Moe-eri näitusel “Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”

Moe-eri näitusel “Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”

Moe-eri näitusel „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”

Kolmapäeval, 1. veebruaril kell 18 räägib ajaloolane Inna Põltsam-Jürjo Kadrioru kunstimuuseumis Eesti- ja Liivimaa moest 16. sajandil. Lisaks vaatleb Põltsam-Jürjo, kas maalil „Kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamine” näha olev Madalmaade mood oli oma aja kohta moodne ja mil määral haakub see rõivamood siinsega. Töötoas on lasteprogramm 5–12aastastele.

„Kutsusime Kadrioru pikkade kolmapäevade programmi esinema Inna Põltsam-Jürjo, kes on spetsialiseerunud varauusaegse Eesti- ja Liivimaa olustiku ajaloo uurimisele,” ütles näituse kuraator Greta Koppel. „Näituse kontekstis on olulised tema teadmised siinsest linnakultuurist ja Eesti ala linnaelanike rõivastusest 15.–16.sajandil, kuna ta on sel teemal läbi viinud uurimuse.”

Kadrioru kunstimuuseumis eksponeeritud rahvusvaheline näitus „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” esitleb nelja 16. sajandi Madalmaade maali, tutvustades ulatuslike multimeedialahenduste kaudu tööde algupära, valmimisaja ja -koha ning autori otsingute põnevat teekonda. Kõiki nelja on põhjust seostada kuulsate kunstnike Hieronymus Boschi (1450–1516) ja Pieter Bruegel vanema (1526/30–1569) loominguga.

Kunstiajaloolase Greta Koppeli sõnul pärinevad näitusel eksponeeritud neli maali suure tõenäosusega Antwerpenist. „Transiitkaubanduse keskusena vahendas Antwerpen omal ajal ka Itaalia ja Prantsusmaa moeuudiseid Põhjamaadesse,” ütles Greta Koppel. „Seal liikusid uuemad moenoodid, millega kaupmehed said tutvust teha. Tänapäevalgi on Antwerpen säilitanud moemaailmas olulise rolli, seal asuvad mitmed moekoolid ning Kuninglikust Akadeemiast on sirgunud mitmed nimekad moeloojad – Walter van Beirendonck, Dirk van Saene, Ann Demeulemeester jpt.”

„Need tiheda tegevustikuga maalid on tulvil põnevaid stseene, veidraid tegelasi ja esoteerilisi sümboleid, mis väärivad avastamist ja uurimist,” ütles Kadrioru kunstimuuseumi direktor Kadi Polli. „Lisaks pakuvad maalid võimaluse vaadata 16. sajandi kunstniku ateljeesse ning tutvuda lähemalt tollal kunstiteose valmistamiseks kasutatud tehnikate ja materjalidega.”

Näitus on Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 üks olulisemaid kunstiprojekte. Näitus toimub tihedas koostöös Taani Rahvusgalerii ja Glasgow Ülikooliga. Näitust toetavad Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital. Suure panuse on andnud ka AS Merko Ehitus, kelle abil toimus Kadrioru kunstimuuseumis asuva maali „Kaubitsejate ja rahavahetajate templist väljaajamine” restaureerimine. Näitus sai teoks tänu Euroopa Liidu programmi Kultuur suurtoetusele.

Osalemine muuseumipiletiga. Osalejate arv on piiratud. Soovitav on eelregistreerimine tel 606 6400 või kadriorg@ekm.ee.

Publikuprogramm „Pikad kolmapäevad Kadriorus” toimub Eesti Kunstimuuseumi Kadrioru filiaalides oktoobrist aprillini 2011–2012, kui Kadrioru kunstimuuseum, Mikkeli muuseum ja Kumu kunstimuuseum on kolmapäeviti avatud kuni 20.00.

Sirp