Keelenõuanne tähistab 50. sünnipäeva rahvusvahelise sümpoosioniga

Eesti keelenõuande 50. sünnipäeva tähistamiseks saavad 15. septembril Eesti Keele Instituudis kokku keelenõuandjad Eestist, Leedust, Lätist, Rootsist, Soomest ja Venemaalt, et arutada keelenõuteenuste tuleviku üle.
Võimalusi keeleküsimustes abi saada on paljudes Euroopa riikides, erinevad on tööviisid ja mahud. Eesti keelenõuanne järgib suuresti Soome ja teiste Põhjamaade eeskuju, teenus on küsijale tasuta. Aastatega on suurenenud kirjaliku nõuande osa, meili teel on nõu küsitud 2004. aastast; üha kasvav on ka keelenõuande kodulehel avaldatud soovituste ja nõuannete arv, kust saab iseseisvalt abi otsida.
„Keelenõuandeteenuse tagamine riigi poolt tähendab seda, et riik kindlustab sellega riigikeele täisväärtusliku funktsioneerimise; igaüks, kel on küsimusi keele kasutamise kohta, saab meie poole abi saamiseks pöörduda,“ ütles Eesti Keele Instituudi direktor Tõnu Tender.
Korrapärane keelenõuanne seati instituudis sisse 12. augustil 1966, mil hakati nõuandeid kirja panema. Praegu on keelenõuannete andmebaasis üle 160 000 kirje, mis hõlmavad nõuandeid alates 1991. aastast. Keelenõuvakas, mis sisaldab selle põhjal koostatud vastuseid sagedatele küsimustele, on 7600 kirjet. Keskmine koormus on praegu kuni 30 telefonikõnet ja 15 meiliküsimust päevas, aastas vastavalt 6000 kõnet ja ligi 3000 meili. Küsitakse nii õigekirja, vormimoodustust, lausestust, tähendusi kui ka puht keeleteaduslikke küsimusi. Küsijad saavad abi ka uute terminite loomisel ja nimeküsimustes.
Keelenõuande telefonil 631 3731 vastatakse tööpäeviti kl 9–12 ja 13–17. Keelenõu saab ka meili teel (küsimise vorm leheküljel keeleabi.eki.ee) või kirjaga aadressil Eesti Keele Instituut, Roosikrantsi 6, 10119 Tallinn.
Sümpoosion „Keelenõuande tulevik“ 15. septembril toimub inglise keeles, kavaga saab tutvuda siin: http://www.eki.ee/knab/konv2016/index_et.htm

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht