Korteris on eraldi tsoonides köök ja elutuba. WC-duširuumi ploki peal on magamiseks lavats, kuid selleks sobib ka lahtikäiv elutoadiivan. Elupinnale lisandub mugavusena hommiku-ja lõunapäikesele avatud terrass-rõdu. Elukohast tööstuskülla ja tagasi saab jalgsi või jalgrattaga.

• Andrese Imaveres elava ema eluruumides tuleb teha kapitaalremont, ka ema ise vajab rohkem hoolt, mistõttu kaalub Andres abikaasaga asulas korteri üürimist. Pere lapsed on Tartus suureks kasvanud ning nende hing ihkab rahulikumat elu, vähem närvilist linnaliiklust ja igahommikusi ummikuid. Imaveres avaneb perel selleks võimalus: plaanitakse alustada uut karjääri kohalikus saeveskis, kus ümberõpe toimub tööga kohanemise osana. Selge edutamis­skeem võimaldab soovi korral kiiresti karjääriredelil tõusta. Kaalukeeleks saab aga mõistlike tingimustega avar ja moodne üürielamu. Esimesel korrusel paikneb suure lõunapoolse terrassiga köök-elutuba ja paraja suurusega magamistuba rahuldab igati pere ruumivajaduse. Eraldi sissepääsuga teise korruse väiksesse ühetoalisse korterisse saab elamispinna ka Andrese ema, kes tunneb heameelt, et saab jääda elama kodukanti.

• Teele ja Tarmo on kõrgharidusega noored, kelle perre on üsna pea oodata last. Tartu kesklinnaeluga harjunud noored otsivad oma kahetoalisele korterile asendust, sest nüüd on vaja palju rohkem ruumi. Kahjuks peavad nad loobuma harjumuspärasest eluviisist, sest Tartu kesklinnas ületab sobiliku kodu maksumus nende võimalused. Tarmo töötab puidusektoris ning on pikka aega kaalunud töökohavahetust. Imaveres pakutakse talle tasuvat tööd, mis on ühtlasi karjääriredelil samm edasi. Seal on saadaval ka mõistlikel tingimustel moodsad ja ruumikad üürielupinnad, kusjuures eluviis ei erine sugugi seni kaalukausil olnud äärelinna omast. Pere ja nende esimene laps saavad nautida maaelu, puhast õhku ja tuppa pressivat loodust. Imaveres on olemas nii lasteaed kui ka kool, mis toetavad pere kasvamist ning annavad võimaluse väikeasula ettevõttes karjääri teha.

• Metsatalus elava viie lapsega pere elamispind amortiseerub kiiremini, kui jõutakse remonti teha. Lihttöölistest vanemad ei saa endale suuri ehitustöid lubada. Peatselt on käes aeg, mil uue maja ehitamine või uue kodu otsimine on möödapääsmatu. Suurele perele vajalikke tänapäevaseid eluruume pole maal saada ja linnas ei leidu neid sobilikus hinnaklassis. Tublide töötajatena leiavad ema ja isa töö Imavere-lähedases põllumajandusettevõttes ning pere asub elama nelja magamistoaga üürielamusse Imavere kesk­asulas. Tööle sõidetakse endiselt autoga, kuid laste igapäevaeluga seonduv saab nüüd aetud elukoha lähedal. Mõistliku hinnaga nelja magamistoa ja ruumika elutoa-köögiga korterit saab pere endale lubada tänu stabiilse sisstulekuga uutele kodulähedastele töökohtadele.

* Mart Kalm, Ons linnaelu maal hea? Majandi keskasula Eesti NSV-s. – Kunstiteaduslikke Uurimusi 2008, nr 4 (17), lk 61.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht